High School Sports

High school results - February 26

Boys basketball

Thursday’s results

Grain Valley 70, Pleasant Hill 60

Oak Grove 62, Excelsior Springs 32

Odessa 70, Harrisonville 67

Park Hill 63, Truman 54

Raymore-Peculiar 60, Blue Springs 55

Tonganoxie 55, Bishop Ward 43

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 3, DISTRICT 16

At East Buchanan

East Buchanan 35, Maryville 33

St. Joseph LeBlond 57, Plattsburg 49

CLASS 2, DISTRICT 15

At Wellington-Napoleon

Santa Fe 44, Lone Jack 41

Wellington-Napoleon 69, West Platte 42

Friday's games

Baldwin at De Soto

Basehor-Linwood at Missouri Valley

Belton at Grandview

Blue Valley North at St. Thomas Aquinas

Blue Valley Southwest at Blue Valley Northwest

Blue Valley West at Blue Valley

Bonner Springs at Turner

Center at Nevada

Gardner Edgerton at Bishop Miege

Heritage Christian at Bishop Seabury

Immaculata at Pleasant Ridge

Jefferson City at Rockhurst

Kearney at Raytown South

Lawrence Free State at Lawrence

Leavenworth at SM West

Lee's Summit North at Blue Springs South

Lee's Summit West at Lee's Summit

McLouth at Valley Falls

Oak Park at Fort Osage

Olathe North at Olathe Northwest

Olathe South at Olathe East

Oskaloosa at Jefferson County North

Paola at Louisburg

Park Hill South at Liberty

Piper at Lansing

Raytown at Liberty North

Ruskin at St. Joseph Central

Schlagle at Sumner Academy

SM Northwest at SM North

SM South at SM East

Spring Hill at Ottawa

Staley at North Kansas City

Washington at Harmon

Waverly at Maranatha Christian

Winnetonka at Platte County

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 3, DISTRICT 15

At Richmond

Champ: Lafayette County vs. Chillicothe, 8 p.m.

Thursday’s summaries

Grain Valley 70

Pleasant Hill 60

Pleasant Hill: B. Bonnasen 0, R. Bonnasen 10, Schaefer 8, Miller 6, McKee 0, Whited 0, Orpin 21, Haws 4, Gilbert 11. Totals 23 10-17 60.

Grain Valley: Ehlen 5, Mahurin 26, Hoover 7, Banks 15, Jackson 9, Holland 0, Meredith 0, Thompson 2, Lasley 6. Totals 27 9-18 70.

PH

13

9

20

18

—-

60

GV

13

24

11

22

—-

70

Three-point goals: Orpin 3, R. Bonnasen; Jackson 3, Lasley 2, Banks, Mahurin.

Oak Grove 62

Excelsior Springs 32

Excelsior Springs (2-21): Marley 6, Corum 2, A. Pritzel 10, Vanfossan 4, C. Pritzel 2, Loveall 6, Webb 2. Totals 10 12-18 32.

Oak Grove (9-14): Johnson 12, Endecott 3, Carpenter 13, Engelhard 2, Blackston 17, Schnieders 5, Hipsher 4, Ledger 4, Goessling 2. Totals 26 2-4 62.

EXS

9

8

11

4

—-

32

OG

7

16

25

14

—-

62

Three-point goals: Carpenter 3, Johnson 2, Blackston, Endecott,Schnieders.

Odessa 70

Harrisonville 67

Odessa: Hilbrenner 15, J. Bennett 2, Palmer 7, Weber 2, C. Bennett 12, Bohrman 17, Kleoppel 0, Nickels 15. Totals 24 18-22 70.

Harrisonville: Knox 11, Z. Hartzler 0, S. Hartzler 11, Byrd 0, Teal 0, Gonzalez 20, Hern 0, Hofer 0, Peck 15, Renner 10. Totals 22 13-15 67.

ODE

9

22

23

16

—-

70

HAR

8

14

19

26

—-

67

Three-point goals: C. Bennett, Bohrman, Hilbrenner, Palmer; Gonzaelz 6, Knox 2, Peck 2.

Park Hill 63

Truman 54

Park Hill: Smith 11, Wilson 2, Shamet 25, Reinmiller 19, Zeal 4, Trivillion 2. Totals 21 14-18 63.

Truman: Buford 2, Rader 9, Titus 19, Woolsey 4, Ryan 4, Fletcher 14, Calton 2. Totals 19 11-15 54.

PH

10

6

27

20

—-

63

TRU

11

12

19

12

—-

54

Three-point goals: Reinmiller 5, Shamet 2; Titus 5.

Raymore-Peculiar 60

Blue Springs 55

Blue Springs: Miller 16, Hall 0, Finley 13, Goodwin 7, Haslett 0, King 12, Parker 2, Armstrong 5. Totals 21 7-10 55.

Raymore-Peculiar: Custer 0, Kruse 2, Shockley 3, Sappington 12, Chambers 6, Ni. Jansen 18, Brown 0, Gray 2, Jakovides 0, Na. Jansen 15, E. Harris 0, B. Harris 2. Totals 19 15-20 60.

BLSP

13

11

10

21

—-

55

RP

14

13

16

17

—-

60

Three-point goals: King 3, Finley, Goodwin, Miller; Ni. Jansen 5, Na. Jansen, Shockley.

Tonganoxie 55

Bishop Ward 43

Tonganoxie: Staatz 2, Sommers 6, Hecht 10, DeVeau 8, Burge 0, Novotney 5, Swedo 14, Caldwell 0, Smith 10. Totals 18 15-25 55.

Bishop Ward: Alexander 2, Cerda 17, Mitchell 4, Barnhart 4, Sanchez 2, Kump 3, Konatar 1, Rangel 2, Nick 0, Whiles 6, Rapp 0, Gatlin 2. Totals 16 8-16 43.

TON

12

17

11

15

—-

55

BW

10

7

12

14

—-

43

Three-point goals: Swedo 2, Smith, Sommers; Barnhart, Kump, Whiles.

Girls basketball

Thursday’s results

Blue Springs South 42, Lee's Summit North 39

BV Southwest 62, BV Northwest 45

Grain Valley 53, Pleasant Hill 36

Grandview 38, Platte County 29

Kearney 57, Winnetonka 13

Notre Dame de Sion 57, St. Teresa's 48

Odessa 46, Harrisonville 21

Staley 50, North Kansas City 47

Tonganoxie 57, Bishop Ward 55

Truman 70, Park Hill 44

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 3, DISTRICT 14

Pembroke Hill 41, Summit Christian 22

O'Hara 39, University Academy 30

CLASS 3, DISTRICT 15

Chillicothe 47, Trenton 36

Lawson 55, Brookfield 41

CLASS 2, DISTRICT 13

Jasper 66, Adrian 60

Archie 47, Lockwood 43

Friday's games

Baldwin at De Soto

Basehor-Linwood at Missouri Valley

Blue Valley North at St. Thomas Aquinas

Blue Valley West at Blue Valley

Bonner Springs at Turner

Center at Nevada

Gardner Edgerton at Bishop Miege

Heritage Christian at Bishop Seabury

Immaculata at Pleasant Ridge

Lawrence Free State at Lawrence

Leavenworth at SM West

McLouth at Valley Falls

Olathe North at Olathe Northwest

Olathe South at Olathe East

Oskaloosa at Jefferson County North

Paola at Louisburg

Piper at Lansing

Raytown at Liberty North

Schlagle at Sumner Academy

SM Northwest at SM North

SM South at SM East

Spring Hill at Ottawa

Washington at Harmon

Waverly at Maranatha Christian

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 3, DISTRICT 15

At Richmond

Champ: Chillicothe vs. Lawson, 5:30 p.m.

Thursday’s summaries

Blue Springs South 42

Lee's Summit North 39

Blue Springs South: Tauai 7, Lane 13, Moore 0, Neal 11, Thorpe 0, Davenport 11, Findley 0. Totals 12 11-15 42.

Lee's Summit North: Shatzer 0, Griffin 5, Schwartz 0, Cre4ason 3, Ai. Johnson 5, Aa. Johnson 15, Stewart 2, Jennings 2, Jackson 7. Totals: 15 7-11 39.

BLSS

10

10

13

9

—-

42

LSN

11

7

10

11

—-

39

Three-point goals: Davenport 3, Neal 3, Lane; Griffin, Ai. Johnson.

BV Southwest 62

BV Northwest 45

Blue Valley Southwest (14-6): Like 13, Peterson 2, Price 0, B. Westrom 2, Courtney 13, Gonzales 0, York 1, T. Westrom 21, Hegra 0, Eldridge 10, Fowler 0. Totals 19 17-19 62.

Blue Valley Northwest (11-9): Fugate 7, Victorine 0, Phillips 6, Bugarinovic 10, Harrison 0, Hall 2, Adepoju 6, Kaufman 0, Coffin 3, Bird 0, Hunt 2, Mertz 5, Cowell 4. Totals 18 8-11 45.

BVSW

13

19

12

18

—-

62

BVNW

10

9

13

13

—-

45

Three-point goals: T. Westrom 5, Courtney, Like; Phillips.

Grain Valley 53

Pleasant Hill 36

Grain Valley: Rose 20, Bailey 9, Parker 12, Sibert 6, Squiers 6. Totals 20 6-9 53.

Pleasant Hill: Hoke 11, Miller 4, Woodruff 13, Bramwell 6, Borer 2. Totals 15 2-3 36.

GV

12

15

8

18

—-

53

PH

8

4

15

11

—-

36

Three-point goals: Parker 4, Sibert 2, Rose; Woodruff 3, Hoke.

Grandview 38

Platte County 29

Platte County (7-17): Walker 2, White 2, Peterson 2, Bogart 2, Fine 7, Holden 14. Totals 13 2-5 29.

Grandview (15-10): Reynolds 2, Bidondo 3, McCree 17, Davis 3, Byrd 2, Hendrix 1, Jordan 10. Totals 13 11-20 38.

PC

10

9

6

4

—-

29

GV

10

15

5

8

—-

38

Three-point goals: Fine; McCree.

Kearney 57

Winnetonka 13

Winnetonka: Davis 4, L. White 0, M. White 2, Hensley 0, McGhee 0, Mends 4, Thomas 0, McMiller 3. Totals 3 7-13 13.

Kearney: Wright 0, Yakle 0, Holloway 2, Willis 0, Burkemper 3, McQueen 3, Couch 2, Runions 5, Weakley 22, Smith 2, Doan 14, Schwarzenbach 4. Totals 24 1-2 57.

WIN

3

2

3

5

—-

13

KEA

11

18

15

13

—-

57

Three-point goals: Weakley 6, Burkemper, Runions.

Notre Dame de Sion 57

St. Teresa's 48

St. Teresa's Academy: Allard 2, Lueke 8, Herrington 2, Fiorella 10, Rellihan 13, Wilkins 4, Coleman 6, Cutter 3. Totals 17 9-12 48.

Notre Dame de Sion: Bolton 11, Romano 2, Dercher 13, Heide 0, Totta 10, Adams 5, Lynn 0, Keane 16. Totals 18 13-21 57.

STA

6

13

11

18

—-

48

NDS

12

5

15

25

—-

57

Three-point goals: Fiorella 2, Lueke 2, Rellihan; Keane 3, Bolton 2, Dercher 2, Totta.

O'Hara 39

University Academy 30

O'Hara: Podschwit 9, Cook 10, Hanaway 5, Pinkins 6, Koob 2, DeMerea 2, Mitchell 2, Gavoli 0, Kuestermeyer 3. Totals 12 14-21 39.

University Academy: Pace 1, Graham 8, Al. Hunter 4, As. Hunter 0, Jones 0, Herron 3, Hines 12, Hafiz 2. Totals 10 9-16 30.

OHA

12

8

8

11

—-

39

UA

13

8

5

4

—-

30

Three-point goals: Kuestermeyer; Hines.

Odessa 46

Harrisonville 21

Harrisonville: Hartzler 1, Harrold 1, Fairen 3, Bundt 2, Stackhouse 8, Riffle 6. Totals 8 4-12 21.

Odessa: Williams 5, K. Grubb 9, Feith 4, Patrick 9, M. Grubb 12, Williams 3, Bass 4. Totals 17 11-19 46.

HAR

7

8

4

2

—-

21

ODE

12

7

9

18

—-

46

Three-point goals: Fairen; Williams.

Pembroke Hill 41

Summit Christian 22

Pembroke Hill: Foote 0, Lisbon 15, Tinoco 5, Ervin 9, Loboda 12, Garza 0, Hendricks 0, Pepitone 0. Totals 15 8-12 41.

Summit Christian: Harmon 4, Kliewer 7, Ginther 2, Harrison 4, Stratton 0, Oppereicht 5. Totals 9 4-8 22.

PH

12

9

13

7

—-

41

SC

6

5

10

1

—-

22

Three-point goals: Loboda 2, Tinoco.

Staley 50

North Kansas City 47

Staley: Harvey 18, Kiser 2, L. Gilbert 9, Ferrara 8, Klein 3, O. DeFerraris 0, V. DeFerraris 3. Totals 16 14-32 50.

North Kansas City: Turner 1, Lane 12, Hubert 0, Brewer 8, Jordan 9, Salas 16, Conner 1, Freelon 0, Thompson 0, McNeal 0. Totals 16 15-20 47.

STA

9

18

12

11

—-

50

NKC

11

10

7

19

—-

47

Three-point goals: Ferrara 2, Klein 2.

Tonganoxie 57

Bishop Ward 55

Tonganoxie: Ford 4, Hall 6, Walker 7, Ahart 19, Lee 10, Price 11. Totals 21 14-27 57.

Bishop Ward: Forte 2, Sanchez 8, Tapia 6, Dominguez 8, Springsteen 17, McMillon 14. Totals 18 12-16 55.

TON

12

13

15

17

—-

57

BW

5

18

14

18

—-

55

Three-point goals: Hall; Springsteen 3, Dominguez 2, Sanchez, Tapia.

Truman 70

Park Hill 44

Park Hill: Hopkins 5, Alexander 9, Walls 0, Hudson 2, Jones 6, Berger 2, Gibbs 3, Everidge 2, Smith 4, Reichert 11. Totals 16 4-8 44.

Truman: Hart 17, Quarles 9, Mann 1, Collins 13, Paialii 11, Byrd 3, Savidge 14, Swinson-Spears 2. Totals 25 16-26 70.

PH

3

14

15

12

—-

44

TRU

25

16

15

14

—-

70

Three-point goals: Reichert 3, Alexander 2, Jones 2, Gibbs; Paialii 2, Collins, Byrd.

Wednesday’s summary

St. Pius X 64

St. Joseph Leblond 32

St. Joseph LeBlond (16-11): Dickens 0, Holder 2, Bullimore 3, Thomas 4, Danbury 0, Madden 4, Herner 0, Dawkins 6, Lierz 0, Reid 13. Totals 9 12-13 32.

St. Pius X (22-4): Hipp 14, Denzer 17, Bateman 0, Routh 0, Malott 3, G. Monachino 3, Stoetzer 0, Mussorici 18, Hayes 0, T. Monachino 7, Gengler 2. Totals 18 25-32 64.

SJL

8

6

15

3

—-

32

SPX

22

9

27

6

—-

64

Three-point goals: Bullimore, Reid; Denzer, G. Monachino, T. Monachino.

Bowling

KANSAS REGIONALS

BOYS CLASS 6A

Tuesday, at College Lanes

Team scores (top three qualify for state): 1. Olathe East 2,661; 2. Olathe North, 2,655; 3. SM East, 2,550; 4. Olathe South, 2,535; 5. Olathe Northwest, 2,437; 6. SM Northwest, 2,407; 7. SM West, 2,272; 8. SM North, 2,213; 9. SM South, 2,198.

Team state qualifiers

Olathe East: Butler, 611; Brown, 617; Crow 768; Sanders, 598; Copeland, 586; Reichle, 517.

Olathe North: Rapue, 685; Sixta, 439; Russell, 602; Musick, 732; Estes, 588; McKinzie, 584.

SM East: Thibodeau, 604; Modean, 666; Howell, 602; Moore, 518; Hilliard, 608; Adel, 519.

Individual state qualifiers: 1. Griffin, ONW, 679; 2. Clayton, OS, 661; 3. Harmon, OS, 656; 4. Kinsella, SMNW, 624; 5. Peak, SMW, 623; 6. DeMars, ONW, 616.

GIRLS CLASS 6A

Team scores (top three qualify for state): 1. Olathe South, 2,368; 2. Olathe North, 2,313; 3. SM Northwest, 2,179; 4. Olathe East, 2,155; 5. Olathe Northwest, 2,066; 6. SM North, 2,019; 7. SM West, 1,997; 8. SM East, 1,663; 9. SM Southy, 1,603; 10. BV North, 1,386.

Team state qualifiers

Olathe South: Harmon, 545; Sheehan, 627; Russell, 601; McLaughlin, 595; Gray, 305; Macharia, 369.

Olathe North: Rapue, 559; Reiste, 583; Hadl, 541; Richards, 507; Robinson, 559; Heueisen, 518.

SM Northwest: Burris, 629; Jensen, 491; Doleshal, 545; Russell, 434; Musson, 416; Beller, 489.

Individual state qualifiers: 1. Brachtenbach, OE, 711; 2. Edwards, SMN, 683; 3. Saulnier, ONW, 658; 4. Brewer, SMW, 576; 5. Daughtery, SMW, 495; 6. Coble, OE, 470.

  Comments