Scores & Stats

High school results - October 23

Football

WEEK 10

(Game times 7 p.m. unless noted)

Thursday’s result

Lansing 21, Schlagle 8

Piper 56, Tonganoxie 14

Today’s games

Basehor-Linwood at Atchison

Bishop Miege at Louisburg

Bishop Ward at Osawatomie

BV North at SM Northwest

BV Northwest at Gardner Edgerton

BV Southwest at Pittsburg

De Soto at Eudora

Doniphan West at Immaculata

Lansing at Schlagle

Lawrence at Olathe North

Lawrence Free State at Manhattan

Maranatha at Jefferson Co. North

Maur Hill Prep at Pleasant Ridge

McLouth at Atchison County

Mill Valley at Bonner Springs

Olathe NW at Olathe East

Olathe South at Blue Valley

Oskaloosa at Silver Lake

Paola at Chanute

St. Thomas Aquinas at BV West

SM East at Wyandotte

SM North at Harmon

SM South at SM West

Sumner Academy at Spring Hill

Turner at St. James Academy

Washington at Leavenworth

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 6

Blue Springs South at Timberland

Lee’s Summit at Blue Springs

LS North at Rockhurst

LS West at Raymore-Peculiar

CLASS 5

Belton at Neosho (Christian)

North KC at Truman

Oak Park at Staley

Park Hill South at Liberty

Ruskin at Smith-Cotton

SJ Central at Liberty North

William Chrisman at Raytown

CLASS 4

Grandview at Raytown South, 3 p.m.

Excelsior Springs at Kearney

Nevada at Harrisonville

Pleasant Hill at Center

SJ Benton at Platte County

SJ Lafayette at Van Horn

Savannah at Smithville

Warrensburg at Grain Valley

CLASS 3

Cameron at St. Pius X

Chillicothe at Richmond

Clinton at O’Hara

East at Maryville

Lincoln Prep at Northeast (IL field), 8 p.m.

Pembroke Hill at Oak Grove

Southwest ECC at Odessa

CLASS 2

Lexington at Lawson

Summit Christian at El Dorado Springs

University Academy at African Centered (IL field), 4:30 p.m.

CLASS 1

Liberal-Bronaugh at Midway

Lone Jack at Concordia

Mid-Buchanan at West Platte

North Platte at Wellington-Napoleon

Orrick at Plattsburg

Saturday’s game

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 3

Central at Hogan Prep, 2 p.m.

Boys soccer

Barstow 5, Maranatha Academy 2. BAR (Castro 2, Javaheri, Williams, Sheeran). MA (Yoon 2).

Belton 3, Grandview 0. BEL (Hodges, Lee, Burrow; shutout by Torres, Garza). Records: BEL 17-6, GRA 4-18.

Grain Valley 4, Cameron 3, OT. GV (Zamora 2, Clark, Bray). CAM (Carr 2, Rogers). Records: GV 14-7, CAM 4-14.

Liberty North 3, Fort Osage 0. LN (Fritz 2, Trinidad; shutout by Freeman).

Lutheran 1, Center 0. LUT (Schneider; shutout by Arnold).

Olathe East 6, Topeka Hayden 1. OE (Chapman, VanLandingham, Kopplin, Steen, Denis, Stone). TH (Heinen).

Olathe South 3, Lawrence Free State 2, 2OT. OS (Kepka, Hatcher, Davis) LFS (Clarke 2) Records: OS 10-4-2, LFS, 8-7-1.

Ottawa 4, Louisburg 0. OTT (C. Stepp 3, Foulke; shutout by A. Stepp).

Park Hill South 3, St. James Academy 0. PHS (Kintner, Hudson, Robaska; shutout by Morrow, Main).

Platte County 4, Winnetonka 0. PC (Testorff 2, Peterson, Arjona; shutout by Ride, Leftridge). Records: PC 14-9, WINN 5-10.

Raytown 3, North Kansas City 1. RAY (Ude, Fizell, Distefano; shutout by Jacobo). Records: RAY 18-4, NKC 12-11.

SM South 3, SM East 1. SMS (Montor, Williams, Sanyang). SME (goal scorer’s name unavailable).

SM West 1, SM North 0. SMW (Aguirre; shutout by Cruz). Records: SMW 7-8-1, SMN 2-12-2.

Staley 2, William Chrisman 1, OT. STA (Bodenheimer 2) WC (Sarpan). Records: WC 4-15, STA 17-5.

Turner 2, Wyandotte 1. TUR (Matson, Hernandez). WY (Javier).

Wednesday’s result

St. Joseph Central 1, Truman 0. SJC (Jackson).

Softball

MISSOURI STATE CHAMPIONSHIPS

Today’s semifinals

CLASS 4

Lee’s Summit vs. Jefferson City, 10 a.m.

Eureka vs. Holt, 10 a.m.

CLASS 3

De Soto vs. Mexico, 10 a.m.

Monett vs. Platte County, 10 a.m.

CLASS 2

Fatima vs. North Platte, 2 p.m.

Portageville vs. Pleasant Hope, 2 p.m.

CLASS 1

Canton vs. Jefferson-Conception, 1 p.m.

Dora vs. Salisbury, 1 p.m.

Volleyball

CLASS 1, DISTRICT 13

Wednesday’s result

Midway 2, Lone Jack 0 (25-10, 25-12)

  Comments