High School Sports

High school results - April 10

Baseball

Belton 18, Raytown South 1, 5 inn.

Bishop Ward 11-6, Piper 1-1

Blue Springs South 5, Rockwood Summit 0

BV Northwest 4, BV West 1

BV Southwest 2, Rockhurst 1

Gardner Edgerton 7, Bishop Miege 2

Heritage Christian Academy 14, Van Horn 13, 8 inn.

Lawrence Free State 12, SM West 2

Oak Grove 13, Pleasant Hill 3, 6 inn.

Oak Grove 4, Warrensburg 3

Olathe East 16, Olathe Northwest 13

Park Hill South 5, Kearney 4

SM Northwest 6, SM East 2

SM South 10, Leavenworth 9

Smithville 6, St. Pius X 2

EXCELSIOR SPRINGS TOURNAMENT

Excelsior Springs 11, Richmond 1, 5 inn.

Lawson 10, Savannah 4

Softball

Olathe East 6-1, Olathe NW 2-0

Piper 21-21, Bishop Ward 0-0

(both games 3 innings)

SM North 6-4, SM West 5-12

St. James Academy 6-6, Spring Hill 3-7

(game two 9 innings)

Boys golf Blue Springs South 151, Blue Springs 170.

Medalist: Barbee, BLSS, 34. At Blue Springs Country Club, par 36.

Park Hill 187, Fort Osage 197.

Medalist: Knoll, PH, 45. At Winterstone Golf Course, par 36.

Warrensburg 156; St. Pius X 168; O’Hara 192.

Medalist: Schneider, SPX, 36, At Minor Park Golf Course, par 35.

Oak Park 177, Platte County 179.

Medalist: McManus, OP, 39. At Paradise Pointe (Outlaw Course), par 36.

William Chrisman 193, Belton 195, North Kansas City 208.

Medalist: Becker, WC, 40. At Drumm Farm, par 36.

WASHBURN RURAL INVITATIONAL In Wamego, Ks. At Wamego CC, par 70 Teams:

1. Washburn Rural Blue, 304; 2. St. James Academy, 314; 3. St. Thomas Aquinas, 315; 4. Mill Valley, 316; 5. Manhattan, 316; 6. Washburn Rural White, 317; 7. Topeka Seaman, 318; 8. Topeka Hayden, 319; 9. SM East, 323; 10. SM South, 346; 11. Topeka Shawnee Heights, 347; 12. Emporia, 352; 13. Blue Valley, 366; 14. Topeka, 416; 15. SM Northwest, 428.

Top five individuals:

1. Dillon, MAN, 71; 2. Beal, WR, 72; 3. Beckler, WR, 73; 4. Ball, WR, 74; 5. Knabe, SME, 76.

Boys tennis Blue Springs 6, Staley 3.

No. 1 singles: Wilhoit, BLS, d. Koller, STA, 10-1. No. 1 doubles: Koller/Griddle, STA, d. Wilhoit/Phillips, BLS, 10-10 (7-5).

Blue Valley 9, Blue Valley Southwest 3

. No. 1 singles: Elmendorf, BV, d. Davis, BVSW, 8-3. No. 1 doubles: Lindsey/Stevens, BVSW, d. Elmendorf/Porter, BV, 8-5.

KC Lutheran 7, Sedalia Sacred Heart 2

. No. 1 singles: Ibrahim, KCL, d. Stratton, SSH, 8-6. No. 1 doubles: Stratton/Callis, SSH, d. Ibrahim/Davis, KCL, 8-4.

Lee’s Summit 9, Belton 0.

No. 1 singles: Glenn, LS, d. Thompson, BEL, 10-0. No. 1 doubles: Glenn/Bowne, LS, d. Vazquez/Vallejo, BEL, 10-0.

Lincoln Prep 6, Ruskin 3

. No. 1 singles: Reyes, LP, d. Haha, RUS, 8-3. No. 1 doubles: Reyes/Edwards, LP, d. Bowles/Haha, RUS, 9-8 (7-5).

Mill Valley 10, KC Christian 1.

No. 1 singles: Howes, MV, d. J. VanderArk, 8-4. No. 1 doubles: Mills/Vincent, MV, d. Jones/W. VanderArk, KCC, 8-6.

Pembroke Hill 8, Barstow 1

. No. 1 singles: Zheng, PH, d. Scott, BAR, 7-6 (6-4). No. 1 doubles: Zheng/Threatt, PH, d. Scott/Ketchmark, BAR, 8-5.

Raymore-Peculiar 7, Winnetonka 2.

No. 1 singles: Gardner, RP, d. Monsees, WIN, 10-5. No. 1 doubles: Gardner/Oberlander, RP, d. Monsees/Jeschke, WIN, 10-8.

Shawnee Mission West 7, Shawnee Mission East 5.

No. 1 singles: Connor, SME, d. Sawatzky, SMW, 9-4. No. 1 doubles: Connor/Anderson, SME, d. Sawatzky/Holcolm, SMW, 9-4.

Girls soccer Blue Valley 1, Blue Valley Southwest 1.

BV (Zimmerman), BVSW (Like). Records 2-1-1, BVSW 4-1-1.

Blue Valley North 5, Bishop Miege 1.

BVN (Roberts 2, Dodd, Gaeddert, Schogbaninu), MIE (Hair). Records: BVN 4-2-0, MIE 2-4-1.

Fort Osage 6, North Kansas City 0

. FO (Bedsworth 3, Bartlett 2, Jungmeyer; shutout by Jackson). Records: FO 6-1, NKC 2-5.

Lansing 11, Ottawa 0.

LAN (Valiant 3, Alexander, Callahan, Hamilton, Hinckley, Pawlowski, Potter, Stebbins, Stegall; shutout by Ferguson). Records: LAN 5-0, OTT 1-4.

Lee’s Summit North 3, Raymore-Peculiar 0

. LSN (Bomar, Fothergill, Merrick; shutout by Doerflinger). Records: LSN 4-3-2, RP 4-3-0.

Liberty North 3, Winnetonka 2, OT

. LN (Morrow 3), WINN (Costanzo, Williams).

Lincoln College Prep 3, East 2.

LCP (Rizzo 2, Badji), EAST (Molina, Salvador).

Olathe South 2, Olathe East 0.

OS (B. Prondzinski, P. Prondzinski; shutout by Minnich). Records: OS 4-2, OE 4-1.

Park Hill 10, Ruskin 0.

PH (Galvin 2, Kennedy 2, Catano, Fonseca, Lanham, Maier, Paulak, Woodruff; shutout by Fonseca and Smith).

Platte County 6, Raytown South 0

. PC (Jenkins 2, Mitchell 2, Scott, Boe; shutout by Mitchell and White).

Shawnee Mission West 5, Shawnee Mission Northwest 3

. SMW (Miller 2, Franchett, Mauck, Miramontez), SMNW (Johnson, Saylor, Willming). Records: SMW 5-2, SMNW 0-3.

Spring Hill 11, Basehor-Linwood 0.

SH (Brown 3, Hayden 2, Shoemaker 2, Smith 2, Boyle, Jones)

William Chrisman 2, Oak Park 2 (WC wins 3-2 on pk’s).

WC (Beem, Erikson), OP (own goal, Schweinfella). Records: WC 4-3, OP 3-5.

HEART OF AMERICA TOURNAMENT Kearney 4, Deer Creek (Ok.) 0.

KEA (Hess, Howard, Jones, Salisbury; shutout by Champ and LaFrenz). Records: KEA 8-0-1, DC 5-3-0.

St. Thomas Aquinas 7, St. Louis Eureka 1.

STA (Kutey 2, Denning, Holmes, Meyers, Sesti, Sweeney), EUR (Smelcer). Records: STA 4-1, EUR 4-3.

KC CLASSIC TOURNAMENT Barstow 1, St Pius X 1.

BAR (Childers), SPX (Malott). Records: BAR: 2-1-2, SPX: 6-0-1.

Truman 1, Pembroke Hill 1.

TRU (McCaslin), PH (Kornitzer). Records: TRU 1-3-2, PH 0-4-1.

Boys lacrosse

Olathe East 14, Blue Valley North 12

Rockhurst 12, St. Thomas Aquinas 0

Track and field ATCHISON INVITATIONAL At Atchison, Ks. BOYS Team scores:

1. Savannah, 127; 2. West Platte, 91; 3. St. Joseph Lafayette, 89.50; 4. Atchison, 88.50; 5. Mission Valley, 64; 6. Maur Hill , 57; 7. Bishop Ward, 54; 8. North Platte, 11; 9. Troy, 8.

GIRLS Team scores:

1. Atchison, 144.50; 2. Savannah, 124; 3. North Platte, 68.67; 4. St. Joseph Lafayette, 67.67; 5. Maur Hill , 44.50; 6. West Platte, 42. 67; T7. Bishop Ward, 41; T7. Mission Valley, 41; 9. Troy, 20.

  Comments