Scores & Stats

High school results - April 19

High schools

Baseball

Bishop Miege 4, Blue Valley West 1

Bishop Ward 6, O’Hara 0

Blue Valley Northwest 8, Blue Valley Southwest 0

Lawson 10, West Platte 5

Olathe Northwest 2, Lawrence Free State 0

Pembroke Hill 8, Raytown South 4

Rockhurst 5, Lee’s Summit West 2

St. James Academy 14, Pittsburg 3, 6 inn.

St. Thomas Aquinas 4, Blue Valley 0

Shawnee Mission East 5, Shawnee Mission Northwest 0

Shawnee Mission West 10, Olathe East 0, 5 inn.

NORTHLAND TOURNAMENT

Oak Park 7, Excelsior Springs 4

Park Hill 6, North Kansas City 5

Boys golf

Blue Springs South 174, Truman 189. Medalist: Messner, BLSS, 39. At Lakewood Oaks GC, par 36.

Pleasant Hill 173, Harrisonville 187. Medalist: McKee, PH, 41. At Country Creek GC, The Rock, par 36.

Staley 169, North Kansas City, 182, Park Hill, 193, Winnetonka, 217. Medalist: Roberts, STA, 39. At Tiffany Greens GC, par 36.

OSAWATOMIE INVITATIONAL

Teams: 1. Ottawa, 327; 2. Louisburg, 339; 3. Immaculata, 342; 4. KC Christian, 347; 5. Cornerstone, 355; 6. Paola, 359; 7. Spring Hill, 375; 8. Basehor-Linwood, 377; 9. Tonganoxie, 398; 10. De Soto, 424; 11. Lansing, 457; 12. Iola, 464; 13. Piper, 482.

Top individuals: 1. Percy, Central Heights, 73; 2. Streeter, KCC, 75; 3. Bulcock, PAO, 77; 4. Olmstead, OTT, 77; 5. Wheaton, IMM, 79.

Boys lacrosse

Rockhurst 16, Pembroke Hill 8

Girls soccer

Bishop Miege 1, Blue Valley 0. MIE (Alejandre-Olivas; shutout by Slettehaugh). Records: MIE 4-1-2, BV 4-5-0.

Blue Valley Northwest 6, Gardner Edgerton 1. BVNW (Moses 2, Beischel, Lambrecht, Phillips, Reid,), GE (Boyer). Records: BVNW 5-6, GE 0-8.

Fort Osage 3, Liberty North 2, OT. FO (Bartlett 2, Rios), LN (Rance, Wawiorka). Records: FO 8-6-1, LN 8-2-1.

Center 7, Lincoln Prep 0. CEN (Cook 3, Welch, 2, Howells, Smith; shutout by Slade).

Grain Valley 3, Higginsville 0. GV (Boyer 3; shutout by Mangum). Records: GV 8-3, HIGG 5-6.

Kearney 10, Raytown South 0. KEA (Williams 3, Burnam 2, Kelly 2, Coonfield, Logan; shutout by Richter). Records: KEA 9-5, RS 2-7.

Lee's Summit North 6, Liberty 0. LSN (Fothergill, Hill, Merrick, Mitchell, Palmentere, Robinson; shutout by Peters and Schwartz). Records: LSN 9-4, LIB 7-7.

Lee's Summit West 8, Blue Springs 1. LSW (J. Leech 2, Newsome 2, Hill, Fulsom, M. Leech, Privaterra), BLS (Isaacks).

Olathe East 7, SM North 0. OE (Gonzalez 3, Panther 2, Johnson, Post; shutout by Terrell, Schwartzkopf).

Platte County 4, Winnetonka 0

Raytown 1, North Kansas City 0. RAY (Olvera; shutout by Vickers). Records: RAY 5-6, NKC 2-7.

Shawnee Mission East 3, Olathe South 1. SME (Weigel 2, own goal), OS (Lattimer). Records: SME 5-2, OS 5-5.

Shawnee Mission Northwest 1, Olathe Northwest 0. SMNW (Nugent; shutout by Jones).

Shawnee Mission South 6, Lawrence 1. SMS (Jarrell 4, Huettner, Woods), LAW (Drum).

Shawnee Mission West 2, Olathe North 1. SMW (Barkema, Miller), OE (Larson). Records: SMW 9-0-0, ON 3-5-1.

Spring Hill 5, Piper 2. SH (Smith 5), PIP (Thomas). Records: SH 9-1-0, PIP 5-2-3.

St. James Academy 5, Blue Valley North 2. SJA (Caldwell 2, Burke, Male, Thornhill), BVN (Rhyner). Records: SJA 2-6-0, BVN 3-7-1.

St. Pius X 10, O’Hara 0. SPX (Malott 3, Routh 3, Moore 2, Meinking, own goal; shutout by Wright). Records: SPX 10-1, OH 4-6.

St. Thomas Aquinas 1, Blue Valley Southwest 0. STA (Klanke; shutout by Calvert). Records: STA 6-2-0, BVSW 7-2-1.

Staley 3, William Chrisman 1. STA (Altenhofen, Harvey, Mann), WC (Bauman). Records: STA 9-6-1, WC 3-6.

Truman 1, St. Joseph Central 0. TRU (Smart; shutout by Oswald).

BLUE SPRINGS SOUTH TOURNAMENT

Blue Valley West 3, Park Hill South 0. BVW (Cummings, Lierz, Schechinger; shutout by Thomas).

Park Hill 3, Blue Springs South 2. PH (Buckholz, Hibbler, Walls), BLSS (Gardner, Stine).

Rock Bridge 4, Smithville 2. RB (McCallister 2, Klein, Peterson), SMI (Andrews, Wininger).

Softball

Blue Valley West 4-8, Blue Valley Northwest 3-0

Lawrence Free State 11, Leavenworth 1

Paola 15-12, De Soto 0-0

Piper 6-5, Mill Valley 4-3

St. Thomas Aquinas 14-14, Bishop Miege 0-4

Boys tennis

Grain Valley 8, Excelsior Springs 1. No. 1 singles: Rogers, EXS, d. Campbell, GV, 8-3. No. 1 doubles: Campbell/Schnurr, GV, d. Rogers/Forstner, EXS, 8-3.

Grandview 8, Lincoln Prep 1. No. 1 singles: Di’Majo, GV, d. Henry, LP, 8-0. No. 1 doubles: Di’Mayo/Toliver, GV, d. Henry/Corn, LP, 8-1.

Liberty 9, Oak Park 0. No. 1 singles: Mulcahy, LIB, d. Krans, OP, 10-0. No. 1 doubles: Mulcahy/Cowger, LIB, d. Krans/T. Nguyen, OP, 8-0.

Truman 6, William Chrisman 3. No. 1 singles: Savidge, TRU, d. Faletau, WC, 10-1. No. 1 doubles: Savidge/Fielder, TRU, d. Twenter/Heyer, WC, 8-1.

Track and field

ROCKHURST RELAYS

At Rockhurst HS

(Race distances in meters)

Boys team scores: 1. Rockhurst, 142; 2. Blue Springs, 125; 3. Lee’s Summit, 63; 4. St. Thomas Aquinas, 39; 5. Lee's Summit West, 21.

Boys event winners

100: Taylor, RH, 10.96. 200: Bowen, RH, 22.24. 400: Bailey, RH, 52.07. 800: Paulausky, RH, 2:03.63. 1,600: Luder, RH, 4:25.57. 3,200: Luder, RH, 10:03.45. 110 hurdles: Hutcherson, LS, 15.79. 300 hurdles: Herbic, STA, 42.48. 400 relay: Rockhurst, 43.70. 800 relay: Rockhurst, 1:29.37. 1,600 relay: Rockhurst, 3:31.84. 3,200 relay: Rockhurst, 8:19.93. 6,400 relay: Rockhurst, 19:01.04. Discus: Parker, BLS, 145-11. High jump: Smith, BLS, 6-04. Long jump: Wilson, LS, 20-06. Pole vault: Knowlton, BLS, 12-00. Shot put: Shelby, BLS, 47-05. Triple jump: Lewis, BLS, 41-03.50.

  Comments