Scores & Stats

High school results - September 18

Football

Thursday’s summary

Liberty North 41

Grandview 0

GRA

0

0

0

0

0

LN

7

27

7

0

41

LN: Richard Richardson 68 run (Stephen Lehnhardt kick)

LN: KiAndre Pugh 11 pass from Brian Sharp (Lehnhardt kick)

LN: Mitchell Miller 27 interception return (Lehnhardt kick)

LN: Richardson 6 run (kick failed)

LN: Austin Oard 32 interception return (Lehnhardt kick)

Girls golf

Blue Springs,174, Lee’s Summit West 191, Blue Springs South 199, Lee’s Summit North 204. Medalist: Peters, BLS, 39. At Lakewood Oaks CC, par 36.

Notre Dame de Sion 183, Pembroke Hill 185, Kearney 221. Medalist: Guame, PH, 39. At Blue Hills, par 36.

Liberty 189, Raymore-Peculiar 189, Park Hill South 192, Liberty North 206. Medalist: Sadaro, RP, 38. At The National, The Deuce, par 35.

Boys soccer

Atchison 2, Schlagle 0.

Blue Valley 0, Topeka Seaman 0. BV (shutout by Rimmer) TS (Shutout by Adams). Records: BV 4-2-1, TS 3-1-1.

Blue Valley West 4, St. James Academy 2. BVW (Goodale, Gore, Purumal, Watkins), SJA (Baltuska, Gillcrist) Records: 7-0, SJ 0-7.

Blue Springs South 3, Smithville 0. BLSS (Childers, Findley, Rockwell; shutout by Cushman).

Center 3, Grandview 1. CEN (Cuebas, Harmon, own goal), GV (Preyer). Records: CEN 4-4-1, GV 1-9-0.

Liberty North 2, Kearney 1, PK’s. LN (Imhoff), KEA (Hayes). Records: LN 2-8, KEA 1-7-1.

North Kansas City 3, William Chrisman 1. NKC (Hamsic, Hernandez, Urquizu), WC (Scherer). Records: NKC 6-4, WC 4-4.

O’Hara 10, Oak Grove 0. OHA (Rieger 3, A. Diaz 2, Beachner, Eckart, Drake, N. Diaz, Kimbrell; shutout Courtney). Records: OHA 7-1, OG 1-9.

Park Hill South 2, Liberty 0. PHS (Breen, Kintner; shutout by Morrow and Main). Records: PHS 9-2, LIB 2-6.

Raytown 2, Oak Park 0. RAY (Fizell, Ude; shutout by Baeza). Records: RAY 9-0, OP 6-3.

SM East 8, Lawrence Free State 1. SME (Terry 2, Hendricks, Hilliard, McClanhan, Mulligan, Trockmorton, Zillner), LFS (Laufer). Records: SME 3-3-0, LFS 2-1-1.

Olathe East 1, Olathe South, OT. OE (Marquess; shutout by Krull/Shepard.) Records: 6-1 OS 3-3.

SM Northwest 3, SM West 0. SMNW (Anderson, E. Bowman, Waller; shutout by Wolken).

Spring Hill 4, Paola 2.

Turner 1, Lansing 0. TUR (Farrell)

SMITHVILLE INVITATIONAL

Blue Springs South 3, Smithville 0. BLSS (Childers, Finley, Rockwell; shutout by Anderson).

Harrisonville 3, Staley 0. HAR (Hartzler 2, own goal; shutout by Ross).

Wednesday’s result

Lincoln Prep 2, KC Lutheran 0. LP (Eckwall, Ramirez; shutout by Perez).

Softball

Belton 16, Grandview 3

Clinton 13, O’Hara 1

LS North 3, Raymore-Peculiar 2

Oak Grove 6, Sherwood 3

Park Hill 7-1, St. Joseph Central 1-18

Girls tennis

Blue Springs 7, Raymore-Peculiar 2. No. 1 singles: Walters, BLS, d. Sawler, RP, 8-3. No.1 doubles: Walters/Yeager, BLS, d. Sawler/Atkinson, RP, 8-3.

Blue Springs South 8, Lee’s Summit 1. No. 1 singles: Davenport, BLSS, d. Huser, LS, 8-2. No. 1 doubles: Kramer/Bertonsin, LS, d. Davenport/Brennan, BLSS, 8-6.

Blue Valley 8, Olathe North 1. No. 1 singles: A. Novicoff, BV, d. Atzenweiler, ON, 8-0. No. 1 doubles: A. Novicoff/ M. Novicoff, BV, d. Atzenweiler/Gerber, ON, 8-0.

Center 7, Lincoln Prep 2. No. 1 singles: Smith, LP, d. Saffolds, CEN, 8-4. No. 1 doubles: Saffold/Welch, CEN, d. Smith/Thatsanithoe, LP, 8-5.

Lee’s Summit North 5, Lee’s Summit West 4. No. 1 singles: Morrissey, LSN, d. A. Finneseth, LSW, 6-1, 6-0. No. 1 doubles: Morrissey/Parnell, LSN, d. A. Finneseth/M. Finneseth, LSW, 8-1.

Oak Park 7, William Chrisman 2. No. 1 singles: Sullivan, OP, d. Laughlin, WC, 8-0. No. 1 doubles: Sullivan/Eissler, OP, d. Laughllin/Sharp, WC, 8-0.

Odessa 5, O’Hara 4. No. 1 singles: Ault, ODE, d. Higinbotham, OHA, 8-3. No. 1 doubles: Ault/Muensterman, ODE, d. Higinbotham/Brage, OHA, 8-5.

Park Hill South 9, St. Joseph Central 0. No. 1 singles: Royle, PHS, d. Ho. Johnston, SJC, 9-7. No. 1 doubles: Royle/Adams, PHS, d. Ho. Johnston/Ha. Johnston, SJC, 8-5.

SM East 11, BV Northwest 1. No. 1 singles: Barickel, SME, d. White, BVNW, 8-1. No. 1 doubles: St. Wilcox/Epstein, SME, d. White/Haight, BVNW, 8-5.

SM West 9, SM North 0. No. 1 singles: Brewer, SMW, d. Arias, SMN, 8-0. No. 1 doubles: Brewer/Pendelton, SMW, d. Wise/Arias, SMN, 8-1.

St. James Academy 9, BV West 0. No. 1 singles: Rieke, SJA, d. Comeau, BVW, 8-6. No. 1 doubles: Fangman/Smith, SJA, d. Viazzoli/Becker, BVW, 8-1.

St. Pius X 9, Sedalia-Smith Cotton 0. No. 1 singles: Nissen, SPX, d. Burton, SSC, 8-4. No. 1 doubles: Witherow/Lanning, SPX, d. Burton/Matz, SSC, 8-1.

CHILLICOTHE INVITATIONAL TOURNAMENT

Teams: 1. Kirksville, 329; 2. Richmond, 359; 3. Moberly, 362; 4. Chillicothe, 394; 5. Trenton, 431; 6. Lawson, 432; 7. Plattsburg, 453; 8. Marceline, 464; 9. Cameron, 481; 10. Penney, N/A.

Top individiuals: 1. VanRie, KIR, 77; 2. Marquis, MOB, 78; 3. S. Berry, KIR, 82; 4. H. Berry, KIR, 83; 5. Westbrook, RIC, 84; T6. Corderyn, MOB, 86; T6. Zeller, RIC, 86; 8. Snyder, KIR, 87; 8. T9. Leamer, CHI, 90; T9. Lewis, MOB, 90.

Volleyball

Blue Valley 2, Mill Valley 0

(25-23, 25-21)

Blue Valley West 3, Olathe South 0 (25-23, 25-14, 25-19)

Cass Midway 2, KC Lutheran 1 (26-24, 23-25, 25-19)

Lawson 2, Plattsburg 0

(25-10, 25-19)

Leavenworth 2, SM Northwest 1 (25-16, 17-25, 25-15)

Lee’s Summit 2, Blue Springs 1

(25-23, 19-25, 25-21)

LS West 2, Blue Springs South 0 (25-12, 25-16)

Liberty 2, Park Hill South 0

(25-9, 25-14)

Liberty North 2, Raytown 1

(19-25, 25-21, 25-8)

Oak Grove 2, Excelsior Springs 1 (22-25, 25-15, 25-20)

Oak Park 2, North Kansas City 0 (25-15, 25-22)

Park Hill 2, St. Joseph Central 0

(25-15, 25-13)

Platte County 2, Grandview 0

(25-3, 25-2)

Pleasant Hill 2, Harrisonville 0 (25-13, 25-5)

SM South 2, Leavenworth 0

(25-21, 25-19)

SM South 2 , SM Northwest 0

(25-22, 25-20)

St. James Academy 2, Blue Valley 0 (27-25, 25-21)

St. Pius X 2, Center 0 (25-8, 25-9)

Wednesday’s results

Lee’s Summit West 2, Lee’s Summit 0 (25-21, 25-21)

Sweet Springs 2, Lone Jack 0 (26-24, 25-22)

Cross country

PLATTE COUNTY

INVITATIONAL

At Platte Ridge Park

BOYS 5K

Team scores: 1. Platte County, 33; 2. Park Hill, 72; 3. Smithville, 85; 4. Pembroke Hill, 104; 5. Lawson, 157; 6. Chillicothe, 194; 7. Maysville, 258; 8. Excelsior Springs, 260; 9. Cameron, 271; 10. SJ Benton, 282; 11. Lathrop, 283; 12. Ruskin, 298; 13. North Platte, 316; 14. Richmond, 329; 15. Oak Grove, 357; 16. Lincoln Prep, 399; 17. East Buchanan, 484.

Top individuals: 1. Straubel, PC, 16:06; 2. Peterson, PEM, 16:54; 3. Stahl, SMI, 17:13; 4. Tekle, PAR, 17:24; 5. Orf, PC, 17:25.

GIRLS 5K

Team scores: 1. Park Hill South, 34; 2. Park Hill, 60; 3. Platte County, 76; 4. Pembroke Hill, 80; 5. Smithville, 131; 6. Lawson, 157; 7. North Platte, 215; 8. Excelsior Springs, 219; 9. Penney, 254; 10. Mid Buchanan, 263; 11. Chillicothe 272.

Top individuals: 1. Geddes, PC, 19:47; 2. Maddox, PHS, 19:49; 3. Robison PAR, 20:22; 4. Crawford, PHS, 20:26; 5. Roth, PHS, 20:32.

  Comments