High School Sports

High school results - December 17

Boys basketball

Wednesday’s summaries

Kearney 77 Truman 68 Truman (1-5):

Young 11, Thornton 11, Titus 14, Graves 2, Hernandez 11, Ritchel 2, Fletcher 8, Jackson 0, Cole 6, Ryan 3. Totals 22 18-27 68.

Kearney (3-1):

Thorne 2, Moling 14, Gassman 7, Frizzell 21, Allen 2, Starzl 18, Hinck 6, Owen 5, Pruitt 2. Total 19 32-39 77.

Truman1821132568
Kearney719251777
Three-point goals:

Ryan, Titus; Frizzell 2, Moling 2, Gassman.

Oak Park 53 Platte County 40 Platte County (1-5):

Upton 2, Kilkenny 2, Zimmerman 11, Houpe 7, Deggers 9, Eastman 5, J. Eastman 2, Stewart 2. 13 8-14 40.

Oak Park (3-4):

Walker 8, Davenport 11, Allen 12, Joseph 1, McQuillar 2, Ed 3, Jackson 10, Thompson 2, Wingerson 4. 17 11-19 53.

Platte 131213240
Oak Park211471153
Three-point goals:

Eastman, Houpe; Walker 2.

Olathe Northwest 56 Ruskin 44 Ruskin:

Washington 11, Harper 4, Latimer 11, Martinez 4, Swopes 6, Tibbs 2, Beard 0, Williams 2, Nelson 4. Totals 18 5-10 44.

Olathe Northwest:

Koch 16, Ward 6, Anctil 6, Funk 15, Selby 11, Reid 2, Hoover 0, Kelly 0, Harter 0. Totals 19 16-25 56.

Ruskin72021544
Northwest1215161356
Three-point goals:

Harper, Latimer, Washington; Koch 2.

Raytown South 63 Mill Valley 44 Raytown South:

Hunt 4, Hyler 7, Trimble 11, Johnson 2, Gibbs 15, H. Sigars 2, R. Sigars 6, Shelby 0, Sisco 0, Childs 0, Cox 14, Nimrod 0. Totals 26 7-9 63.

Mill Valley:

Koch 10, Cantwell 8, Carroll 6, Voorhees 11, Holmberg 4, Jegen 0, Friesner 5. Totals 17 10-16 44.

South13191813-63
Mill Valley148913-44
Three-point goals:

R. Sigars 2, Hyler, Trimble.

Schlagle 64 Southwest ECC 31 Schlagle:

Shelton 2, Parson 2, Wilson 18, Williams 0, Brooks 9, Whelan 2. Totals 24 13-26 64.

Southwest ECC:

Johnson 4, Gant 6, Payne 8, Moore 3, Mickey 10. Totals 12 6-11 31.

Schlagle191425664
Southwest1077731
Three-point goals:

Barnett 2, McCullough; Moore.

St. James Academy 63 Lee's Summit North 53 Lee's Summit North:

Berry 13, Lupardus 15, Ford 4, Debacker 9, Costello 1, Spriggs 4, Brisco 0, Conrow 0, Lovelace 5, Lamb 0, Lee 2, Webster 0. Totals 23 4-9 53.

St. James Academy:

D. McKee 24, C. McKee 11, Dekraai 4, Thornhill 0, Zubradt 6, Ebel 3, Frank 15, Pikus 0, Welding 0. Totals 24 13-20 63.

North101742253
St. James1312162263
Three-point goals:

Berry 2, Lupardus; Ebel, D. McKee.

Girls basketball

Wednesday’s summaries

Cristo Rey 40 University Academy 32 University Academy:

Turner 4, Al. Hunter 9, As. Hunter 7, Bryant 10, Okankwo 3, Herron 1. Totals 9 14-27 34.

Cristo Rey:

Carson 7, Hernandez 8, Rodriguez 12, Kerns 5, Brockman 1, Garrett 7. Totals 15 10-30 40.

Uni. Acad.5621932
Cristo113161040
Three-point goals:

Al. Hunter.

Olathe Northwest 41 Lee's Summit 32 Lee's Summit:

Gilkey 4, Elston 8, Mosier 9, Fields 1, Baird 8, Barlett 0, Wilburn 0, Burch 0, King 0, Roberts 2, Johnson 0, May 0. Totals 11 8-18 32.

Olathe Northwest:

Jamison 8, Sy. Mortensen 11, Heller 0, Boeh 3, Shipman 19, Stohr 0, Kinkade 0, Burg 0, Si. Mortensen 2. Totals 11 15-27 41.

Lee’s Summit6751432
Northwest12791341
Three-point goals:

Mosier 2; Shipman 3, Boeh.

Tuesday’s summary

Clinton 50, Center 25 Clinton:

Wetzel 6, R. Cook 19, Fisk 8, Dehn 2, Swope 3, hussmaster 6, A. Dehn 6. Totals 19 11-20 50.

Center:

Lee 9, Harris 0, Bayham 2, Winston 4, bannister 6, watts 0, Paschel 0, Dulley 2, Moorman. Totals 10 5-15 25.

Olathe Northwest:

Jamison 8, Sy. Mortensen 11, Heller 0, Boeh 3, Shipman 19, Stohr 0, Kinkade 0, Burg 0, Si. Mortensen 2. Totals 11 15-27 41.

Clinton61916950
Center466925
Three-point goals:

Cook 2, Wetzel 2, Fisk.

Today’s games

BOYS

Anderson County at Tonganoxie

Harmon at Wyandotte

Immaculata at Maur Hill MA

Lansing at Bishop Ward (at KCKCC)

Midway at Jayhawk Linn

Odessa at St. Paul

Orrick at Lexington

Park Hill at Blue Springs South

Park Hill South at Lee's Summit

Richmond at Holden

Turner at Bonner Springs

GIRLS

African Centered at Northeast

Anderson County at Tonganoxie

Blue Valley at Olathe East

East at Van Horn

Grandview at Ruskin

Harrisonville at Nevada

Hogan Prep at West Platte

Immaculata at Maur Hill MA

Lansing at Bishop Ward (at KCKCC)

Lee's Summit West at Liberty

Midway at Jayhawk Linn

Mill Valley at Blue Valley Northwest

Notre Dame de Sion at St. James Academy

Oak Park at North Kansas City

Odessa at St. Paul

Orrick at Lexington

Park Hill at Kearney

Platte County at SJ Central

Raymore-Peculiar at Raytown

Raytown South at Park Hill South

Schlagle at Sumner Academy

Smith-Cotton at Southwest ECC

Smithville at Grain Valley

Staley at Belton

Turner at Bonner Springs

William Chrisman at Fort Osage

Girls swimming At Lee’s Summit West High School (Race distances in meters or yards) Team scores:

Lee’s Summit West 166.00, Lee’s Summit 145.00; Lee’s Summit West 168.00, Blue Springs, 145.00; Lee’s Summit 162.00, Blue Springs, 153.00.

Event winners 50 freestyle:

Black, LS, 26.87;

100 backstroke:

Black, LS, 1:07.03;

100 breaststroke:

Crookston, BLS, 1:20.06;

100 butterfly:

Sturman, BLS, 1:00.88;

100 freestyle:

Hosick, LSW, 58.21;

200 freestyle:

Sturman, BLS, 2:00.45;

200 freestyle relay:

Blue Springs, 1:48.38;

200 individual medley:

Drew, LS, 2:20.74;

200 medley relay:

Lee’s Summit West, 2:02.02;

400 freestyle relay:

Blue Springs, 3:53.24;

500 freestyle:

Meyer, BLS, 5:47.05;

One-meter diving:

Hagerty, BLS, 203.05

Wrestling

Gardner-Edgerton 61, Lawrence 12

Oak Grove 37, Smithville 36

Turner 50, Leavenworth 18

  Comments