Scores & Stats

High school results - September 22

HIGH SCHOOLS

Football

Note: All games at 7 p.m. unless noted.

Thursday’s result

St. Thomas Aquinas 35, Blue Valley West 7

Friday’s games

Anderson County at Osawatomie

Basehor-Linwood at Independence

Belton at Kearney

Bishop Miege at Blue Valley North

Bishop Ward at Turner

Blue Springs at Rockhurst, 7:30 p.m.

Blue Valley at Mill Valley

Blue Valley Northwest at St. James Academy

Butler at Midway

Carrollton at Richmond

Clinton at Center

De Soto at Paola

East Buchanan at Lawson

El Dorado at Harmon

Eudora at Louisburg

Gardner Edgerton at Blue Valley Southwest

Grain Valley at Harrisonville

Grandview at Oak Park

Immaculata/Maranatha at Horton

Jefferson County North at Oskaloosa

Lawrence Free State at SM Northwest

Lee’s Summit at Lee’s Summit North

Liberty North at Park Hill South

Lone Jack at Orrick

North Kansas City at Fort Osage

Northeast at Lincoln Prep

Odessa at Excelsior Springs

Olathe South at Olathe East

Park Hill at Lee’s Summit West

Piper at Lansing

Platte County at Liberty

Pleasant Hill at Oak Grove

Pleasant Ridge at McLouth

Raymore-Peculiar at Blue Springs South

Raytown at Ruskin

Raytown South at Winnetonka

Schlagle at Washington

St. Joseph LeBlond at Smithville

SM East at Olathe North

SM South at Leavenworth

SM West at Lawrence

Smith-Cotton at O’Hara

Spring Hill at Baldwin

Staley at William Chrisman

Tonganoxie at Bonner Springs

Truman at St. Joseph Central

University Academy at Sherwood

Van Horn at Pembroke Hill

Warrensburg at St. Pius X

West Platte at Penney

Saturday’s games

Central at African Centered, 4 p.m.

Hogan Prep at Miller Career Academy, 1:30 p.m.

Summit Christian at East, 1 p.m.

MISSOURI MEDIA STATE RANKINGS

(First-place votes are in parentheses)

CLASS 6: 1. CBC (12), 4-1; 2. Blue Springs (2), 4-1; 3. Kirkwood, 4-1; 4. Rockhurst, 5-0; 5. Jefferson City, 4-1; 6. Hazelwood Central, 5-0; 7. Lee’s Summit, 4-1; 8. Springfield Kickapoo, 4-1; 9. Raymore-Peculiar, 4-1; 10. Eureka, 4-1.

CLASS 5: 1. Chaminade (12), 4-1; 2. Battle (2), 5-0; 3. Staley, 4-1; 4. Liberty, 5-0; 5. Glendale, 5-0; 6. Nixa, 5-0; 7. Fort Zumwalt North, 4-1; 8. Park Hill South, 4-1; 9. Jackson, 4-1; 10. Liberty North, 2-3.

CLASS 4: 1. Kearney (14), 5-0; 2. Carl Junction, 4-1; 3. Parkway North, 4-1; 4. Hannibal, 4-1; 5. Platte County, 3-2; 6. St. Dominic, 5-0; 7. Webb City, 3-2; 8. Ladue, 4-1; 9. Hillsboro, 5-0; 10. Smithville, 5-0.

CLASS 3: 1. Maryville (12), 5-0; 2. Blair Oaks (2), 5-0; 3. Center, 5-0; 4. Monett, 4-1; 5. McCluer South-Berkley, 5-0; 6. John Burroughs, 3-2; 7. Park Hills Central, 5-0; 8. Richmond, 5-0; 9. Mexico, 3-2; 10. Osage, 5-0.

CLASS 2: 1. Lamar (14), 4-0; 2. Mtn. View-Liberty, 5-0; 3. Centralia, 5-0; 4. Mountain Grove, 5-0; 5. Trinity, 5-0; 6. Lutheran North, 4-1; 7. Malden, 5-0; 8. Fair Grove, 5-0; 9. Macon, 5-0; 10. Lawson, 4-1.

CLASS 1: 1. Valle Catholic (14), 5-0; 2. Marceline, 5-0; 3. Hamilton-Penney, 5-0; 4. Lincoln, 5-0; 5. Hayti, 5-0; 6. Midway, 5-0; 7. East Buchanan, 4-1; 8. Maysville, 4-1; 9. Polo, 4-1; 10. (tie) Monroe City, 4-1 and Lockwood, 4-1.

KANSAS COACHES ASSN. STATE RANKINGS

CLASS 6A: 1. Derby; 2. Shawnee Mission East; 3. Blue Valley; 4. Junction City; 5. Garden City.

CLASS 5A: 1. Mill Valley; 2. Wichita Heights; 3. Great Bend; 4. St. Thomas Aquinas; 5. Bishop Carroll.

CLASS 4A D1: 1. Bishop Miege; 2. Andale; 3. Maize South; 4. Louisburg; 5. Buhler.

CLASS 4A D2: 1. Holcomb; 2. Frontenac; 3. Columbus; 4. Pratt; 5. Wichita Collegiate.

CLASS 3A: 1. Rossville; 2. Silver Lake; 3. Hoisington; 4. Halstead; 5. Nemaha Central.

CLASS 2A: 1. Troy; 2. Meade; 3. Plainville; 4. Lyndon; 5. Washington County.

Thursday’s summary

ST. THOMAS AQUINAS 35

BLUE VALLEY WEST 7

STA

21

0

7

7

35

BVW

0

0

0

7

7

STA: Will Swanson 63 run (Joe O’Leary kick)

STA: Nick Bulleigh 30 pass from Swanson (O’Leary kick)

STA: Matthew Roberts 4 run (O’Leary kick)

STA: Roberts 69 run (O’Leary kick)

BVW: Adam Davis interception return (Jacob Huxold kick)

STA: Swanson 32 run (O’Leary kick)

Cross country

GRANDVIEW INVITATIONAL

At Swope Park

BOYS, 5K

Teams: 1. Rockhurst, 20; 2. Lee’s Summit, 24; 3. Belton, 96; 4. North Kansas City, 108; 5. Blue Springs, 128; 6. Fort Osage, 132; 7. William Chrisman, 134.

Top individuals: 1. Toomey, ROCK, 17:04.99; 2. Oltjen, ROCK, 17:24.16; 3. Funk, BELT, 17:27.20; 4. Reboulet, ROCK, 17:27.54; 5. Snyder, BELT, 17:39.95.

GIRLS, 5K

Teams: 1. Lee’s Summit, 39; 2. Notre Dame de Sion, 50; 3. North Kansas City, 85; 4. William Chrisman, 86; 5. Fort Osage, 92.

Top individuals: 1. Gansner, NDS, 21:16.73; 2. Alvis, FO, 21:31.22; 3. Henkle, NDS, 21:47.27; 4. Looney, St. Teresa’s, 22:11.29; 5. Strickland, BELT, 22:18.38.

Girls golf

Grain Valley 209, Butler 218, Harrisonville 222. Medalist: McCray, BUT, 45. At Country Creek, par 36.

Pleasant Hill 203, Excelsior Springs 204, Plattsburg 234, Orrick 270. Medalist: Jones, 46. At Exelsior Springs GC, par 36.

Smithville 186, Chilicothe 217, Lawson 230. Medalist: Mosby, SMI, 43. At Hidden Valley GC, par 36.

Truman 217, Notre Dame de Sion 180, Pembroke Hill 178. Medalist: Gaume, PH, 36. At Drumm Farm GC, par 36.

Boys soccer

Bishop Miege 3, Basehor-Linwood 1. MIE (Alvares 2, Bowman), BL (Carey). Records: MIE 7-1-1, BL 8-1-0.

Blue Springs South 1, Blue Springs 0. BLSS (Hill; shutout by Hart)

Fort Osage 2, William Chrisman 0. FO (J. Lammering, K. Lammering; shutout by Tupinio). Records FO 8-1-1, WC 3-8-0.

Grain Valley 6, Excelsior Springs 0. GV (Thiessen 3, Caley, Espinosa, Racz; shutout by Henry). Records: GV 7-4-0, EXS 6-7-1.

Grandview 5, Raytown South 4. GV (Camargo 2, Cole 2, Carcarmo), RS (Amen-Ordia, Carranza, Chacon, Okrie). Records: GV 6-8, RS 5-6.

KC Lutheran 3, Pembroke Hill 4, 2OT. KCL (Tombs 2, Robins), PH (Washington 2, Jones, Pollatto). Records: KCL 6-4-2, PH 6-7-0.

Liberty 3, Platte County 1. LIB (Hegger 2, Rottjakob), PC (Peterson). Records: LIB 5-6, PC 7-5.

Louisburg 4, Bonner Springs 0. LOU (Juarez 2, Murphy, Ryals; shutout by Stefan and Huesa).

O’Hara 6, Warrensburg 0. OHA (Diaz 2, Rieger 2, Shatto, Vahle; shutout by Bolger). Records: OHA, 11-4-1, WA 1-10-0.

SM East 3 Lawerence 2. SME (Maday, Morantz, Rapp), LAW (Aldamen, Brungardt). Records: SME 6-0, LAW 3-3.

SM Northwest 5, Leavenworth 0. SMNW (Bowman 2, Alvarado, Lammers, Real; shutout Schnorf).

Staley 7, Ruskin 0. STA (Kinate 2, Lipp 2, Porras 2, Riggins; shutout by Montemayor). Records: STA 7-4-0, RUSK 6-9-1.

Wednesday’s results

Cole Camp 2, Lone Jack 1

Park Hill 4, Blue Springs South 3, 2OT

Blue Valley North 0, Olathe South 0, 2OT. BVN (shutout by Belzer), OS (shutout by Shipley). Records: BVN 2-7-1, OS 3-3-2.

Lee's Summit North 3, Park Hill South 1. LSN (Moon, Ransburg, Rowlette), PHS (Clarke). Records: LSN 11-3-0, PHS 8-2-1.

Lee's Summit West 4, Pembroke Hill 1. LSW (Harrington 3, Barr), PH (Jones). Records: LSW 11-3, PH 5-7.

Truman 1, Liberty 0

Softball

Belton 12, Notre Dame de Sion 2, 5 inn.

Oak Grove 10, Odessa 0, 5 inn.

Winnetonka 6, Grandview 5

Girls tennis

Liberty 8, Blue Springs 1. No. 1 singles: Kelley, LIB, d. Walters, BLS, 10-1. No. 1 doubles: Sporing/Walters, BLS, d. Kelley/Rogers, LIB, 8-6.

Center 7, KC Luthuran 2. No.1 singles. Davis, KCL, d. Pebley-Amerine, CEN, 8-2. No. 1 doubles. Zethraeus/Martin CEN d. Davis/Hoefer, KCL, 8-3.

Park Hill 8, Oak Park 1. No. 1 singles: Brets, PH, d. Clatham, OP, 8-2. No 1 doubles: Gandham/Laude, PH, d. Clatham/Ratt, OP, 6-3.

Park Hill South 9, Pembroke Hill 0. No. 1 singles: Kresovic, PHS, d. Li, PH, 8-2. No 1 doubles: Kresovic/Nixon, PHS, d. Li/Kincaid, PH, 8-6.

St. Teresa’s Acadamy 8, St. James Acadamy 1. No. 1 singles: Fielder, STA, d. Rieke, SJA, 8-4. No. 1 doubles: Fielder/Connor, STA, d. Dwyer/Byerbaum, SJA, 8-4.

Wednesday’s results

Barstow 9, Lee’s Summit 0. No 1 singles: King, BAR, d. Allin, LS, 10-3. No 1 doubles: King/Smith, BAR, d. Allin/Kramer, LS, 8-0.

Lincoln Prep 8, Ruskin 1. No. 1 singles: Smith, LP, d. Titalangha, RUS, 8-1. No. 1 doubles: Smith/Tapia, LP, d. Williams/Menjivar, RUS, 8-6.

Mill Valley 8, Blue Valley West 1. No. 1 singles: Ferrigno, BVW, d. Tracht, MV, 8-6. No. 1 doubles: Roy/Cash, MV, d. Woltman/Ross, BVW, 8-1.

Park Hill South 8, Blue Springs South 1. No. 1 singles: Kresovic, PHS, d. Davenport, BLSS, 8-1. No. 1 doubles: Kresovic/Norris, PHS, d. Martin/Mann, BLSS, 8-3.

Volleyball

De Soto 3, Bonner Springs 0

(25-13, 25-17, 25-6)

KC Lutheran 2, Crestridge 1

(26-28, 25-10, 25-15)

Liberty 2, St. Joseph Central 0

(25-20, 26-24)

Mid Buchanan 2, West Platte 1

(9-25, 25-11, 25-16)

O’Hara 2, Clinton 0 (25-20, 25-12)

Oak Park 2, Staley 1

(25-18, 23-25, 25-13)

Olathe Northwest 2 SM West 0

(25-15, 25-22)

Olathe Northwest 2 SM North 0

(25-9, 25-14)

Platte County 2, Raytown South 0

(25-4, 25-12)

Park Hill South 2, Liberty North 0

(25-9, 25-4)

Pembroke Hill 2, Bishop Seabury 0

(25-12, 25-11)

Pleasant Hill 2, Excelsior Springs 0

(25-11, 25-8)

SM West 2 SM North 0 (25-8, 25-16)

St. Pius X 2, Sedalia-Smith Cotton 0 (25-19, 25-11)

Summit Christian 2, Sherwood 1

(25-14, 26-28, 25-15, 25-11)

Turner 2, Wyandotte 1

(26-24, 23-25, 26-24)

Turner 2, Harmon 0 (25-16, 25-14)

Warrensburg 2, Center 0 (25-13, 25-13)

Winnetonka 2, North KC 0 (25-15, 25-19)

Wednesday’s results

Lee’s Summit North 2, Lee’s Summit West 1 (25-11, 17-25, 25-19)

  Comments