Scores & Stats

High school results - September 17

Football

(Game times 7 p.m. unless noted)

WEEK 5

Today’s games

Bishop Ward at Turner

Southwest at African Centered

Friday’s games

Basehor-Linwood at Bonner Springs

Belton at Oak Park

Blue Valley at Bishop Miege

Blue Valley North at Blue Valley West

BV Northwest at St. Thomas Aquinas

Center at St. Pius X

Central at O’Hara

Gardner Edgerton at BV Southwest

Grandview at Liberty North

Harmon at Sumner Academy

Harrisonville at Excelsior Springs

Jackson Heights at McLouth

Jefferson Co. North at Pleasant Ridge

Lawrence Free State at Lawrence

Lawson at Lathrop

Lee’s Summit at Blue Springs

LS West at LS North

Liberty at Truman

Lincoln Prep at University Academy

Lone Jack at St. Paul Lutheran

Midway at Drexel

Mill Valley at Derby

North Platte at West Platte

Oak Grove at Odessa

Olathe South at Olathe North

Olathe Northwest at Leavenworth

Orrick at Sweet Springs

Osawatomie at Wellsville

Oskaloosa at Immaculata

Ottawa at Spring Hill

Paola at Eudora

Park Hill South at Park Hill

Pembroke Hill at Trenton

Piper at Louisburg

Pleasant Hill at Grain Valley

Raymore-Peculiar at St. Joseph Cent.

Raytown at Raytown South

Richmond at Lafayette County

Rockhurst at Blue Springs South

Ruskin at Kearney

St. James Academy at De Soto

Schlagle at Wyandotte

SM East at SM Northwest

SM North at SM West

SM South at Olathe East

Smithville at St. Joseph Lafayette

Staley at Fort Osage

Tonganoxie at Lansing

Van Horn at East

Washington at Atchison

William Chrisman at North Kansas City

Winnetonka at Platte County

Girls golf

Blue Springs South 194, Lee’s Summit 198. Medalist: Brunk, LS, 44. At Shamrock Hills, par 37.

Kearney 212, William Chrisman 219, Truman 246. Medalists: Vech, KEA, 48; Nissen, KEA, 48. At Drumm Farm, par 36.

Liberty 163, LS West 179, Liberty North 197. Medalists: Doak, LSW, 40; Harman, LIB, 40; Meadows, LIB, 40; Walker, LIB, 40. At Shaol Creek, par 35.

Park Hill 194, Staley 195. Meadalists: Sam Paulak, PH, 44; Syd. Paulak, PH, 44. At Staley Farms.

Platte County 237, North Kansas City 253. Medalist: Beamer, PC, 51. At Shiloh Springs GC, par 37.

St. Teresa's Academy 180, Barstow 229. Medalist: Laub, BAR, 38. At Minor Park, par 36.

Boys soccer

East 3, Pembroke Hill 2. EAST (Bravo 3), PH (DeMayo, Jovanovic). Records: EAST 7-4, PH 3-8-2.

Blue Springs South 3, Liberty 2. BLSS (Hill, Ray, Rockwell), LIB (Pouhot, Teela). Records: BLSS 5-4, LIB 1-5.

Lee’s Summit 6, Raymore-Peculiar 1. LS (A. LaPaz 2, Gates, Gordon, Hawkins, Souder), RP (Beaver). Records: LS 6-2, RP 2-6.

LS North 3, LS West 1. LSN (Gifford 2, Willard), LSN (Mok). Records: LSN 9-1, LSW 5-2.

North Kansas City 2, Winnetonka 1, OT. NKC (Hernandez, Jacobo). WIN (Jasso). Records: NKC 5-, WIN 3-2.

Park Hill South 10, Ruskin 0. PHS (Cavitt-Wells 2, Kitner 2, Smerchek 2, Brewster, Hall, Hudson, Robaska; shutout by Main and Casebolt-Culver). Records: PHS 8-2, RUS 0-5.

Raytown 5, Liberty North 1. RAY (Villaltando 2, Distefano, Franco, Ude), LN (Imhoff). Records: RAY 9-0, LN 1-8.

TOP DAWG TOURNAMENT

BV Northwest 3, BV North 0. BVNW (Flores, Kerns, Sullivan; shutout by Glass and Mathes). Records: BVNW 4-2, BVN 5-4.

Rockhurst 4, St. Thomas Aquinas 2. ROC (Schieffer 2, Dewitt 2). STA (Bartlett, Johnston). Records: ROC 8-3, STA 6-1

Softball

Belton 8, Truman 1

Platte County 10, St. Teresa’s Acad. 4

St. Teresa’s Academy 3, Notre Dame de Sion 2

Girls tennis

Barstow 5, St. Teresa’s Academy 4. No. 1 singles: Campbell, STA, d. Lundgren, BAR, 11-10 (7-5). No. 1 doubles: Lundgren/Reed, BAR, d. Campbell/Connor, STA, 8-1.

Blue Valley 8, BV West 4. No. 1 singles: Steffes, BV, d. Staats, BVW, 8-2. No. 1 doubles: Steffes/Tiefel, BV, d. Staats/Sherom, BVW, 8-2.

Grain Valley 11, Blue Springs 2. No. 1 singles: K. Smith, GV, d. A. Walters, BLS, 8-5. No. 1 doubles: K. Smith/H. Wiechmann, GV, d. A. Walters/Baker, BLS, 8-5.

Lincoln Prep 6, Ruskin 3. No. 1 singles: Buschman, RUS, d. Smith, LP, 8-5. No. 1 doubles: Buschman/Citalangha, RUS, d. Smith/Thatsanithone, LP, 8-2.

Notre Dane de Sion 5, BV North 4. No. 1 singles: Henne, NDS, d. Chang, BVN, 8-2. No. 1 doubles: Henne/Gerke, NDS, d. Blacksford/Tran, BVN, 8-1.

Oak Park 7, Winnetonka 1. No. 1 singles: Sullivan, OP, d. McGee, WIN, 8-1. No. 1 doubles: McGee/Allen, WIN, Sullivan/Paniugua, OP, 8-2.

SM West 9, Olathe North 0. No. 1 singles: Brewer, SMW, d. Atzenweiler, ON, 9-0. No. 1 doubles: Cao/Cao, SMW, d. Atzenweiler/Gerber, ON, 8-0.

BELTON TOURNAMENT

Teams: 1. Raymore-Peculiar, 36; 2. Truman, 30; 3. Fort Osage, 26; 4. William Chrisman, 21; 5. Harrisonville, 14; 6. Center, 13; 7. Belton, 9; 8. Grandview, 7. A flight championship singles: Siebert, TRU, d. Church, FO, 9-7. A flight championship doubles: Cummins/Cornell, RP, d. Wall/Miller, TRU, 8-3. B flight championship singles: Atkinson, RP, d. Hahney, FO, 8-3. B flight championship doubles: Trusk/Argotsinger, RP, d. Bailey/Mercado-Stroup, TRU, 8-2.

Volleyball

LS North 2, Blue Springs South 0

(25-23, 25-22)

LS West 2, Lee’s Summit 0 (25-21, 25-21)

St. Teresa’s Academy 2, Notre Dame de Sion 0 (25-19, 25-9)

Tuesday’s result

Baldwin 3, Paola 2

(25-23, 24-26, 22-25, 25-11, 15-8)

  Comments