Scores & Stats

College results - March 9

Colleges

Men’s basketball

National scores

TOURNAMENTS

Big 12 Conference

First Round

Kansas St. 75, Oklahoma St. 71

TCU 67, Texas Tech 62

Atlantic 10 Conference

First Round

Saint Louis 83, George Mason 78

Atlantic Coast Conference

Second Round

Duke 92, NC State 89

Georgia Tech 88, Clemson 85, OT

Pittsburgh 72, Syracuse 71

Big East Conference

First Round

Georgetown 70, DePaul 53

Big Ten Conference

First Round

Illinois 85, Minnesota 52

Nebraska 89, Rutgers 72

Conference USA

Second Round

Charlotte 79, Rice 69

Old Dominion 72, FAU 46

W. Kentucky 84, North Texas 76

Mid-Eastern Athletic Conference

Quarterfinals

Hampton 83, Morgan St. 81

Mountain West Conference

First Round

Colorado St. 80, San Jose St. 61

UNLV 108, Air Force 102, 3OT

Utah St. 88, Wyoming 70

Pacific-12 Conference

First Round

Colorado 80, Washington St. 56

Washington 91, Stanford 68

Patriot League

Championship

Holy Cross 59, Lehigh 56

Southeastern Conference

First Round

Tennessee 97, Auburn 59

Southland Conference

First Round

SE Louisiana 84, New Orleans 74

Southwestern Athletic Conference

Quarterfinals

MVSU 64, Alcorn St. 61

NCAA Tournament Automatic Bids

Atlantic Sun Conference: Florida Gulf Coast

Big South: UNC Asheville

Colonial Athletic Association: UNC Wilmington

Horizon League: Green Bay

Ivy League: Yale

Metro Atlantic Athletic Conference: Iona

Missouri Valley: Northern Iowa

Northeast Conference: Fairleigh Dickinson

Ohio Valley: Austin Peay

Patriot League: Holy Cross

Southern Conference: Chattanooga

Summit League: South Dakota State

West Coast Conference: Gonzaga

Big 12 Tournament

Wednesday-Saturday

At the Sprint Center

Wednesday’s first round

(8) Kansas State 75, (9) Oklahoma State 71

(10) Texas Christian 67, (7) Texas Tech 62

Thursday’s quarterfinals

(4) Texas vs. (5) Baylor, 11:30 a.m. (ESPN2)

(1) Kansas vs. (8) Kansas State, 2 p.m. (ESPN2)

(2) West Virginia vs. (10) Texas Christian, 6 p.m. (ESPNU)

(3) Oklahoma vs. (6) Iowa State, 8:30 p.m., ESPNU

Friday’s semifinals

Quarterfinal winners, 6 p.m., 8:30 p.m. (ESPN2)

Saturday’s championship

Semifinal winners, 5 p.m. (ESPN)

SEC Tournament

Wednesday-Sunday

In Atlanta; at the Georgia Dome

Wednesday’s first round

(12) Tennessee 97, (13) Auburn 59

Thursday’s second round

(8) Florida vs. (9) Arkansas, noon (SEC)

(5) Vanderbilt vs. (12) Tennessee, about 2:30 p.m. (SEC)

(7) Mississippi vs. (10) Alabama, 6 p.m. (SEC)

(6) Georgia vs. (11) Mississippi State, about 8:30 p.m. (SEC)

Friday’s quarterfinals

(1) Texas A&M vs. Ark./Fla. winners, noon (SEC)

(4) LSU vs. Tenn./Vandy winner, about 2:30 p.m. (SEC)

(2) Kentucky vs. Ala./Miss. winner, 6 p.m. (SEC)

(3) South Carolina vs. Ga./Miss. St. winner, about 8:30 p.m. (SEC)

Saturday’s semifinals

Quarterfinal winners, noon, about 2:30 p.m. (ESPN)

Sunday’s championship

Semifinal winners, noon (ESPN)

Missouri-Kansas

WESTERN ATHLETIC

CONFERENCE TOURNAMENT

In Las Vegas; at Orleans Arena

Thursday’s first round

No. 5 UMKC vs. No. 4 Utah Valley, 4 p.m.

No. 2 Bakersfield vs. No. 7 Chi. State, 6:30 p.m.

No. 3 Rio Gr. Valley vs. No. 6 Seattle U., 9 p.m.

NCAA DIVISION II

First round

Saturday, March 12

No. 5 Fort Hays State vs. No. 4 Neb.-Kearney, TBA

No. 7 Ouachita Baptist vs. No. 2 NW Missouri, TBA

NJCAA DIVISION II

In Danville, Ill.; at the Mary Miller Center

First round

Tuesday, March 15

Penn Valley vs. (1) Triton, 6:30 p.m.

Dakota County vs. (2) Lansing, 9 a.m.

Columbus State vs. (7) Essex County, 11 a.m.

Frederick vs. (3) Kirkwood, 1 p.m.

South Mountain vs. (6) Louisburg, 3 p.m.

Parkland vs. (8) Monroe, 8:30 p.m.

Wednesday, March 16

Kansas City Kansas vs. (4) South Suburban, 11 a.m.

Cecil vs. (5) Schoolcraft, 1 p.m.

SEC summary

TENNESSEE 97, AUBURN 59

AUBURN (11-20): Spencer 1-4 3-7 5, Dunans 5-10 6-6 17, Harris 5-13 4-6 14, Lang 1-4 3-4 5, Granger 1-4 0-0 3, Brown 1-9 4-4 7, Bowers 2-7 1-2 5, Walker 0-0 0-0 0, Keim 0-1 0-0 0, Allison 0-0 0-0 0, Waddell 0-1 0-0 0, Blackstock 0-0 0-0 0, Stockton 1-3 0-0 3, Williams 0-1 0-0 0. Totals 17-57 21-29 59.

TENNESSEE (14-18): Moore 10-13 2-5 22, Schofield 4-6 2-2 12, Reese 3-6 1-3 9, Phillips 1-2 3-4 5, Baulkman 4-8 4-4 16, Kasongo 2-3 0-0 4, Hubbs III 3-4 0-0 7, Alexander 0-0 0-2 0, Mostella 6-12 4-4 17, Campbell 1-3 0-0 3, Woodson 0-1 2-2 2. Totals 34-58 18-26 97. Half: Tennessee 44-25. Att: 9,787.

All-WAC Men’s Basketball Team

Player of the Year: Pascal Siakam, NM State

Don Haskins Coach of the Year: Rod Barnes, CSU Bakersfield

Freshman of the Year: Antonio Green, UT Rio Grande Valley

First team: Aly Ahmed, CSU Bakersfield, Sr., C, 6-9; Ian Baker, NM State, Jr., G, 6-0; Josh Braun, Grand Canyon, So. G, 6-4; Kevin Mays, CSU Bakersfield, Sr., F, 6-4; Pascal Siakam, NM State, So. F, 6-9.

Second team: Dedrick Basile, CSU Bakersfield, Jr., G, 5-10; Marcel Davis, Utah Valley, Sr., G, 6-2; Grandy Glaze, Grand Canyon, Gr., F, 6-6; Martez Harrison, UMKC, Jr., G, 5-11; Brendan Westendorf, Seattle U., Jr., G, 6-5.

All-Newcomer: Dedrick Basile, CSU Bakersfield, Jr., G, 5-10; LaVell Boyd, UMKC, Jr., G, 6-0; Konner Frey, Utah Valley, Jr., F, 6-6; Grandy Glaze, Grand Canyon, Gr., F, 6-6; Brendan Westendorf, Seattle U., Jr., G, 6-5.

All-Defensive: Ian Baker, NM State, Jr., G, 6-0; Dedrick Basile, CSU Bakersfield, Jr., G, 5-10; Kevin Mays, CSU Bakersfield, Sr., F, 6-4; Pascal Siakam, NM State, So., F, 6-9; Brendan Westendorf, Seattle U., Jr., G, 6-5.

Women’s basketball

NCAA Tournament Automatic Bids

Big 12 Conference: Baylor

American Athletic Conference: UConn

ACC: Notre Dame

Atlantic 10: George Washington

Big Ten Conference: Maryland

Ivy League: Pennsylvania

Metro Atlantic Athletic Conference: Iona

Ohio Valley: Belmont

Southern: Chattanooga

Southeastern Conference: South Carolina

Summit League: South Dakota State

Pacific-12 Conference: Oregon State

Big East Conference: St. John’s

West Coast Conference: San Francisco

Missouri-Kansas

AMC TOURNAMENT

Tuesday’s championship

No. 1 Lyon 63, No. 3 Freed-Hardeman 57

MISSOURI VALLEY

CONFERENCE TOURNAMENT

In Moline, Ill.; at IWireless Center

Thursday’s first round

Bradley vs. Wichita State, 4 p.m.

Evansville vs. Illinois State, 7 p.m.

WESTERN ATHLETIC

CONFERENCE TOURNAMENT

In Las Vegas; at Orleans Arena

Wednesday’s first round

No. 4 Utah Valley 61, No. 5 UMKC 53

No. 2 Rio Gr. Valley 60, No. 7 Chi. State 52

No. 3 Bakersfield 62, No. 6 Seattle U. 55

Friday’s semifinals

No. 4 Utah Valley vs. No. 1 NM State, 2 p.m.

No. 3 Bakersfield vs. No. 2 Rio Gr. Valley, 4:30 p.m.

NCAA DIVISION II

First round

Friday, March 11

No. 8 Northern State vs. No. 1 Emporia State, TBA

No. 5 Fort Hays State vs. No. 4 Winona State, TBA

No. 6 Ark. Tech vs. No. 3 Missouri Western, TBA

No. 7 Sioux Falls vs. No. 2 Pitts State, TBA

No. 5 Quincy vs. No. 4 Drury, TBA

NCAA DIVISION II

In Overland Park; at Cavalier Gymnasium

First round

Tuesday, March 15

(15) Union County vs. (2) Illinois Central, 9 a.m.

(10) Lake Michigan vs. (7) North Iowa Area, 11 a.m.

(14) Hagerstown vs. (3) Pima, 1 p.m.

(11) St. Clair County vs. (6) Cape Fear, 3 p.m.

(16) United Tribes Tech vs. (1) Monroe, 6 p.m.

(9) Kankakee vs. (8) North Arkansas, 8 p.m.

Wednesday, March 16

(13) Waubonsee vs. (4) Kansas City Kansas, 11 a.m.

(12) Dean vs. (5) Owens, 1 p.m.

Area summary

UTAH VALLEY 61, UMKC 53

UMKC (10-18): Leathers 5-10 0-0 12, Law 4-10 4-5 12, Dillard 0-0 0-0 0, Washington 3-7 3-4 9, Waldron 4-11 0-0 8, Moore 0-0 0-0 0, Barrett 3-10 2-2 10, Coleman 0-1 0-0 0, Husa 0-0 2-2 2. Totals 19-49 11-13 53.

Utah Valley (16-14): MaWhinney 2-6 0-0 6, Loggins 7-11 0-0 14, Seals 4-7 3-4 12, Toston 2-6 2-6 6, Blanks 4-6 3-5 11, Agnew 3-7 2-2 8, Norris 103 202 4, Perry 0-0 0-0 0, Nielson 0-0 0-0 0. Totals 23-46 12-19 61. Half: Utah Valley 31-18.

Baseball

Kansas State 8, Creighton 2

Missouri 5, Alabama A&M 3

Avila 8, Ottawa 3

Washburn 5, William Jewell 4

Tuesday’s scores

Lindenwood 5, Missouri S&T 4

Waldord (Ia.) 3-0, Missouri Valley 2-14

Truman State 6-1, Southwest Baptist 4-8

(game one 7 inn.)

Men’s golf

DAVE FALCONER CLASSIC

Tuesday in Danville, Ark.; At Chamberlyne CC, par 72

Top five team scores: 1. Arkansas Tech, 571; 2. Southeastern Oklahoma State, 579; T3. Washburn, 581; T3. Henderson State, 581; 5. Trevecca Nazarene, 585; 6. Missouri Southern, 587; 15. Rockhurst, 606; T17. Missouri Western, 614.

Top five individuals and area finishers: 1. Lansford, MSSU, 138; 2. Smith, Arkansas Tech, 140; T3. Williams, TNU, 141; T3. James, SOSU, 141; T3. Scarbrough, TNU, 141; T7. Dugan, WU, 143.

TIGER INVITATIONAL

Tuesday in Opelika, Ala.; At Grand National Lake Course, par 72

Top five team scores: 1. Troy, 862; 2. Auburn, 865; 3. UNC-Greensboro, 878; T4. Auburn B, 879; Kennesaw State, 879; T12. Kansas State, 900.

Top five individuals and area finisher: T1. Coalson, UNCG, 213; McGlone, UNCG, 213; T3. Cover, UNC-Wilmington, 214; Johnson, AU, 214; Gilchrest, AU, 214; T13. Green, KSU, 219.

Softball

Rockhurst 2-2, Newman 1-7

Nebraska Wesleyan 5-6, Avila 4-11

Tuesday’s scores

Missouri Valley 8, Aquinas (Mich.) 7, 9 inn.

Missouri Valley 6, Mount Marty (S.D.) 4

Northwest Missouri 1-6, William Jewell 0-5

(game one 8 inn.)

Men’s tennis

UMKC 5, Northwest Missouri State 2. No. 1 singles: Castellano, UMKC, d. Boissinot, NWMS, 6-2, 6-7, 6-0. No. 1 doubles: Castellano/Psarros, UMKC, d. Riveros/Fontcuberta, NWMS, 6-4.

Women’s tennis

UMKC 5, Northweest Missouri State 2. No. 1 singles: Stavrianakou, UMKC, d. Jarolim, NWMS, 6-3, 6-2. No. 1 doubles: Jarolim/Emersic, NWMS, d. Stavrianakou/Johnson, UMKC, 6-3.

Men’s volleyball

Tuesday’s scores

Park 3, Hannibal-LaGrange 0

(25-12, 25-18, 25-20)

  Comments