Scores & Stats

College results for March 22

Colleges

Men’s basketball

NATIONAL INVITATION TOURNAMENT

Tuesday’s quarterfinals

TCU 86, Richmond 68

Georgia Tech 74, Mississippi 66

Wednesday’s quarterfinals

Central Florida 68, Illinois 58

Cal State Bakersfield (24-9) at Texas-Arlington (27-8), late

Semifinals

In New York; at Madison Square Garden

Tuesday, March 28

TCU (22-15) vs. Central Florida (24-11), 7 or 8:30 p.m.

Georgia Tech (20-15) vs. CS Bakersfield/Texas Arlington winner, 7 or 8:30 p.m.

COLLEGE BASKETBALL INVITATIONAL

Wednesday’s semifinals

Coastal Carolina 89, Ill.-Chicago 78

Wyoming 74, Utah Valley 68

Championship Series

(Best-of-three; times TBA)

Coastal Carolina (19-17) vs. Wyoming (21-14)

Monday, March 27

Wednesday, March 29

Friday, March 31

COLLEGEINSIDER.COM TOURNAMENT

Saturday’s second round

UMBC 87, Saint Francis (Pa.) 79

Monday’s second round

Campbell 73, Tennessee-Martin 56

Liberty 66, Samford 58

Texas A&M-Corpus Christi 82, Weber State 73

Wednesday’s second round

Texas State 64, Idaho 55

Saturday’s quarterfinals

Furman (22-11) at Campbell (19-17), 2 p.m.

St. Peter’s (20-13) at Texas State (22-13), TBA

Sunday’s quarterfinals

Liberty (21-13) at UMBC (20-12), 2 p.m.

Fort Wayne (20-12) at Texas A&M-Corpus Christi (22-11), 3 p.m.

NCAA DIVISION II TOURNAMENT

In Sioux Falls, S.D.; at Sanford Pentagon

Wednesday’s quarterfinals

Northwest Missouri 79, St. Thomas Aquinas 70

Fairmont State 86, Rollins 68

Bellarmine 92, Colorado Mines 72

Lincoln Memorial vs. Chico St., late

Thursday’s semifinals

Fairmont State (33-2) vs. Bellarmine (32-3), time TBA

Northwest Missouri (33-1) vs. Chico State/Lincoln Memorial winner, time TBA

NJCAA DIVISION II

NATIONAL TOURNAMENT

At Danville (Ill.) Area Community College

Tuesday’s area first round

Parkland 62, Johnson County CC 54

Wednesday’s area consaltion bracket game

Johnson County CC 85, Cincinnati State 77

Friday’s area consolation bracket game

Waubonsee vs. Johnson County CC, 9 a.m.

Wednesday’s area summaries

JOHNSON COUNTY CC 85

CINCINNATI STATE 77

Cincinnati State: Kordrostami 8, Battle 29, Crosby 5, Coleman 19, Shepard 4, Anderson 4, Jones 0, Hunter 5, Bostic 2, Rucker 0, Keith 1. Totals 29-70 7-13 77.

Johnson County CC: Turner 9, Larkin 5, Edwards 12, Lupardus 15, Wilson 10, Myers 6, Baldeh 7, Cairns 21. Totals 28-55 16-22 85. Half: Cincinnati State 40-39.

NORTHWEST MISSOURI 79

ST. THOMAS AQUINAS 70

St. Thomas Aquinas (28-6): Reyes 28, Cust 14, Watler 9, McFarlan 6, de Courtenay 2, Wilson 5, Koziol 3, Greenfield 3, Mitchell 0. Totals 26-52 12-17 70.

Northwest Missouri (33-1): Pitts 26, Schneider 16, B. Dougherty 14, Ndow 13, Woods 4, Mosby 2, Welty 2, Kurth 2. Totals 25-56 21-29 79. Half: Northwest Missouri 33-27. Att: 1,648.

Tuesday’s NIT summary

GEORGIA TECH 74, MISSISSIPPI 66

Georgia Tech (20-15): Stephens 4-7 0-0 10, Lammers 9-11 2-2 20, Heyward 0-0 1-2 1, Okogie 8-17 9-10 26, Heath 1-4 3-4 5, Jackson 3-10 2-2 8, Moore 2-3 0-0 4. Totals 27-52 17-20 74.

Mississippi (22-14): Furmanavicius 1-3 0-0 2, Saiz 8-11 3-4 19, Burnett 2-15 0-0 5, Tyree 2-8 0-0 6, Davis 7-15 0-0 15, Hymon 3-5 0-0 6, Brooks 0-2 0-0 0, Neal 4-9 3-4 13. Totals 27-68 6-8 66. Half: Georgia Tech 39-30. Att: 9,091.

Women’s basketball

WOMEN’S NATIONAL INVITATION TOURN.

Thursday’s third round

St. John’s at Michigan, 5 p.m.

Middle Tennessee at Georgia Tech, 6 p.m.

Virginia Tech at Penn State, 6 p.m.

Villanova at James Madison, 6 p.m.

SMU at Indiana, 6 p.m.

Colorado at Iowa, 7 p.m.

Tulane at Alabama, 7 p.m.

UC Davis at Washington State, 9 p.m.

WOMEN’S BASKETBALL INVITATIONAL

Thursday’s semifinals

Milwaukee at UNC Greensboro, 6 p.m.

Idaho at Rice, 7 p.m.

NCAA DIVISION II TOURNAMENT

At Columbus, Ohio

Tuesday’s quarterfinals

Virginia Union 78, Columbus State 73

California Baptist 77, West Florida 69

Ashland 82, West Texas A&M 67

Harding 73, Queens (N.Y.) 69

Wednesday’s semifinals

Virginia Union 86, California Baptist 81

Ashland 90, Harding 77

Friday’s championship

Virginia Union (28-4) vs. Ashland (36-0), 6 p.m.

NJCAA DIVISION II

NATIONAL TOURNAMENT

In Harrison, Ark.; at North Arkansas College

Tuesday’s area first round

Johnson County CC 72, Lackawanna 44

Wednesday’s area quarterfinal

Johnson County CC vs. Kalamazoo Valley CC, late

Baseball

Southwest Baptist 8, Truman State 6

Tuesday’s results

Missouri 11, Ark.-Little Rock 8

Central Missouri 12, Lindenwood 9, 13 inn.

Lacrosse

Men: Ottawa 11, Robert Morris 8

Women: Benedictine 8, Mo. Valley 7, OT

Softball

Central Missouri 6-9, Mo. Western 4-5

Rockhurst 1, Southwest Baptist 0

Southwest Baptist 2, Rockhurst 1, 8 inn.

Tabor 1-2, Ottawa 0-1

Tennis

MEN

Northwest Missouri 8, Metro State 1. No. 1 singles: Boissinot, NWM, d. Graetz, MS, 4-6, 6-2, 6-4. No. 1 doubles: Graetz/Tscherne, MS, d. Tete/Serrano, NWM, 8-4.

Rockhurst 6, Missouri Valley 3. No. 1 singles: Stropus, RU, d. Alhamzawi, MVC, 6-4, 6-3. No. 3 doubles: Stropus/Unger, RU, d. Alhamzawi/Benedetti, MVC, 8-5.

Southern Illinois 4, Southwest Baptist 0. No. 1 singles: Pimentel, SIU, d. Abohabaga, SBU, 6-2, 3-6, 7-5. No. 1 doubles: Pozo/Baranski, SIU, d. Abohabaga/Blodig, SBU, 6-4.

William Jewell 5, Ottawa 4. No. 1 singles: Kiesslich, WJC, d. Tadious, OU, 6-1, 6-3. No. 1 doubles: Kiesslich/Myers, WJC, d. Tadious/Selvaraj, OU, 8-4.

WOMEN

Northwest Missouri 9, Fort Hays State 0. No. 1 singles: Jarolim, NWM, d. Jiminez-Lendinez, FHS, 6-4, 6-4. No. 1 doubles: Jarolim/Teruel, NWM, d. Lubbers/Lindell, FHS, 9-7.

Rockhurst 7, Missouri Valley 2. No. 1 singles: Blasque, MVC, d. Schelble, RU, 7-6, 4-6, 1-0 (10-6). No. 3 doubles: Wahle/Mayor, MVC, d. Schelble/Vrugteveen, RU, 8-5.

William Jewell 6, Ottawa 3. No. 1 singles: Corfield, OU, d. Richison, WJC, 6-4, 0-6, 10-7. No. 1 doubles: Corfield/Luedtke, OU, d. Richison/Waine, WJC, 8-4.

Men’s volleyball

Missouri Baptist 3, Missouri Valley 0

(25-20, 25-19, 25-23)

  Comments