Scores & Stats

High school results - December 11

Boys basketball

Wednesday’s summary

SM NORTHWEST 78

WYANDOTTE 47

Wyandotte (0-2):

Bass 19, Loark 0, Munnally 16, Tatum 10, Boyd 0, Karby 0, Moore 0, Hall 2, Walters 0. Totals 13 9-16.

SM Northwest (3-0):

Horner 4, Cross 10, Spencer 2, Skeens 27, Lyday 0, Kimotho 5, Specht 13, Karlin 0, Medis 7, Talley 8, Cook 0, Dirks 4, Strohm 2. Totals 22 16-27 78.

WYA118101847
SMN1615182978

Three-point goals:

Bass, Munnally, Tatum; Specht, Talley

Girls basketball

Wednesday’s summaries

BENTON 47

NOTRE DAME DE SION 42

Notre Dame de Sion (3-4):

Murphy 15, Bolton 8, Romano 7, Durcher 0, Heide 0, Stingley 3, Beck 0, Keane 9, Andrews 0. Totals 15 4-6 42.

Benton (2-0):

McAndrews 18, Bernard 8, Mollett 5, Domann 1, Doolan 5, Stillman 10. Totals 15 9-16 47.

NDS19561242
BEN89131747

Three-point goals:

Murphy 2, Bolton 2, Keane 2, Stingley, Romano; McAndrews 4, Bernard, Mollett.

BLUE SPRINGS SOUTH 62

PLEASANT HILL 24

Pleasant Hill:

Orpin 3, McKee 0, Hoke 3, H.Hughes 5, Graham 0, Woodruff 0, Godell-Fields 2, Schick 8, Wesemann 2, Bramwell 0, J. Hughes 1. Totals 10 2-12 24

Blue Springs South:

Hughes 9, Friermuth 0, Tauai 1, Lane 6, Moore 4, Neal 8, T. Davenport 3, Thorpe 2, Maupin 0, Williams 11, R. Davenport 18, Siavii 0, Jackson 0. Totals 25 3-9 62

PH1246224
BLSS1619131462

Three-point goals:

Orpin 2, Hoke; R. Davenport 4, Neal 2, Hughes , T. Davenport, Williams

CAMERON 62

FORT OSAGE 49

Cameron (3-1):

Garver 2, Richardson 11, Newsome 2, Lykins 26, Wills 4, Hamilton 17, McDowell 0, Hughes 0. Totals 25 6-12 62.

Fort Osage (1-3):

Bunn 16, Stevens 3, Cole 7, Glassford 10, Neff 4, Daubendiek 2, Samana 7, Jungmeyer 0. Totals 20 4-8 49.

CAM1817131462
FO191012849

Three-point goals:

Lykins 3, Hamilton 2, Richardson; Glassford 2, Stevens, Bunn, Neff.

COLUMBIA BATTLE 45

RAYTOWN SOUTH 43

Columbia Battle:

Hackett 2, T. Brisco 0, Coleman 1, Watkins 0, Templeton 2, M. Bricso 16, Weaver 12, Hodes 0, Johnson 6, Mouton 6. Totals 19 3-7 45.

Raytown South:

Truss 2, Carter 11, Hardin 0, Young 2, Williams 2, White 10, Wimbush 6, Fountain 10. Totals 16 9-19 43.

CBA81691245
RS87141443

Three-point goals:

M. Brisco 2, Weaver 2; Carter, Wimbush.

COLUMBIA HICKMAN 50

BLUE SPRINGS 41, OT

Columbia Hickman:

Logan 6, Mirts 2, Nichols 0, Adams 10, Storm 4, Mathews 8, Miller 18, Jones 2. Totals 19 11-18 50.

Blue Springs:

Wendell 0, Hensley 5, Lee 13, Sykes 10, Lysinger 0, Panuco 7, Davis 2, McMahan 4, Tauai 0. Totals 16 5-9 41.

CH1810921150
BLSP202512241

Three-point goals:

Mathews; Lee 3, Panuco.

CRISTO REY 56

HYMAN BRAND 25

Hyman Brand:

Kahn 7, Sosland 2, A. Goldberg 3, E. Goldberg 2, Sher 4, Davis 7. Totals 10 5-11 25.

Cristo Rey:

Diaz 2, Soto 2, Carson 6, Rodriguez 13, Stewart 6, Kerns 14, Frazier 4, Urizar 2, Garrett 7. Totals 24 8-15 56.

HB2147225
CR1915111156

Three-point goals:

None.

KEARNEY 43

LIBERTY 37

Liberty (1-1):

Franklin 3, Wetzel 13, Offield 7, Gentrup 1, Fleming 13, Hull 0, Miller 0. Totals 11 10-21 37

Kearney (3-0):

Hess 8, Hartzler 4, Paul 8, McQueen 0, Gallagher 6, Barrow 6, Weakley 0, Doan 11. Totals 17 6-12 43

LIB51013937
KEA131341343

Three-point goals:

Wetzel 3, Offield, Fleming; Paul 2, Barrow

LEE'S SUMMIT 63

SCHLAGLE 16

Schlagle:

Robertson 4, Daniels 2, Ledesema 5, K. Brown 5, Freeman 0, T. Brown 0, Underwood 0, Holt 0. Totals 7 1-5 16.

Lee's Summit:

Gilkey 3, Elston 11, Moiser 29, Fields 2, Wilborn 4, Baird 12, King 12, Roberts 4, May 0. Totals 30 6-18 63.

SCH444416
LS2217241463

Three-point goals:

Ledesma; Moiser 9, King 2.

LONE JACK 47

CONCORDIA 46

Concordia:

Scherer 2, Brockman 5, Brunkhorst 14, Guier 6, Stuart 5, Cooper 14. Totals 20 3-8 46.

Lone Jack:

C. Osborn 13, Sword 4, S. Osborn 7, Wiseman 5, Radmacher 10, Bresette 6, Meeks 2. Totals 20 2-8 47.

CON171010946
LJ105131947

Three-point goals:

Cooper 2, Brockman: Radmacher 3, C. Osborn, S. Osborn.

PEMBROKE HILL 38

PLATTE COUNTY 30

Pembroke Hill (2-2):

Lobodta 5, Foote 2, Lisbon 16, Tinoco 4, Erbin 9, Garza 2, Wall 0. Totals 13 11-19 38.

Platte County (0-3):

Huber 7, Trimble 0, Zenner 0, Robinson 4, Laures 1, Warren 4, Fine 6, Holden 8. Totals 13 2-4 30.

PH116101138
PC7413630

Three-point goals:

Erbin; Fine 2.

SHAWNEE MISSION SOUTH 54

SHAWNEE MISSION NORTH 53

SM North (2-1):

Williams 3, Farr 19, Waldrup 1, Dozier 9, McNulty 2, Ross 7, Harvey 12. Totals 19 15-23 53

SM South (3-0):

Stollsteimer 11, Roberts 0, Mathews 2, Kilzer 6, Cossairt 9, Hines 16, Fischer 3, Sitas 4, Norton 3. Totals 21 9-17 54

SMN2011111153
SMS142091154

Three-point goals:

Cossairt, Hines, Norton

ST. JOSEPH CENTRAL 51

LIBERTY NORTH 42

St. Joseph Central:

Pfliederer 6, Haggard 19, Moeck 3, Rodney 13, Williams 6, Woody 3, Wilson 1. Totals 16 16-32 51

Liberty North:

Gascich 5, Knudsen 7, Barnett 0, Bachman 7, Boan 6, Albon 17, Kroge 0, Choice 0. Totals 9 21-29 42

SJC55202151
LN57191142

Three-point goals:

Haggard 2, Moeck; Albon 2, Bachman

WARRENSBURG 47

EXCELSIOR SPRINGS 12

Warrensburg:

A. Rhone 7, Mead 5, Tiller 10, Piontek 6, Strahle 6, Cunconan 4, M. Rhone 9, Totals 19 8-14 47.

Excelsior Springs:

Hertzberg 1, Rash 3, Hammer 2, Server 2, Christiansen 4. Totals 5 1-6 12.

WAR712161247
ES228012

Three-point goals:

M. Rhone; Rash.

Today’s games

Boys

EUDORA TOURNAMENT

Paola vs. Harmon, 4 p.m.

Harrisonville vs. Bonner Springs, 5:30 p.m.

Eudora vs. Bishop Ward, 7 p.m.

LEAVENWORTH INV.

Wyandotte vs. Hogan Prep, 3:15 p.m.

Topeka vs. Raytown South, 5 p.m.

Leavenworth vs. North Kansas City, 6:45 p.m.

Wichita Word of Life vs. Washington, 8:30 p.m.

LIBERTY NORTH INV.

Cameron vs. St. Pius X, 4 p.m.

Pembroke Hill vs. SJ Central, 5:30 p.m.

Kearney vs. Park Hill South, 7 p.m.

Liberty North vs. Oak Park, 8:30 p.m.

MCDONALD'S TOURNAMENT

At Blue Springs

Blue Springs vs. Schlagle, 4 p.m.

Rockhurst vs. Blue Springs South, 5:30 p.m.

Truman vs. Park Hill, 7 p.m.

Jefferson City vs. Columbia Hickman, 8:30 p.m.

RAYMORE-PECULIAR

SHOOTOUT

Belton vs. Olathe East, 4 p.m.

Ruskin vs. Raytown, 5:30 p.m.

Raymore-Peculiar vs. Olathe South, 7 p.m.

Lee's Summit West vs. Barstow, 8:30 p.m.

SM EAST/SM NORTH

TOURNAMENT

Center vs. Bishop Kelley, 4 p.m.

SM East vs. Jeff City Helias, 5:30 p.m.

SM North vs. St. James Academy, 7 p.m.

SM West vs. Bishop McGuiness, 8:30 p.m.

WEBSTER GROVES

TOURNAMENT

St. Louis Lafayette vs. Lee's Summit North, 5:30 p.m.

Girls

African Centered at Harmon

Belton at Grandview

Blue Valley at SM West

Hogan Prep at Washington

Lawrence at Blue Valley Southwest

Leavenworth at De Soto

North Kansas City at Park Hill

Oak Park at Park Hill South

Olathe North at Blue Valley Northwest

Raymore-Peculiar at Winnetonka

St. Teresa's at University Academy

SM Northwest at SM East

Staley at Truman

Wyandotte at Sumner Academy

JOPLIN CLASSIC

Olathe South vs. Blue Valley West, 4 p.m.

KICKAPOO CLASSIC

Olathe East vs. Jefferson City, 8:30 p.m.

Wrestling

William Chrisman 60, North Kansas City 18

Tuesday’s results

Lee’s Summit West 38, Pleasant Hill 33

Odessa 52, Benton 27

Pleasant Hill 45, Benton 26

Pleasant Hill 43, Blue Springs South 32

Pleasant Hill 64, Raytown South 9

  Comments