High School Sports

High school results for October 8

HIGH SCHOOLS

Football

Friday’s results

Atchison 55, Harmon 20

Basehor-Linwood 45, Lansing 9

Belton 42, Oak Park 0

Bishop Miege 64, Mill Valley 21

Blue Springs 31, Blue Springs South 17

Blue Valley 45, BV Southwest 6

BV North 41, Blue Valley West 0

Center 72, O’Hara 7

Chillicothe 17, Smithville 7

Christian Brothers College 10, Rockhurst 3

De Soto 43, Baldwin 0

Fort Osage 23, William Chrisman 21

Gardner Edgerton 13, BV Northwest 10, OT

Grain Valley 29, Excelsior Springs 6

Iola 20, Osawotomie 14

Lawrence 42, Olathe South 10

Lawrence Free State 35, Olathe Northwest 0

Lawson 42, Mid-Buchanan 13

LS West 49, Columbia Hickman 6

Liberty 51, Truman 7

Midway 41, East 13

Ottawa 39, Eudora 20

Paola 33, Bonner Springs 6

Park Hill 38, Liberty North 12

Pembroke Hill 41, NOAH 7

Piper 57, Bishop Ward 6

Platte County 44, Winnetonka 6

Plattsburg 34, West Platte 13

Pleasant Hill 17, Odessa 6

Raytown South 25, Grandview 22

Richmond 70, Knob Noster 0

Schlagle 70, Sumner Academy 8

SM East 49, Olathe East 7

SM North 40, Leavenworth 30

SM Northwest 36, SM South 22

SM West 47, Olathe North 32

Spring Hill 28, Louisburg 27

Staley 28, Kearney 10

St. Joseph Central 36, Raytown 30

St. Pius X 42, Smith-Cotton 17

St. Thomas Aquinas 24, St. James Acad. 7

Tonganoxie 28, Turner 24

Troy 51, McLouth 6

Saturday’s result

University Academy 44, Van Horn 13

Saturday’s summary

UNIVERSITY ACADEMY 44

VAN HORN 13

UA

12

13

19

0

44

VH

0

0

0

13

13

UA: Che Williams 10 run (run failed)

UA: Deonaven Mckinzy 5 run (kick failed)

UA: William Powell 5 pass from Williams (pass failed)

UA: Mckinzy 76 run (Elijaj Towns kick)

UA: Ryan Pritchard 8 pass from Williams (run failed)

UA: Malik Dickerson-McKinney 5 fumble return (pass failed)

UA: Dickerson-McKinney 18 fumble return (Towns kick)

VH: Gibraltar Hemingway 33 run (Tanner Smith kick)

VH: John Senton 2 run (kick failed)

Friday’s summaries

FORT OSAGE 23

WILLIAM CHRISMAN 21

FO

0

17

6

0

23

WC

0

7

0

14

21

FO: Isiah Iloilo 2 Run (Kegan Lammering kick)

WC: James Bailey 1 run (Ethan Freiley kick)

FO: Iloilo 5 run (Lammering kick)

FO: Lammering 25 FG

FO: Lammering 36 FG

FO: Lammering 33 FG

WC: Joshua Horn 27 pass from Bailey (Freiley kick)

WC: Bailey 3 run (Freiley kick)

LAWRENCE FREE STATE 35

OLATHE NORTHWEST 0

ON

0

0

0

0

0

LFS

0

14

14

7

35

LFS: Zion Bowlin 12 run (Lake kick)

LFS: Jax Dineen 2 run (Lake kick)

LFS: Foster 2 run (Lake kick)

LFS: Zach Sanders 25 pass from Dallas Crittendon (Lake kick)

LFS: Sanders 7 pass from Crittendon (Lake kick)

SM WEST 47, OLATHE NORTH 32

ON

7

12

6

7

32

SMW

14

14

6

13

47

SMW: Corey Belcher 14 pass from Zach Witters (Alex Jasso kick)

SMW: Dre McCallop 23 run (Jasso kick)

ON: Deion Poindexter 2 run (Ivan Avila kick)

ON: Poindexter 12 pass from Zac Krause (kick failed)

SMW: McCallop 19 run (Jasso kick)

ON: Jonya Boyd 4 run (run failed)

SMW: Isreal Watson 29 pass from Witters (Jasso kick)

ON: Damonn Sanchez 88 kickoff return (kick failed)

SMW: McCallop 67 fumble return (kick failed)

ON: Boyd 1 run (Riley Alderman kick)

SMW: Watson 52 pass from Witters (kick failed)

SMW: Witters 1 run (Jasso kick)

Boys soccer

CVC St. Louis 3, Blue Valley Northwest 0. Records CVC 18-2, BVNW 7-6.

Friday’s results

Blue Valley Northwest 2, Nixa 1, OT (BVNW wins on penalty kicks). BVNW (Brewer, Hall); Nixa (King).

Lee's Summit West 8, Blue Springs 0. LSW (Lewis 3, M. Harrington 2, Hampton, Lumbard, Wright; shutout by Wood.). Records: LSW 17-4, BLSP 1-13.

Louisburg 1, De Soto 0. LOU (Brewer; shutout by Stefan). Records: LOU 9-2, DS 8-4.

Softball

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 4, DISTRICT 13

Saturday’s championship

Lee's Summit West 2 Belton 1

CLASS 4, DISTRICT 16

Saturday’s championship

Staley 5, St. Joseph Central 1

CLASS 3, DISTRICT 14

Saturday’s semifinals

Oak Grove 10, Clinton 0

Warrensburg 4, Pleasant Hill 1

Saturday’s championship

Oak Grove 11, Warrensburg 1

CLASS 3, DISTRICT 15

Saturday’s championship

Smithville 8, Platte County 3

CLASS 2, DISTRICT 14

Saturday’s championship

Lathrop 4, Plattsburg 0

Girls tennis

KANSAS REGIONALS

Note: The top six singles and doubles finishers advance to state.

CLASS 6A

At Olathe East

Team scores: 1. Blue Valley Northwest, 20; 2. Lawrence Free State, 11; T3. Olathe East, 10; T3. Olathe South, 10; 5. Olathe North, 4; T6. Olathe Northwest, 1; T6. Lawrence, 1; 8. Gardner-Edgerton, 0.

Singles state qualifiers: 1. Lynn, OS; 2. Trapp, BVNW; 3. Magee, OE; 4. Patel, ON; 5. Piper, LFS; 6. Parrish, BVNW. Doubles state qualifiers: 1. White/Prinyarux, BVNW; 2. Bail/Thurlby, BVNW; 3. Dodd/Chen, LFS; 4. Chimakadze/Byers, OE; 5. Menke/Alfaro, OS; 6. Gorwin/Peard, LFS.

CLASS 6A

At Indian Creek Rec Center

Team scores: 1. Shawnee Mission East, 20; 2. Blue Valley North, 19; 3. Blue Valley, 8; Blue Valley West, 5; Shawnee Mission Northwest, 4; Shawnee Mission West, 0; Shawnee Mission North, 0.

Singles state qualifiers:

1. Wilcox, SME, d. C.Kuckelman, BVN, 0-6, 6-4, 6-4; 3. Lee, BV, d. Staats, BVW, 6-0, 6-4

Doubles state qualifiers:

1. Chang/Yan, BVN, d. Freirich/McLiney, SME, 6-0, 6-3; 3. Cooper/Kendall, SME, d. Horton/Oliver, SMNW, 3-6, 7-5, 6-3.

MISSOURI SECTIONALS

CLASS 1 SECTIONAL

Barstow 5, Marshall 0. No. 1 singles: King, BAR, d. Pomerenke, MAR, 6-2, 6-2. No. 1 doubles: King/Smith, BAR, d. Pomerenke/Lines, MAR, 8-0.

Maryville 5, St. Pius X 3. No. 1 singles: Macali, MAR, d. Kallenberger, SPX, 7-5, 7-6 (11-9). No. 1 doubles: Kallenberger/Heinzler, SPX, d. Mendez/White, MAR, 8-2.

CLASS 1 QUARTERFINALS

Barstow 5, Maryville 0. No. 1 singles: King, BAR, d. Macali, MAR, 6-0, 6-0. No. 1 doubles: King/Smith, BAR, d. Macali/Mendez, MAR, 8-0.

  Comments