High School Sports

High school results - Feb. 26

Boys basketball

Wednesday’s summaries

Barstow 68 University Academy 54 Barstow (23-2):

Horne 36, Walsworth 7, Gilyard 10, Penn 0, Jar. Gillen 8, Rush 4, Adkins 0, Jay Gillen 0, Acuff 3, Kessler 0. Totals 33 1-5 68.

University Academy (10-15):

Eke 2, Hill 3, Jackson 6, Smith 25, Gault 11, Redmond 7, Porter 0. Totals 17 14-14 54.

BAR1414202068
UA79191954
Three-point goals:

Walsworth; Gault 3, Smith 2, Hill.

Gardner Edgerton 52 Blue Valley West 45 Blue Valley West:

Curtis 8, Roy 15, Ralston 7, Gammon 8, McCauley 0, Birzer 7. Totals 13 18-24 45.

Gardner Edgerton:

Toomey 3, Wright 12, Cook 12, Haywood 0, Beckner 0, Lang 4, Enright 3, Callahan 2, Hultgren 16. Totals 18 14-18 52.

BVW101215845
GE813141652
Three-point goals:

Roy; Enright, Toomey.

St. Pius X 62 Hogan Prep 58, OT Hogan Prep (10-16):

Berry 0, Strickland 0, Declue 12, Farley 2, Isaiah 9, Ray 5, Franklin 2, Franks 28. Totals 19 18-26 58.

St. Pius X (11-12):

DiMaggio 19, Thompson 2, Mason 13, Schneider 2, McCoy 9, Hoambrecker 3, Deters 14. Totals 17 20-25 62.

HP1118715658
SPX14108201062
Three-point goals:

Declue, Isaiah; DiMaggio 5, Mason 2, Hoambrecker.

Topeka West 60 Harmon 58, OT Topeka West:

Huggins 11, Shima 6, Aguilar 12, Reynolds 2, Drummond 5, Vaughn 18, Malone 6. Totals 24 6-9 60.

Harmon:

Garner 5, Johnson 15, Holiday 4,Cheatum 13, Carson 3, Richardson 18. Totals 20 15-20 58.

TW10181216460
HAR9181415258
Three-point goals:

Aguilar 4, Drummond, Huggins; Richardson 2.

Washington 67 Sumner Academy 57 Washington:

Hards 4, Dawn 2, McNeal 11, Harrison 7, Bowens 8, Bennett 29, Jefferson 6. Totals 25 10-18 67.

Sumner Academy:

Taylor 2, Rainey 8, Young 14, Falson 7, Billberry 2, Dem. Sykes 15, Jackson 3, Perkins 2, Der. Sykes 4. Totals 18 19-27 57.

WAS1215182267
SA421171557
Three-point goals:

Bennett 7; Falson, Young.

Girls basketball

Wednesday's results

MISSOURI DISTRICTS CLASS 3 District 14, at Richmond

Lafayette County 55, O'Hara, 40

Richmond 48, St. Paul Lutheran 37

District 16, at Lathrop

Cameron 50, Trenton 39

Lathrop 53, Bishop LeBlond 30

CLASS 2 District 15, at Mid-Buchanan

North Platte 59, West Platte 31

Lutheran 48 Midway 40

CLASS 1 District 13, at Polo

Orrick 53, Hardin-Central 28

Braymer 62, Wellington-Napoleon 50

Today’s boys games

Atchison at Maranatha Christian

Bonner Springs at Tonganoxie

Center at Clinton

De Soto at Baldwin

Lansing at Piper

Lincoln Prep at Southwest ECC

Marshall at Oak Grove

Mill Valley at Basehor-Linwood

Park Hill South at Truman

Raymore-Peculiar at Blue Springs

Turner at Bishop Ward (at KCKCC)

MISSOURI DISTRICTS CLASS 3 District 14 at Richmond

Lafayette County vs. O'Hara, 6 p.m.

Knob Noster vs. Summit Christian, 7:30 p.m.

District 16 at Lathrop

Lawson vs. Maryville, 6 p.m.

Trenton vs. Bishop LeBlond, 7:30 p.m.

CLASS 2 District 15 at Mid-Buchanan

West Platte vs. North Platte, 6 p.m.

Mid-Buchanan vs. Lutheran, 7:30 p.m.

CLASS 1 District 13 at Polo

Wellington-Napoleon vs. Southwest (Livingston), 6 p.m.

Hardin-Central vs. Braymer, 7:30 p.m.

Today’s girls games

Atchison at Maranatha Christian

Bonner Springs at Tonganoxie

Blue Springs at Raymore-Peculiar

De Soto at Baldwin

Fort Osage at Staley

Grandview at Kearney

Lansing at Piper

Lee's Summit at Liberty

Lee's Summit North at Blue Springs South

Lee's Summit West at Ruskin

Lincoln Prep at Southwest ECC

Mill Valley at Basehor-Linwood

Northeast at Van Horn

Notre Dame de Sion at St. Teresa's

Odessa at Excelsior Springs

Park Hill at St. Joseph Central

Park Hill South at Truman

Platte County at Raytown South

Pleasant Hill at Harrisonville

St. Thomas Aquinas at Blue Valley North

Smithville at Oak Park

Sumner Academy at Schlagle

Turner at Bishop Ward (at KCKCC)

Winnetonka at Liberty North

William Chrisman at Raytown

MISSOURI DISTRICTS CLASS 3 District 15 at St. Pius X

St. Pius X vs. Hogan Prep, 5:30 p.m.

University Academy vs. Cristo Rey, 7 p.m.

Bowling

KANSAS REGIONALS

BOYS CLASS 5A-1A At KC Bowl Team scores (top two qualified for state):

1. Leavenworth, 2,668; 2. Turner, 2,549; 3. Piper, 2,375; 4. Lansing, 2,357; 5. Schlagle, 2,247; 6. Sumner Academy, 2,123; 7. Atchison, 2,019; 8. Maranatha Christian, 2,004; 9. Bishop Miege, 1,994; 10. KC Christian, 1,941; 11. Washington, 1,926.

Team state qualifiers Leavenworth:

McCowen, 677; Crowder,707; O’Donnell, 641; Anders, 583; Marengo, 600; Babcock, 581.

Turner:

Rivera, 751; Kos, 527; Hill, 587; Thao, 526; rowland, 621; Ramirez, 549.

Individual state qualifiers:

1. Bredehoeft, Lansing, 648; 2. Romero, Piper, 641; 3. Mayfield, Sumner Academy, 632; 4. Vanderstay, LAN, 614; Grey, Schlagle, 604; 6. Langley, Bishop Miege, 594.

GIRLS CLASS 5A-1A At KC Bowl Team scores (top two qualified for state):

1. Lansing, 2,063; 2. Piper, 1,927; 3. Turner, 1,918; 4. Sumner Academy, 1,798; 5. Leavenworth, 1,796; 6. Atchison, 1,788; 7. Bishop Miege, 1,683; 8. KC Christian, 1,653; 9. BV Southwest, 1,639; 10. Marantha Christian, 1,468; 11. Schlagle, 1,463; 12. Washington, 1,217.

Team state qualifiers Lansing:

Tollefson, 514; Ketchum, 514; Coffer, 496; Smith, 502; Kern, 377; Bryant, 464.

Piper:

Johnson, 538; K. Crowe, 467; Hager, 377; Leiker, 370; Bridge, 446; B. Crowe, 453.

Individual state qualifers:

1. Gillespie, Turner, 618; 2. Phomsouvanh, Sumner Academy, 594; 3. Calihan, Blue Valley Southwest, 525; 4. Underwood, Atchison, 517; 5. Watkins, Leavenworth, 513; 6. Kiehl, ATCH, 506.

  Comments