High School Sports

High school results - December 11

Boys basketball

Wednesday’s summary

SM NORTHWEST 78 WYANDOTTE 47 Wyandotte (0-2):

Bass 19, Loark 0, Munnally 16, Tatum 10, Boyd 0, Karby 0, Moore 0, Hall 2, Walters 0. Totals 13 9-16.

SM Northwest (3-0):

Horner 4, Cross 10, Spencer 2, Skeens 27, Lyday 0, Kimotho 5, Specht 13, Karlin 0, Medis 7, Talley 8, Cook 0, Dirks 4, Strohm 2. Totals 22 16-27 78.

WYA118101847
SMN1615182978
Three-point goals:

Bass, Munnally, Tatum; Specht, Talley

Girls basketball

Wednesday’s summaries

BENTON 47 NOTRE DAME DE SION 42
Notre Dame de Sion (3-4):

Murphy 15, Bolton 8, Romano 7, Durcher 0, Heide 0, Stingley 3, Beck 0, Keane 9, Andrews 0. Totals 15 4-6 42.

Benton (2-0):

McAndrews 18, Bernard 8, Mollett 5, Domann 1, Doolan 5, Stillman 10. Totals 15 9-16 47.

NDS19561242
BEN89131747
Three-point goals:

Murphy 2, Bolton 2, Keane 2, Stingley, Romano; McAndrews 4, Bernard, Mollett.

BLUE SPRINGS SOUTH 62 PLEASANT HILL 24 Pleasant Hill:

Orpin 3, McKee 0, Hoke 3, H.Hughes 5, Graham 0, Woodruff 0, Godell-Fields 2, Schick 8, Wesemann 2, Bramwell 0, J. Hughes 1. Totals 10 2-12 24

Blue Springs South:

Hughes 9, Friermuth 0, Tauai 1, Lane 6, Moore 4, Neal 8, T. Davenport 3, Thorpe 2, Maupin 0, Williams 11, R. Davenport 18, Siavii 0, Jackson 0. Totals 25 3-9 62

PH1246224
BLSS1619131462
Three-point goals:

Orpin 2, Hoke; R. Davenport 4, Neal 2, Hughes , T. Davenport, Williams

CAMERON 62 FORT OSAGE 49 Cameron (3-1):

Garver 2, Richardson 11, Newsome 2, Lykins 26, Wills 4, Hamilton 17, McDowell 0, Hughes 0. Totals 25 6-12 62.

Fort Osage (1-3):

Bunn 16, Stevens 3, Cole 7, Glassford 10, Neff 4, Daubendiek 2, Samana 7, Jungmeyer 0. Totals 20 4-8 49.

CAM1817131462
FO191012849
Three-point goals:

Lykins 3, Hamilton 2, Richardson; Glassford 2, Stevens, Bunn, Neff.

COLUMBIA BATTLE 45 RAYTOWN SOUTH 43 Columbia Battle:

Hackett 2, T. Brisco 0, Coleman 1, Watkins 0, Templeton 2, M. Bricso 16, Weaver 12, Hodes 0, Johnson 6, Mouton 6. Totals 19 3-7 45.

Raytown South:

Truss 2, Carter 11, Hardin 0, Young 2, Williams 2, White 10, Wimbush 6, Fountain 10. Totals 16 9-19 43.

CBA81691245
RS87141443
Three-point goals:

M. Brisco 2, Weaver 2; Carter, Wimbush.

COLUMBIA HICKMAN 50 BLUE SPRINGS 41, OT Columbia Hickman:

Logan 6, Mirts 2, Nichols 0, Adams 10, Storm 4, Mathews 8, Miller 18, Jones 2. Totals 19 11-18 50.

Blue Springs:

Wendell 0, Hensley 5, Lee 13, Sykes 10, Lysinger 0, Panuco 7, Davis 2, McMahan 4, Tauai 0. Totals 16 5-9 41.

CH1810921150
BLSP202512241
Three-point goals:

Mathews; Lee 3, Panuco.

CRISTO REY 56 HYMAN BRAND 25 Hyman Brand:

Kahn 7, Sosland 2, A. Goldberg 3, E. Goldberg 2, Sher 4, Davis 7. Totals 10 5-11 25.

Cristo Rey:

Diaz 2, Soto 2, Carson 6, Rodriguez 13, Stewart 6, Kerns 14, Frazier 4, Urizar 2, Garrett 7. Totals 24 8-15 56.

HB2147225
CR1915111156
Three-point goals:

None.

KEARNEY 43 LIBERTY 37 Liberty (1-1):

Franklin 3, Wetzel 13, Offield 7, Gentrup 1, Fleming 13, Hull 0, Miller 0. Totals 11 10-21 37

Kearney (3-0):

Hess 8, Hartzler 4, Paul 8, McQueen 0, Gallagher 6, Barrow 6, Weakley 0, Doan 11. Totals 17 6-12 43

LIB51013937
KEA131341343
Three-point goals:

Wetzel 3, Offield, Fleming; Paul 2, Barrow

LEE'S SUMMIT 63 SCHLAGLE 16 Schlagle:

Robertson 4, Daniels 2, Ledesema 5, K. Brown 5, Freeman 0, T. Brown 0, Underwood 0, Holt 0. Totals 7 1-5 16.

Lee's Summit:

Gilkey 3, Elston 11, Moiser 29, Fields 2, Wilborn 4, Baird 12, King 12, Roberts 4, May 0. Totals 30 6-18 63.

SCH444416
LS2217241463
Three-point goals:

Ledesma; Moiser 9, King 2.

LONE JACK 47 CONCORDIA 46 Concordia:

Scherer 2, Brockman 5, Brunkhorst 14, Guier 6, Stuart 5, Cooper 14. Totals 20 3-8 46.

Lone Jack:

C. Osborn 13, Sword 4, S. Osborn 7, Wiseman 5, Radmacher 10, Bresette 6, Meeks 2. Totals 20 2-8 47.

CON171010946
LJ105131947
Three-point goals:

Cooper 2, Brockman: Radmacher 3, C. Osborn, S. Osborn.

PEMBROKE HILL 38 PLATTE COUNTY 30 Pembroke Hill (2-2):

Lobodta 5, Foote 2, Lisbon 16, Tinoco 4, Erbin 9, Garza 2, Wall 0. Totals 13 11-19 38.

Platte County (0-3):

Huber 7, Trimble 0, Zenner 0, Robinson 4, Laures 1, Warren 4, Fine 6, Holden 8. Totals 13 2-4 30.

PH116101138
PC7413630
Three-point goals:

Erbin; Fine 2.

SHAWNEE MISSION SOUTH 54 SHAWNEE MISSION NORTH 53 SM North (2-1):

Williams 3, Farr 19, Waldrup 1, Dozier 9, McNulty 2, Ross 7, Harvey 12. Totals 19 15-23 53

SM South (3-0):

Stollsteimer 11, Roberts 0, Mathews 2, Kilzer 6, Cossairt 9, Hines 16, Fischer 3, Sitas 4, Norton 3. Totals 21 9-17 54

SMN2011111153
SMS142091154
Three-point goals:

Cossairt, Hines, Norton

ST. JOSEPH CENTRAL 51 LIBERTY NORTH 42 St. Joseph Central:

Pfliederer 6, Haggard 19, Moeck 3, Rodney 13, Williams 6, Woody 3, Wilson 1. Totals 16 16-32 51

Liberty North:

Gascich 5, Knudsen 7, Barnett 0, Bachman 7, Boan 6, Albon 17, Kroge 0, Choice 0. Totals 9 21-29 42

SJC55202151
LN57191142
Three-point goals:

Haggard 2, Moeck; Albon 2, Bachman

WARRENSBURG 47 EXCELSIOR SPRINGS 12 Warrensburg:

A. Rhone 7, Mead 5, Tiller 10, Piontek 6, Strahle 6, Cunconan 4, M. Rhone 9, Totals 19 8-14 47.

Excelsior Springs:

Hertzberg 1, Rash 3, Hammer 2, Server 2, Christiansen 4. Totals 5 1-6 12.

WAR712161247
ES228012
Three-point goals:

M. Rhone; Rash.

Today’s games

Boys

EUDORA TOURNAMENT

Paola vs. Harmon, 4 p.m.

Harrisonville vs. Bonner Springs, 5:30 p.m.

Eudora vs. Bishop Ward, 7 p.m.

LEAVENWORTH INV.

Wyandotte vs. Hogan Prep, 3:15 p.m.

Topeka vs. Raytown South, 5 p.m.

Leavenworth vs. North Kansas City, 6:45 p.m.

Wichita Word of Life vs. Washington, 8:30 p.m.

LIBERTY NORTH INV.

Cameron vs. St. Pius X, 4 p.m.

Pembroke Hill vs. SJ Central, 5:30 p.m.

Kearney vs. Park Hill South, 7 p.m.

Liberty North vs. Oak Park, 8:30 p.m.

MCDONALD'S TOURNAMENT At Blue Springs

Blue Springs vs. Schlagle, 4 p.m.

Rockhurst vs. Blue Springs South, 5:30 p.m.

Truman vs. Park Hill, 7 p.m.

Jefferson City vs. Columbia Hickman, 8:30 p.m.

RAYMORE-PECULIAR SHOOTOUT

Belton vs. Olathe East, 4 p.m.

Ruskin vs. Raytown, 5:30 p.m.

Raymore-Peculiar vs. Olathe South, 7 p.m.

Lee's Summit West vs. Barstow, 8:30 p.m.

SM EAST/SM NORTH TOURNAMENT

Center vs. Bishop Kelley, 4 p.m.

SM East vs. Jeff City Helias, 5:30 p.m.

SM North vs. St. James Academy, 7 p.m.

SM West vs. Bishop McGuiness, 8:30 p.m.

WEBSTER GROVES TOURNAMENT

St. Louis Lafayette vs. Lee's Summit North, 5:30 p.m.

Girls

African Centered at Harmon

Belton at Grandview

Blue Valley at SM West

Hogan Prep at Washington

Lawrence at Blue Valley Southwest

Leavenworth at De Soto

North Kansas City at Park Hill

Oak Park at Park Hill South

Olathe North at Blue Valley Northwest

Raymore-Peculiar at Winnetonka

St. Teresa's at University Academy

SM Northwest at SM East

Staley at Truman

Wyandotte at Sumner Academy

JOPLIN CLASSIC

Olathe South vs. Blue Valley West, 4 p.m.

KICKAPOO CLASSIC

Olathe East vs. Jefferson City, 8:30 p.m.

Wrestling

William Chrisman 60, North Kansas City 18

Tuesday’s results

Lee’s Summit West 38, Pleasant Hill 33

Odessa 52, Benton 27

Pleasant Hill 45, Benton 26

Pleasant Hill 43, Blue Springs South 32

Pleasant Hill 64, Raytown South 9

  Comments