High School Sports

Kansas State Wrestling Tournament Results — February 27

Wrestling

Kansas state tournaments

CLASS 4A

In Salina

At Salina Bicentennial Center

Team scores (after first day): 1. Chanute, 76; 2. Abilene, 73; 3. Baldwin, 68; 4. Basehor Linwood, 64; 5. Colby, 46.5; 6. El Dorado, 40.5; 7. Santa Fe Trail, 39; 8. Augusta, 38.5; 9. Lindsborg-Smoky Valley, 38; 10. (tie) Chapman and Holton, 36; 12. (tie) Wamego and LaCygne Prairie View, 35; 14. Pratt, 31; 15. Spring Hill, 30; 16. Mulvane, 28; 17. DeSoto, 26.5; 18. Hays, 26; 19. Bonner Springs, 25; 20. Clearwater, 22.5; 21. Columbus, 20; 22. Wellington, 19.5; 23. KC-Sumner Academy, 18; 23. (tie) Andale and Clay Center Community, 15; 26. Osawatomie, 14; 27. (tie) Bishop Ward and Louisburg, 13; 29. (tie) Goodland and Paola, 11; 31. (tie) Fort Scott and Independence, 9; 33. (tie) McPherson, Ulysses and Winfield, 8; 36. (tie) Nickerson and Towanda Circle, 7; 38. (tie) Buhler and Tonganoxie, 5; 40. (tie) Meriden Jeff West and Parsons, 4; 42. (tie) Concordia, Frontenac, Iola and Rock Creek, 3; 46. (tie) Eudora, Hays, Ottawa and Rose Hill, 2; 50. (tie) Holcomb and Hoyt Royal Valley, 1; 52 (tie) Altamont-Labette County, Atchison, Coffeyville-Field Kinley, Garnett Anderson County, Hugoton, Piper and Bishop Miege, 0.

First round

106: Jesse, Independence, d. Sadowsky, El Dorado, fall 0:41; Green, Baldwin, d. Bloom, Wamego, 7-0; Pelland, Pratt, d. Schwegman, fall 0:59; Strait, Concordia, d. Davis, Santa Fe Trail, 11-5; Phippen, Basehor-Linwood, d. Casteel, Abilene, MD 14-1; Nemer, Spring Hill, d. George, Augusta, MD 12-0; Eldridge, McPherson, d. McClellan, Tonganoxie, 9-2; Parenti, Ottawa, d. Weber, Andale, 8-2.

113: Carney, Colbey, d. Thomas, Clearwater, TF 16-0; Starcher, Tonganoxie, d. Keegan, Louisburg, SV-1 7-2; Goldenstein, Augusta, d. Rairden, Concordia, TF 16-0; Kennedy, Eudora, d. Jesse, Independence, 4-1; Hitchcock, Bonner Springs, d. Thomas, Columbus, fall 0:26; Withington, Goodland, d. Garcia, Andale, 1-0; LEedy, Chanute, d. Hopper, Baldwin, fall 3:48; Balderrama, Pratt, d. McDowell, Abilene, 4-3.

120: Nirschl, Basehor-Linwood, d. Gorman, Fort Scott, fall 1:50; Lane, Clay Center, d. Chambers, Clearwater, 5-1; Pemberton, Prairie View, d. King, KC Piper, fall 0:51; Warren, Wamego, d. Ledford, Winfield, 6-5; Moore, Augusta, d. Lustfield, Smoky Valley, SV-1 3-1; Browne, KC Sumner, d. Wehlage, Chanute, 6-2; Lucas, Pratt, d. Sutterfield, Chapman, 7-0; Erickson, Santa Fe Trail, d. Marmon, Anderson County, fall 0:35.

126: Baugh, Abilene, d. Morgenstern, Baldwin, MD 10-1; Ornelas, Chanute, d. Gray, Rose Hill, MD 12-4; Ballard, Bonner Springs, d. Hershberger, Buhler, 7-0; Chrisjohn, Osawatomie, d. McAbee, Pratt, fall 2:52; Eck, Andale, d. Snow, Prairie View, fall 0:59; Huseman, Tonganoxie, d. Rhoads, TMP-Marian, 7-3; Burnett, Independence, d. Cleam, Clearwater, fall 1:23; Trowbridge, Basehor-Linwood, d. Cooper, Goodland, MD 15-4.

132: Scantlin, Mulvane, d. Pierson, Wamego, 4-1; Seaton, Bonner Springs, d. Nutt, Ottawa, 10-7; Smith, Winfield, d. Miller, Concordia, 7-2; Bollinger, Fort Scott, d. Vice, Atchison, fall 0:37; Pool, Holton, d. Hazlett, Osawatomie, 14-7; Smith, Abilene, d. Ordonez, Hugoton, 3-2; Dofat, Spring Hill, d. Gardner, KC Ward, MD 13-0; Moore, Augusta, d. Schroeder, Colby, 3-1.

138: Mlekus, Frontenac, d. Young, Colby, 7-3; Miller, DeSoto, d. Guerra, Pratt, 6-0; Hoerner, Abilene, d. Fewell, Fort Scott, TB-1 5-3; Price, Holton, d. Perez, Ulysses, fall 5:11; Lisher, Baldwin, d. Callison, Augusta, TF 16-1; Cole, Chanute, d. Hernandez, Goodland, fall 3:41; Motter, El Dorado, d. Martin, Tonganoxie, 6-3; Carley, Wamego, d. Adams, Louisburg, 4-2.

145: Hughey, El Dorado, d. Hart, Royal Valley, TF 16-0; Mullin, Clay Center, d. Ewalt, Prairie View, MD 14-2; Justin Rieschick, Holton, d. Long, Clearwater, fall 1:16; Smith, Spring Hill, d. Dale, Hays, 5-2; Archuleta, Smoky Valley, d Smith, Labette County, fall 2:51; McCluskey, KC Ward, d. Bailey, Winfield, 9-2; Cole, Chanute, d. Holzmeister, Colby, fall 0:38; Rodriguez, Ulysses, d. Tavis, Tonganoxie, 8-4.

152: Pratt, Baldwin, d. Barnes, Paola, TF 15-0; Milke, Goodland, d. Rodriguez, Ulysses, fall 4:51; Volkman, Spring Hill, d. Friesen, Miege, 5-0; Rickley, Clay Center, d. Rodriguez, Holcomb, SV-1 10-6; Pelkey, Wellington, d. Nelson, Chapman, 9-5; Reeb, Jefferson West, d. Kimmel, Coffeyville, MD 9-0; Strauss, Abilene, d. Cusick, Mulvane, 11-5; Dees, Osawatomie, d. Williams, Basehor-Linwood, fall 0:56.

160: Arnberger, Colby, d. Friesen, Miege, 9-3; Holland, Prairie View, d. Anguiano, Ulysses, 7-1; Lovvorn, Holton, d. Gastineau, Goodland, 6-0; Elliott, Mulvane, d. Hess, Frontenac, 10-6; Vogel, Chanute, d. Baird, Pratt, MD 12-1; Ridder, Rock Creek, d. Lanning, Bonner Springs, 4-3; Winzer, Augusta, d. Ray, Ottawa, 7-5; Tuckfield, Baldwin, d. Ware, Clay Center 4-3.

170: Rylant, Clearwater, d. Tiers, Clay Center, 8-2; Baum, Holton, d. Blanton, Osawatomie, 5-2; Burkhart, Hays, d. Martinez, Hugoton, 3-1; Katzer, Baldwin, d. Isenhower, Prairie View, 1-0; Miller, DeSoto, d. Murphy, Chanute, TF 16-1; Triboletti, El Dorado, d. Woofter, Abilene, fall 1:08; Watkins, Columbus, d. Duncan, Tonganoxie, fall 1:10; Lindbloom, Buhler, d. Spexarth, Andale, fall 5:47.

182: Cook, Smoky Valley, d. Ali Viravong, Winfield, fall 2:24; Garber, Lola, d. Box, Royal Valley, MD 12-1; Edmundson, Colby, d. Cody, Rose Hill, 7-2; Halford, Baldwin, d. Wallace, Osawatomie, 10-3; VanAnne, Chanute, d. Ziglinski, Miege, fall 2:38; Deterding, Hays, d. Powell, El Dorado, fall 1:23; Weaver, Paola, d. Bejarano, Basehor-Linwood, 7-3; Haydon, Wellington, d. Jost, McPherson, MD 13-3.

195: Katzer, Baldwin, d. Christiensen, Abilene, fall 2:29; Son, Chanute, d. Hunt, El Dorado, fall 2:22; Stoneberger, Chapman, d. Singleton, Bonner Springs, MD 12-4; Wrigley, Louisburg, d. Camacho, Hugoton, TB-1 7-3; Dunlop, Prairie View, d. Borg-Keplar, Circle, fall 0:40; Slitor, DeSoto, d. Hill, Rock Creek, 9-4; Jorns, Mulvane, d. Dixon, Frontenac, fall 5:25; Curl, Nickerson, d. Shenk, Jefferson West, 6-3.

220: Hart, Colby, d. Koechner, Louisburg, fall 4:53; O'Laughling, Augusta, d. Shields, Holton, fall 2:46; Dodd, Parsons, d. Hoss, Goodland, 3:34; Betzen, Andale, d. Carter, DeSoto, 7-4; Brand, Wellington, d. Wehrman, Baldwin, TF 16-1; Watrous, Paola, d. Delzeit, Hays, 5-3; Dean, Santa Fe Trail, d. Danile, Circle, fall 3:07; DeMott, Smoky Valley, d. Loy, Frontenac, 7-4.

285: Ochoa, Ulysses, d. Vance, Louisburg, SV-1 7-6; Feyh, Wamego, d. Majors, Jefferson West, 0:39; Burnett, El Dorado, d. Stroble, Independence, 2:55; Hastings, Santa Fe Trail, d. Jay, Colby, fall 3:22; Zook, Chapman, d. Meister, Holton, fall 2:23; Christy, Spring Hill, d. Lujan, Wellington, 5:54; Ramirez, KC Ward, d. Tope, Abilene, fall 4:56; King, Circle, d. Christiansen, Chanute, 4:38.

Quarterfinals

106: Green, Baldwin, d. Jesse, Independence, UTB 2-2; Pelland, Pratt, d. Strait, Concordia, 9-0; Phippen, Basehor-Linwood, d. Nemer, Spring Hill, MD 12-2; Eldredge, McPherson, d. Parenti, Ottawa, MD 13-1.

113: Carney, Colby, d. Starcher, Tonganoxie, 8-4; Goldenstein, Augusta, d. Kennedy, Eudora, fall 1:48; Hitchcock, Bonner Springs, d. Withington, Goodland, 6-3; Balderrama, Pratt, d. Leedy, Chanute, 11-7.

120: Nirschl, Basehor-Linwood, d. Lane, Clay Center, fall 0:36; Pemberton, Prairie View, d. Warren, Wamego, fall 3:24; Browne, KC Sumner, d. Moore, Augusta, 9-4; Erickson, Santa Fe Trail, d. Lucas, Pratt, fall 1:56.

126: Baugh, Abilene, d. Ornelas, Chanute, fall 0:30; Chrisjohn, Osawatomie, d. Ballard, Bonner Springs, 6-5; Eck, Andale, d. Huseman, Tonganoxie, MD 9-1; Trowbridge, Basehor-Linwood, d. Burnett, Independence, 8-2.

132: Scantlin, Mulvane, d. Seaton, Bonner Springs, fall 8-4; Bollinger, Fort Scott, d. Smith, Winfield, 8-4; Smith, Abilene, d. Pool, Holton, 4-1; Dofat, Spring Hill, d. Moore, Augusta, 5-3.

138: Miller, DeSoto, d. Mlekus, Frontenac, 6-4; Hoerner, Abilene, d. Price, Holton, SV-1 9-7; Lisher, Baldwin, d. Cole, Chanute, fall 3:56; Carley, Wamego, d. Motter, El Dorado, 8-2.

145: Hughey, El Dorado, d. Mullin, Clay Center, MD 19-5; Rieschick, Holton, d. Smith, Spring Hill, MD 8-0; Archuleta, Smoky Valley, d. McCluskey, KC Ward, 4-2; Cole, Chanute, d. Rodriguez, Ulysses, MD 19-11.

152: Pratt, Baldwin, d. Milke, Goodland, 8-3; Rickley, Clay Center, d. Volkman, Spring Hill, fall 6:43; Pelkey, Wellington, d. Reeb, Jefferson West, 5-4; Strauss, Abilene, d. Dees, Osawatomie, 4-1.

160: Arnberger, Colby, d. Holland, Prairie View, TB-1 2-1; Lovvorn, Holton, d. Elliott, Mulvane, 9-3; Vogel, Chanute, d. Ridder, Rock Creek, 10-5; Winzer, Augusta, d. Tuckfield, Baldwin, 4-3.

170: Rylant, Clearwater, d. Baum, Holton, TF 15-0; Katzer, Baldwin, d. Burkhart, Hays, 3-1; Miller, DeSoto, d. Triboletti, El Dorado, 9-2; Watkins, Columbus, d. Lindbloom, Buhler, 3-0.

182: Cook, Smoky Valley, d. Garber, Iola, fall 1:25; Halford, Baldwin, d. Edmundson, Colby, 7-1; Deterding, Hays, d. VanAnne, Chanute, 6-0; Weaver, Paola, d. Haydon, Wellington, fall 3:07.

195: Son, Chanute, d. Katzer, Baldwin, 10-5; Stoneberger, Chapman, d. Wrigley, Louisburg, 7-4; Dunlop, Prairie View, d. Slitor, DeSoto, 9-2; Curl, Nickerson, d. Jorns, Mulvane, 4-2.

220: Hart, Colby, d. O'Laughlin, Augusta, fall 5:26; Carter, DeSoto, d. Dodd, Parsons, fall 3:06; Brand, Wellington, d. Watrous, Paola, 8-1; Dean, Santa Fe Trail, d. Demott, Smoky Valley, 7-5.

285: Feyh, Wamego, d. Ochoa, Ulysses, fall 3:42; Burnett, El Dorado, d. Hastings, Santa Fe Trail, fall 1:47; Zook, Chapman, d. Christy, Spring Hill, fall 0:46; Ramirez, KC Ward, d. King, Circle, fall 1:12.

Semifinals

106: Pelland, Pratt d. Green, Baldwin, 3-0; Phippen, Basehor-Linwood, 4-0.

113: Goldenstein, Augusta p. Carney, Colby, 3:31; Hitchcock, Bonner Springs d. Balderrama, Pratt, 12-6.

120: Nirschl, Basehor-Linwood d. Pemberton, Prairie View, SV-1 5-3; Browne, KC Sumner d. Erickson, Santa Fe Trail, 3-1.

126: Baugh, Abilene d. Chrisjohn, Osawatomie, 4-3; Trowbridge, Basehor-Linwood d. Eck, Andale, 3-2.

132: Scantlin, Mulvane p. Bollinger, Fort Scott, 3:55; Dofat, Spring Hill d. Smith, Abilene, SV-1 3-1.

138: Hoerner, Abilene d. Miller, DeSoto, Sv-1 5-3; Lisher, Baldwin d. Carley, Wamego, 3-2.

145: Hughey, El Dorado d. Rieschick, Holton, 5-4; Cole, Chanute d. Archuleta, Smoky Valley 4-3.

152: Pratt, Baldwin d. Rickley, Clay Center, 2-1; Strauss, Abilene d. Pelkey, Wellington, 4-2.

160: Lovvorn, Holton d. Arnberger, Colby, 3-1; Vogel, Chanute d. Winzer, Augusta, 6-2.

170: Rylant, Clearwater d. Katzer, Baldwin, 5-3; Watkins, Columbus d. Miller, DeSoto, 8-4.

182: Cook, Smoky Valley p. Halford, Baldwin, 1:34; Deterding, Hays p. Weaver, Paola, 1:38.

195: Son, Chanute p. Stoneberger, Chapman, 2:28; Dunlop, Prairie View d. Curl, Nickerson, 6-1.

220: Hart, Colby p. Carter, DeSoto, 1:13; Dean, Santa Fe Trail p. Brand, Wellington, 5:22.

285: Feyh, Wamego d. Burnett, El Dorado, SV-1 8-6; Zook, Chapman p. Ramirez, KC Ward, 3:54.

CLASS 3A-1A

In Hays

At Gross Memorial Coliseum

Team scores (after first day): 1. Hoisington, 86.5; 2. Rossville, 81; 3. Norton Community, 75.5; 4. Silver Lake, 56; 5. Oberlin-Decature Community, 48; 6. St. Mary’s, 45; 7. Atwood-Rawlins County, 40; 8. Scott Community, 38; 9. Marion, 35; 10. Wabaunsee, 34.5; 11. Smith Center, 33.5; 12. Marysville, 32; 13. Caney Valley, 29; 14. Effingham-Atchison County, 28.5; 15. Cherryvale, 26; 16. Lyons, 25; 17. Ellis, 24; 18. Anthony/Harper-Chaparral, 23; 19. Eurkea, 22.5; 20. (tie) Hoxie and Tribune-Greeley County, 21; 22. (tie) Oakley, Phillipsburg and Troy, 20; 25. Russell, 15.5; 26. (tie) Bennington and Council Grove, 15; 28. Burlington, 14.5; 29. Cimarron, 13.5; 30. (tie) Beloit and Minneapolis, 13; 32. (tie) Fredonia and Highland Doniphan West, 12; 34. Douglass, 9; 35. Sabetha, 8; 36. (tie) Osborne, Onaga, Richmond-Central Heights, Riley County and Wellsville, 7; 41. (tie) Leon Bluestern, Mound City-Jayhawk Linn and St. Francis, 6; 44. Hill City, 5; 45. (tie) Belleville-Republic County, Ellsworth, McLouth, Salina Sacred Heart and Sterling, 4; 50. Burden-Central, 3.5; 51. (tie) Easton Pleasant Ridge, Garden Plain and Wathena Riverside, 3; 54. (tie) Hesston, Hillsboro and WaKeeney-Trego Community, 2; 57. (tie) Howard-West Elk, Lakin, Leoti-Wichita County and Plainville, 1; 61, (tie) Cottonwood Falls-Chase county, Gypsum-SE of Saline, Halstead, Herington, Langdon-Fairfield, Stafford and Sublette, 0.

KC-area first round

138: Smith, Minneapolis, d. Evans, Pleasant Ridge fall, 6:19. 220: Perkins, McLouth, d. Jake Fleming, Minneapolis, fall 0:33. 285: Hayes, Scott City, d. Doty, Pleasant Ridge, 7-2.

KC-area quarterfinals

220: Gassman, Oakley, d. Perkins, McLouth, fall 2:30.

Semifinals

No KC-area contestants

  Comments