Scores & Stats

High school results - May 6

High schools

Baseball

Bentonville (Ark.) 5, Rockhurst 4

Blue Valley North 5, Gardner Edgerton 1

Illinois Southwest 3, Shawnee Mission East 0

Fort Osage 4, Liberty North 3

Grandview 5, Raytown South 0

Lee’s Summit West 9, Blue Springs South 8

Shawnee Mission West 10-13, Washington 0-0

(both games 5 inn.)

St. Pius X 5, Center 3

Thursday’s scores

Lawrence 12, Shawnee Mission East 2

Lawrence 10, Shawnee Mission West 0

Wellsville 4-9, Piper 2-10

Girls soccer

Liberty 1 Staley 0. LIB (Own goal). STA 13-7-1, LIB 11-10-0.

Park Hill 10, Ruskin 0. PH (Walls 3, Aulgur 2, Winebrenner 2, Catano, Hibbeler, Weissenfluh; shutout by Emerson).

Park Hill South 2, Truman 0. PHS (Jones, Oder; shutout by Perkins and Mills). Records: PHS 10-10-0, TRU 7-11-1.

Pleasant Hill 12, Van Horn 2

Summit Christian Academy 8, Lone Jack 1

Winnetonka 5, Grandview 0. Records: WINN 11-8-, GV 1-17-1.

Thursday’s result

Blue Springs South 5, Blue Springs 0. BLSS (Stine 2, Brashear, Findley, Kroencke; shutout by Swanson).

Softball

Shawnee Mission Northwest 12-20, Shawnee Mission East 0-1

Boys tennis

Blue Valley North 6, Shawnee Mission East 6. No. 1 singles: Santilli, SME, d. Garrett, BVN, 8-5. No. 1 doubles: Garrett/Flanagan, BVN d. Schuetz/Glazer, SME, 8-2.

Thursday’s results

Blue Springs South 6, Lee’s Summit North 3. No. 1 singles: Dowd, LSN, d. Mandina, BLSS, 6-4, 6-4. No. 1 doubles: Mandina/Michael, BLSS, d. Dowd/Parawaston, LSN, 8-6.

Track and field

WELLSVILLE INVITATIONAL

Friday at Wellsville District Stadium

(Distances in meters)

BOYS

Team scores: 1. Paola, 129; 2. Baldwin, 99; 3. Spring Hill, 49; 4. Wellsville, 45; 5. Bonner Springs, 40; 6. Eudora, 36; 7. Louisburg, 34; 8. Osawatomie, 31; 9. Pleasant Ridge, 29; 10. Osage City, 25; 11. Prairie View, 18; 12. Perry-Lecompton, 11; 13. St. James Academy, 9; 14. KC Christian, 3.

Event winners

100: Watson, BAL, 11.19. 200: Strawn, WEL, 22.35. 400: Strawn, WEL, 49.31. 800: Wilson, PAO, 1:59.73. 1,600: Letner, BAL, 4:38.82. 3,200: Letner, BAL, 10:08.83. 110 hurdles: Greenwood, OSA, 14.46. 300 hurdles: Greenwood, OSA, 40.88. 400 relay: Paola, 44.02. 400 thrower’s relay: Eudora, 48.38. 1,600 relay: Paola, 3:26.32. 3,200 relay: Baldwin, 8:15.55. High jump: Ewing, SH, 5-10. Pole vault: Manley, EUD, 12-06. Long jump: Criddle, PAO, 22-06. Triple jump: Criddle, PAO, 43-10. Shot put: Watrous, PAO, 53-01. Discus: Smith, WEL, 154-08. Javelin: Swindale, OC, 165-05.

GIRLS

Team scores: 1. Paola, 193; 2. Baldwin, 116; 3. St. James Academy, 43; 4. Bonner Springs, 36; T5. Spring Hill, 27; T5. Perry-Lecompton, 27; 7. Louisburg, 25; T8. Eudora, 24; T8. Wellsville, 24; 10. Osage City, 16; 11. Osawatomie, 9; T12. Pleasant Ridge, 7; T12. Prairie View, 7; 14. KC Christian, 4.

Event winners

100: Sirls, BONN, 12.71. 200: Sirls, BONN, 16.66. 400: Neufeld, BAL, 1:00.12. 800: Jamison, PL, 2:26.89. 1,600: Dick, BAL, 5:17.61. 3,200: Dick, BAL, 11:34.05. 100 hurdles: Patillo, PAO, 16.07. 300 hurdles: Ogle, BAL, 47.89. 400 relay: Paola, 50.34. 400 thrower’s relay: St. James Academy, 1:00.94. 1,600 relay: Baldwin, 4:07.42. 3,200 relay: Baldwin, 9:56.11. High jump: Long, PAO, 5-02. Pole vault: Vanhoecke, PAO, 10-06. Long jump: Taylor, PAO, 16-11. Triple jump: Folks, PL, 33-07.5. Shot put: Schweda, BAL, 38-01. Discus: Chaney, SH, 105-10. Javelin: Kuehl, PAO, 124-10.

  Comments