Scores & Stats

May 1 high school results

Baseball

BV Southwest 3-1, Gardner Edgerton 1-0

BV West 4-10, BV North 1-0

East Buchanan 4, Lawson 0

Fort Osage 13, Oak Park 0, 6 inn.

Lee’s Summit 4, Blue Springs South 3

Lee’s Summit North 3, Grain Valley 1

Liberty 9, Kearney 0

Odessa 10, Excelsior Springs 4

Olathe East 3, Olathe North 0

Olathe Northwest 5, Lawrence Free State 4, 9 inn.

Ottawa 6-11, Eudora 4-7

Raytown 9, Grandview 6

Rockhurst 1, Liberty North 0

St. Thomas Aquinas 11-9, Bishop Miege 0-3

(game one 5 inn.)

SM East 8, SM West 1

Staley 10, St. Joseph Central 0, 5 inn.

University Academy 21, Central 0

Boys golf Lawson 165, Smithville 169, Plattsburg 204.

Medalist: Pennington, LAW, 37. At Hidden Valley GC, par 36.

Pembroke Hill 148, Barstow 163.

Medalist: Esrey, PH, 34. At Loch Lloyd CC, par 35.

Raytown 178, Belton 184.

Medalist: Herrera, BEL, 37. At Heart of America, par 35.

Girls soccer Basehor-Linwood 1, Ottawa 0 BV West 2, BV Northwest 2, 2OT.

BVW (Lierz 2). BVNW (Kizer, Brundige). Records: BVW 9-2-1, BVNW 10-1-1.

Bonner Springs 10, Bishop Ward 0 KC Christian 7, St. Thomas Aquinas 3.

No. 1 singles: Goodwin, KCC, d. Stukel, 8-0. No. 1 doubles: KArtonis/J/ Vander Ark, KCC, d. Stukel/Krim, 8-2.

LS North 3, Lee’s Summit 0

. LSN (Bomar 2, Mitchell; shutout by Doerflinger). Records: LSN 9-5-2, LS 6-4-1.

Liberty North 1, Platte County 0.

LN (Pohl; shutout by Kroge).

Lincoln Prep 3, Sumner Academy 0.

LP (Rizzo 2, Murphy; shutout by Baker).

Notre Dame de Sion 2, Grain Valley 0.

ND (Dussold, Ostrander; shutout by Long). Records: ND 7-5-2, GV 10-7.

Olathe East 10, Lawrence 0.

OE (Hanson 2, Lukinac 2, Gonzales, Richards, Mitus, Blais, Johnson, Taylor; shutout by Carpenter, Waldrup).

Pleasant Hill 1, Excelsior Springs 1 (PH wins on PK’s 3-1).

PH (Ring). ES (Powers).

Raymore-Peculiar 2, Lee’s Summit West 0.

RP (Edwards 2; shutout by Thuff). Records: RP 11-1, LSW 6-9-1.

Raytown 2, Belton 0.

RAY (Spradley 2; shutout by Deatherage). Records: RAY 6-10, BEL 6-9.

St. Joseph Central 5, Truman 0.

SJC (Franks 2, Mikesch, Jones, Howery; shutout by Wickham).

SM East 1, SM West 0, 2 OT

. SME (Braasch; shutout by Chisholm). Records: SME 8-3-1, SMW 7-3.

SM Northwest 8, Leavenworth 0.

SMNW (Modiri 2, Johnson 2, Devonshire, Caswell, Petersen, Willming; shutout by Richard).

SM South 2, Olathe South 1. Spring Hill 4, Maranatha Christian 0.

SH (Shoemaker, Cluck, Smith, Brown; shutout by Mikesell).

Staley 5, Oak Park 0.

STA (Hayworth 3, Parker, Becvar; shutout by Daniels and Brekke). Records: STA 11-7, OP 8-8.

Warrensburg 2, St. Pius X 0.

WAR (Taylor 2; shutout by Taylor). Records: WAR 5-8, STP 11-1-1.

Softball

Bonner Springs 6-1, Basehor-Linwood 5-9

Olathe East 3-9, Lawrence 0-0

Ottawa 20, Sumner Academy 0

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 1, DISTRICT 15 Wednesday’s scores

Lone Jack 17, Hume 1

Rich Hill 7, Drexel 5

Thursday’s championship

Lone Jack 12, Rich Hill 0

Boys tennis Barstow 11, Bishop Miege 1.

No. 1 singles: Scott, BAR, d. Powell, MIE, 8-0. No. 1 doubles: Ketchmark/Abbas, BAR, d. ANjard/Mohler, MIE, 8-6.

Blue Springs 6, Lee’s Summit 3.

No. 1 singles: Glenn, LS, d. Wilhoit, 6-4, 6-1. No. 1 doubles: Wilhoit/Phillips, BLS, d. Glenn/Bowne, 6-4, 6-2.

Blue Springs South 5, Lee’s Summit North 4

. No. 1 singles: Province, BLSS, d. Bertken, 6-2, 6-3. No. 1 doubles: Province/Garchitorena, BLSS, d. Bertken/Handley, 6-2, 6-2.

Blue Valley North 10, Blue Valley 2.

No. 1 singles: Patel, BV, d. Bhagat, 8-2. No. 1 doubles: Fournier/Flanagan, BVN, d. Moon/Elmendorf, 8-4.

Blue Valley Northwest 10, Blue Valley West 2.

No. 1 singles: Riveros, BVW, d. Katcher, BVNW, 8-1. No. 1 doubles: Sanders/Moody, BVW, d. Lowe/White, 8-5.

KC Christian 7, Saint Thomas Aquinas 3.

No. 1 singles: Goodwin, KCC, d. Stukel, AQU, 8-0. No. 1 doubles: Kartsonis/VanderArk, KCC, d. Krim/Stukel, AQU, 8-2.

Liberty 9, Raymore-Peculiar 0.

No. 1 singles: Turnage, LIB, d. Oberlander, 6-0, 6-0. No. 1 doubles: Turnage/Stansbury, LIB, d. Oberlander/Gardner, 8-1.

Liberty North 9, Grandview 0.

No. 1 singles: Stouffer, LN, d. Greene, 8-1. No. 1 doubles: Stouffer/Ohlhausen, LN, d. Green/Lee, 8-4.

Lincoln Prep 7, Sumner Academy 2.

No. 1 singles: Martin, SA, d. Reyes, 8-7(7-2). No. 1 doubles: Reyes/Freeman-Tdwards, LP, d. Martin/Ontiviveros, 7-5.

Park Hill South 9, Ruskin 0

. No. 1 singles: Nassab, PHS, d. Baleta, 10-0. No. 1 doubles: J. Geary/D. Geary, PHS, d. Baleta/Haha, 10-0.

SUNFLOWER LEAGUE CHAMP. Team scores:

1. Shawnee Mission East, 52; 2. Olathe Northwest, 43; 3. Shawnee Mission Northwest, 36; 4. Olathe South, 27; 5. Shawnee Mission South, 26; 6. Olathe East, 25; T6. Lawrence, 24; T6. Lawrence Free State, 24; 8. Shawnee Mission West, 23; 9. Olathe North, 22; T10. Leavenworth, 7; T10. Shawnee Mission North. 7.

No. 1 singles:

Kendall, SME, d. Ficke, ONW, 6-2, 6-1.

No. 2 singles:

Santilli, SME, d. Tong, ONW, 6-4, 6-1.

No. 1 doubles:

McDonald/Renft, SME, d. Walsh/Gay, SMNW, 6-1, 6-2.

No. 2 doubles:

Lannabee/Schuetz, SME, d. Fitchett/Buyle, ONW, 6-4, 6-3.

Track and field

Hiawatha Invitational

At Hiawatha HS; distances in meters BOYS Team scores:

1. Hiawatha, 129; 2, Riverside, 111.50; 3. Sabetha, 87.50; 4. Holton, 83; 5. Falls City, 58.67; 6. Pleasant Ridge, 50; 7. Maur Hill-Mount, 45.50; 8. Horton, 24; 9. Immaculata, 9.5; 10. Troy, 8; 11. Atchison County, 3.33.

Area event winner 800:

Kell, PR, 2:49.09.

GIRLS Team scores:

1. Sabetha, 178.50; 2, Hiawatha, 119; 3. Falls City, 61.50; 4. Holton, 60; 5. Pleasant Ridge, 51; 6. Atchison County, 37.50; 7. Maur Hill-Mount, 34; 8. Riverside, 31; 9. Troy, 14; 10. Immaculata, 8; 11. Horton, 7.50.

Area event winners 200:

O’Neal, IMMAC, 30.27.

300 hurdles:

Williams, PR, 51.78.

Shot put:

McCaulley, 32-06.

  Comments