High School Sports

Kansas City high school sports signings (April 13)

and

Olathe North’s Kenny Byers (center) signed to play at Southwest Minnesota State.
Olathe North’s Kenny Byers (center) signed to play at Southwest Minnesota State. Special to The Kansas City Star

The final signing period of the 2016-17 school year opened Wednesday. Here is the list of local athletes who signed national letters of intent to participate in college athletics.

BARSTOW

Charnai Anderson, basketball, Lincoln University

BLUE SPRINGS

Mady Acers, golf, Northwest Missouri State

Mason Dunn, football, Southwest Baptist

Taylor Kreissler, football, MidAmerica Nazarene

Jacqueline Perry, volleyball, Park

Casey Still, football, Pittsburg State

BLUE SPRINGS SOUTH

Cassandra Brown, cross country, Drury

Caden Mauck, basketball, Central College

Jackson Rehkow, baseball, Highland CC

Sydney Sinclair, volleyball, Fort Hays State

Mason Smith, cross country/track, Arkansas State

Mark Walker, baseball, Coffeyville CC

Jaren Zimmermann, basketball, Graceland

BLUE VALLEY

Kylie Hays, softball, Rollins

Matt Morris, track, Pittsburg State

Kelsey Kinkade, cross country/track, Pittsburg State

Nathan Huber, baseball, Benedictine

Tessa Campbell, rowing, Kansas State

BLUE VALLEY NORTH

Neha Igwe, soccer, Tulsa

Karen Yan, tennis, West Point

Emma Hofer, soccer, Johnson County CC

BLUE VALLEY NORTHWEST

Taylor Victorine, basketball, Central Methodist

Alex Brewer, soccer, Missouri S&T

Eschem Rosenblatt, baseball, Quincy

Darien Jackson, basketball, Tulsa

Lauren Weiland, track, Sterling College

Connor Ellefson, baseball, Rockhurst

BLUE VALLEY SOUTHWEST

Reid Briney, baseball, Johnson County CC

Abby Pearch, softball, Hope College

Emily Magness, volleyball, Wellesley

BLUE VALLEY WEST

Evan Carlile, soccer, St. John’s (England)

Ryan Moody, tennis, Rockhurst

Dillon Plotner, baseball, McPherson College

Patrick Starr, baseball, Dakota Wesleyan

Carly Woodard, gymnastics, Oklahoma

FORT OSAGE

Adrian Chihuahua, soccer, Wentworth Military Academy

Collen Divers, wrestling, Iowa Western CC

Austin Lassiter, football, Missouri Valley

Josh Merithew, baseball, Hastings College

GRAIN VALLEY

Austin Foster, baseball, Butler County CC

Chance Lister, cross country/track, William Jewell

Kyla McBride, track, Truman State

Chaise McCord, baseball, State Fair CC

Dalton Miller, track, Coffeyville CC

Josh Quintrell, basketball, North Central Missouri

Jake Salisbury, basketball, North Central Missouri

GRANDVIEW

Tremaine Banks, basketball, Missouri Valley

Krislynn Byrd, basketball, Graceland

Christian Johnson, wrestling, Labette CC

Terrence Johnson, football, Missouri Valley

Monteze McGregor, football, Ottawa

Nataya Partee, basketball, Johnson County CC

Khalil Robinson, baseball, Longview CC

Jaden Rosenthal, football, Butler County CC

Marshaun Swift, football, Missouri Southern

Terron Thompson, football, Peru State

HERITAGE CHRISTIAN

Cole Evans, baseball, Dordt

AJ Felich, soccer, Dordt

Eliza Rinck, volleyball, Baker

CJ Schulz, soccer, Dordt

LAWRENCE

Alexia Anglin, track, Hastings

Cain Scott, soccer, Ottawa

LAWRENCE FREE STATE

Zion Bowlin, baseball, Hutchinson CC

Daniel Bryant, baseball, Baker

Aaron Funk, baseball, Arkansas Little-Rock

Jasper Hawkins, softball, Park

Matt Hill, baseball, Baker

Dale Miller, baseball, Baker

Jacob Pavlyak, baseball, Benedictine

Mamie Rupnicki, softball, Southwestern

Matthew Wilkus, swimming, Morningside

LEAVENWORTH

Arik Parker, track, Missouri Western

Clifford Robinson, track, Wichita State

LEE’S SUMMIT

Shelby Irmer, volleyball, Longview CC

Randi Johnson, volleyball/basketball, Kansas City Kansas CC

Cassidy Wright, diving, Oklahoma Baptist

Breanna May, basketball, Robert Morris

Paige Elston, basketball, Johnson County CC

Katie Gray, swimming, Missouri State

LEE’S SUMMIT NORTH

Ethan Francis, soccer, Avila

Johnae’ Hightower, track, Webster

Parker Moon, soccer, Northern Illinois

Cade Rowlette, soccer, Westminster

Hannah Shoop, volleyball, Longview CC

Emil Spriggs, basketball, North Central Missouri

Daniel Valmassei, diving, Trinity

LEE’S SUMMIT WEST

Zack Andrews, swimming, IUPUI

Dominic Diaz, lacrosse, Aurora

Brennan Glaze, baseball, Southwestern (Iowa) CC

Madeleine Hosick, swimming, Birmingham-Southern

Ryan Kallenberger, swimming, Indianapolis

Jillian Leetch, soccer, Rockhurst

McKenna Leetch, soccer, Rockhurst

Milanna Morgan, volleyball, North Carolina A&T State

Hailey Reece, softball, University of Saint Mary

Gabe Walker, soccer, Central Methodist

James Wiltfang, soccer, Blue River CC

LINCOLN PREP

Harris Frazier, football, Missouri Baptist

Jalen Green-Edison, football, Benedictine

LOUISBURG

Alyssa Griggs, softball, Missouri Western

Kylan Harper, baseball, Avila

Herman Knipp IV, soccer, Ottawa University-Arizona

Dustyn Rizzo, football, Garden City

Madisen Simpson, basketball, Hannibal

Dalton Stone, baseball, Ottawa

MCLOUTH

Mystikal Randel, football, Baker

MIDWAY

Adia Eberle, track, Kansas

ODESSA

Logan Windsor, baseball, Culver-Stockton

Armand Kenepaske, wrestling, Ottawa

Jaz Ehlert, basketball, Central Methodist

Jacob Moore, basketball, Central Methodist

OLATHE EAST

Sarah Carpenter, soccer, Hastings

Liz Corrales, soccer, MidAmerica Nazarene

Julien Denis, soccer, Missouri S&T

Jackson Doherty, baseball, Coffeyville CC

Ellie Johnson, soccer, Drury

Cameron Kincaid, basketball, Simpson

Shane Kopplin, soccer, Wheaton

Hayley McGhee, softball, Arkansas-Monticello

Regan Schumacher, basketball, Oral Roberts

Anna Sykes, volleyball, Central Missouri

Madison Taylor, soccer, Hastings

OLATHE NORTH

Riley Alderman, wrestling, Northern State

Kenny Byers, basketball, Southwest Minnesota State

Dalton Doyle, baseball, Jefferson CCC

Drew Greene, football, Coffeyville CC

Nolan Jones, soccer, Sterling

Girma Kassa, soccer, Benedictine

Deion Poindexter, football, Coffeyville CC

Blake Smith, swimming, Tabor

Taylor Wolfe, soccer, Northwest Missouri State

OLATHE NORTHWEST

Rachael Mayberry, track, Washburn

OLATHE SOUTH

Simone Baldeh, track, Missouri Western

Lindsey Bartels, rowing, Kansas State

Tarren Bingham, soccer, Baker

Brady Boyd, baseball, MidAmerica Nazarene

Megan Brune, soccer, Southern Indiana

Caleb Bryant, football, Fort Scott CC

Kaiti Butaud, basketball, William Jewell

Annika Carlson, volleyball, Kansas

Alex Dayton, soccer, Nebraska-Kearney

Isaac DeGraffenreid, baseball, Southern Nazarene

Easten Garrett, baseball, MidAmerica Nazarene

Makayla Gooch, basketball, MidAmerica Nazarene

Emily Hauser, volleyball, McKendree

Annika Highstrom, swimming, Tabor

Summer Kragel, track, Fort Hays State

Trevor McCracken, baseball, Baker

Brady Noernberg, lacrosse, Rockhurst

Austin Peterson, football, MidAmerica Nazarene

Oakley Reed, football, Garden City CC

Kaley Rottinghaus, soccer, Drury

Nic Slavin, basketball, MidAmerica Nazarene

Max Stoneking, swimming, Birmingham Southern

Chopper Wade, baseball, McPherson

Jacob Wilburn, football, Simpson College

Grace Williams, track, Central Missouri

Matthew Winter, track, Nebraska-Wesleyan

OSKALOOSA

Tomi-Lyn Hickman, softball, Ottawa

Raegen Hamm, softball, Highland CC

PARK HILL SOUTH

Kirsten Aken, swimming, College of Saint Mary

Nylo Clarke, soccer/track, Southern Illinois

Jasmine Crawford, cross country/track, Missouri State

Jacob Kline, basketball, Park

Connor Lee, basketball, Park

Lexi Maddox, cross country/track, Missouri

Mallory Michel, rowing, Kansas State

Connor Morris, swimming, William Jewell

Chase Putnam, baseball, William Woods

Justin Thompson, basketball, Sterling College

PEMBROKE HILL

Luis Alanis, soccer, Johnson County CC

Josh Bortnick, tennis, Arkansas

Alec Frank, swimming, Carnegie Mellon

Rebecca Leuschen, soccer, Simpson College

Curtis Lewis, basketball, Rockhurst

Spencer Schmid, swimming, Tufts

Brandon Washington, soccer, Valparaiso

PLATTE COUNTY

Rebekah Geddes, cross country/track, Brigham Young

Cade Goettling, football, Central Methodist

Mason Hays, soccer, Cloud County CC

Elizabeth Peterson, basketball, Sterling College

DeAndre Rollins, basketball/track, Webster

Anna Townsend, softball, Park

Rachel Valentine, swimming, St. Peter’s

PLEASANT HILL

Matthew Berry, football, Ottawa

Donna Borer, track, Air Force

Matt Campbell, baseball, Rockhurst

Garrett Carlile, football, Culver-Stockton

Olivia Ferdig, soccer, Central Methodist

Kelsey Miller, softball, Johnson County CC

Billy Ring, basketball, Iowa Central CC

Graceann Ring, soccer, Nebraska Wesleyan

ROCKHURST

Ethan Bock, swimming, Massachusetts Amherst

Jack Burns, baseball, Rockhurst

Gianni Catenacci, soccer, IUPUI

Robert Dakan, lacrosse, Carthage

Jackson Moore, baseball, Kansas State

Collin Nill, swimming, St. Olaf College

Danny Powers, hockey, Xavier

Hunter Sands, baseball, Rockhurst

Brendan Schaff, cross country/track, Truman State

Ryan Suholaski, baseball, Benedictine

Danny Toomey, cross country/track, DePaul

Cameron Valdiviez, wrestling, Air Force

Colin Valdiviez, wrestling, Northwestern

RUSKIN

Duvonte’ Beard, basketball, Kansas City Kansas CC

SHAWNEE MISSION EAST

Hayden Linscott, swimming, Minnesota

Ian Longan, swimming, DePauw

Grant Roesner, track, Baker

Parker Shirling, track, Colorado School of Mines

SHAWNEE MISSION NORTH

Dominic Boget, baseball, Park

Danny Bradley Jr., basketball, Coffeyville CC

Jamir Crawford, football, Avila

Marcos Garcia, football, Washburn

Carlitos Hernandez, track, MidAmerica Nazarene

Alexis Jones, basketball, Coffeyville CC

Natalie Lanman, track, Washburn

Caleb McDonald, baseball, Manhattan Christian

Ta’Morese Morgan, football, Washburn

Mike’e O’Dell, soccer, Kansas City Kansas CC

Danny Presler, football, William Jewell

Amber Reed, cross country/track, Wichita State

Trinity Rosberg, soccer, Kansas City Kansas CC

Jeremy Sanchez, soccer, Coffeyville CC

Will Schneider, football, William Jewell

Sam Schwartz, baseball, Avila

Kati Sneegas, soccer, Washburn

Travis Wunderlin, bowling, Midland CC

SHAWNEE MISSION NORTHWEST

Ashley Ard, soccer, Evangel University

Davia Clarke, track, Wisconsin-Stout

Kara Knapp, soccer, Baker

Emily Sanders, soccer, Concordia

Alix Willming, soccer, Baker

Annie Connor, volleyball, Central Methodist

Nate Ryan, football, Butler CC

SHAWNEE MISSION SOUTH

Mitch Brock, track, Central Missouri

Quincie Fischer, track, Pittsburg State

Madi McAvoy, basketball, Ottawa

SHAWNEE MISSION WEST

Zach Adams, baseball, Allen CC

Josh Clipston, baseball, Ottawa

Kye Harris, tennis, Barton CC

Mason Jones, baseball, Hannibal-LaGrange

Kenzie Loe, basketball, Washburn

Zach Witters, basketball, Doane

SPRING HILL

Dylan Brenneman, track, Kansas State

Sarah Brown, softball, Barton CC

Sam Christy, wrestling, Cloud County CC

Amanda Dickie, volleyball, Kansas City Kansas CC

Alli Fabrizius, rowing, Wichita State

Mary Kate Hale, softball, Neosho County CC

Dylan Sanderson, baseball, Sterling

Sierra Sanderson, softball, Fort Scott CC

Ty Straw, football, Knox

Jake VanDaele, football, Baker University

ST. PIUS X

Kyle Miller, wrestling, Westminster

Lucas Salinas, basketball, St. Mary’s

ST. TERESA’S ACADEMY

Natalie Hull, track, Regis

Lauren McCann, track, Marquette

Molly Muehlebach, lacrosse, Benedictine

TRUMAN

Rhett Khan, baseball, Baker

Kaine Williams, football, Missouri Valley

Anna Zirpolo, cross country, Park

TURNER

Robert Erwin, track/football, Avila

Gracie Gentry, softball, Kansas City Kansas CC

Nate Her, soccer, Midland

Manuel Hernandez, football, Avila

Sam Keith, soccer, Ottawa

Gabriel Pena, swimming, William Jewel

Nicole Rilinger, softball, Graceland

Dylan Rinne, basketball, Graceland

Jimmy Shultz, cross country, Trevecca Nazarene

Tanner Sutton, wrestling, Missouri Valley

WASHINGTON

Mack Phoenix, football, Arkansas Baptist

Isaiah Vigil, football, Tabor

WINNETONKA

DJ Harral, football, Missouri Western

Ronnie Wigginton, baseball, Southwestern CC

WYANDOTTE

Anthony Atkins, baseball, Sterling

Hector Hernandez, soccer, MidAmerica Nazarene

Luis Salazar Machado, baseball, Baker

Angel Payan, soccer, Park

  Comments