High School Sports

Mill Valley, Aquinas, St. James among teams moving on at state high school tourneys

Blue Valley Southwest’s Kori Stonestreet
Blue Valley Southwest’s Kori Stonestreet The Wichita Eagle

The name of the game was beating the inclement weather, and for the most part, Kansas’ high school softball and baseball state tournaments were able to do just that.

Semifinals are set for Friday after Thursday’s quarterfinals around the state.

Here’s the recap, which will be updated throughout the evening ...

Baseball

Class 6A, at Lawrence

Campus 5, Derby 1: Campus (21-2) advanced with a tourney-opening win over Derby (11-10).

Mill Valley 5, Olathe Northwest 1: Mill Valley (15-5) moved forward beating Olathe Northwest (17-6). It’s Mill Valley vs. Campus in the first semifinal Friday at 10 a.m.

Lawrence Free State 2, Olathe East 0: Olathe East (15-8) bowed out while Free State (20-3) advanced to the semis.

Washburn Rural 5, Blue Valley Northwest 2: Washburn Rural (18-5) moved to semis with win over BV Northwest (17-6).

Class 5A, at Wichita

St. Thomas Aquinas 6, Great Bend 2: The second-seeded Saints (20-3) moved into the semis with a win over Great Bend (10-11).

St. James Academy 8, Pittsburg 6: St. James (13-9) advanced to a semifinal matchup against Aquinas. Pittsburg fell to 17-5.

Bishop Carroll 2, Salina-South 1: Carroll won it in the bottom of the eight to climb to 21-0. Salina-South finishes 10-11.

Topeka-Seaman 1, Arkansas City 0: Seaman (18-5) was able to get the single run and advance for a semis game against Bishop Carroll on Friday.

Class 4A, at Salina

Fort Scott 3, Piper 1: Fort Scott (22-1) bounced KC’s Piper (8-13) and will next meet Buhler in the semis.

Buhler 9, Chanute 0: Buhler (20-3) moved into a semifinal showdown with Fort Scott, beating Chanute (13-8).

Mulvane 7, Wichita-Trinity Academy 0: Mulvane (10-11), the seventh seed, shocked Trinity (18-2) to advance.

Nickerson (16-2) vs. Tonganoxie (12-9), TBD

Class 3A, at Emporia

St. George-Rock Creek 3, Burlington 0: Shutting out Burlington (7-13), Rock Creek (21-3) moved into the semis.

Wellsville 12, Cheney 1: Wellsville improved to 18-4 with a win over Cheney (19-5).

Minneapolis 14, Hugoton 1: Minneapolis (20-3) walloped Hugoton (14-9) to reach the semifinals.

Sabetha 6, Baxter Springs, 5: Sabetha (19-3) managed to get by Baxter Springs (17-6) in a close one.

Class 2-1A, at Great Bend

Elkhart 4, The Independent 1: Elkhart dispatched Wichita’s The Independent (13-11) to improve to 20-0.

Humboldt 5, Heritage Christian 4: In 10 innings, Olathe’s Heritage Christian (13-7) fell to Humboldt (21-3).

Marion 5, Kansas City Christian 2: KC Christian (14-9) bowed out with a loss to 19-1 Marion.

Rossville 5, Sedgwick 4: Rossvile (15-8) outlasted Sedgwick (15-3) for the upset.

Softball

Class 6A, at Lawrence

Washburn Rural 3, Blue Valley 0: Blue Valley (16-7) bowed out with a quarterfinal loss to unbeaten Rural (22-0).

Derby 9, Topeka 1: Derby (19-2) advanced with a win over Topeka (16-4), and next faces Rural at 10 a.m. Friday.

Lawrence Free State 6, Olathe Northwest 0: Free State (21-2) rolled past Olathe Northwest, which finishes 17-6.

Olathe North 2, Mill Valley 0: Olathe North (18-5) will play Free State after upsetting Mill Valley (20-3).

Class 5A, at Maize

Shawnee Heights 10, Lansing 0: Heights (20-1) advanced with a shutout of Lansing (14-8).

Maize South 7, Blue Valley Southwest 6: BV Southwest lost a close one to finish 18-5; Maize South (19-4) plays Shawnee Heights in the semis Friday.

Bishop Carroll 5, Emporia 0: Carroll improved to 21-2 with the shutout of Emporia (15-7) and advanced to the semis.

Goddard 11, Wichita Northwest 6: Northwest finishes its season at 17-6. Goddard (16-3) will next face Bishop Carroll.

Class 4A, at Salina

Andale-Garden Plain 10, Louisburg 0: Andale improved to 22-1 with a quarterfinal win over Louisburg (8-15).

Augusta 1, Garnett-Anderson County 0: Augusta (22-1) blanked Anderson County (12-8).

Eudora (15-5) vs. Rose Hill (16-6), TBD

Clay Center Community/Wakefield (19-1) vs. Paola (16-6), TBD

Class 3A, at Emporia

Frontenac 6, Cheney 0: Eighth-seeded Frontenac (18-6) shocked top seed Cheney (22-2) to advance.

Holton 10, Colby 0: Holton advanced with the rout and improved to 20-2 on the season. Colby finishes 17-5.

St. Marys 6, Kingman/Norwich 1: St. Marys (20-3) moves on and will face Frontenac.

Silver Lake 9, Beloit 3: Silver Lake improved to 20-4; Beloit’s season ends at 17-3.

2-1A, at Pratt

Pittsburg-St. Mary’s Colgan 17, Salina-Sacred Heart 0: Pittsburg-St. Mary’s Colgan improved to 22-2 with the blowout win over Sacred Heart (13-9).

Oskaloosa 10, Burlingame 0: Oskaloosa (22-2) advanced with a big win over Burlingame (12-8).

Mound City-Jayhawk Linn 13, Leon-Bluestem 7: Mound City (20-2) gets to semis; Leon-Bluestem drops to 15-5.

Hutchinson-Trinity Catholic 7, Spearville 0: Hutchinson-Trinity Catholic (16-7) will square off against Oskallosa in the semifinals.

Related stories from Kansas City Star

  Comments