High School Sports

High school results and schedules - Dec. 8

Girls basketball

NORM STEWART CLASSIC

Sunday, at Columbia College

Columbia Rock Bridge 61, Blue Springs 28

Saturday’s summary

Leavenworth 52

Smithville 26

Leavenworth:

T. Moore 2. A. Brown 3, Zech 2, Jones 16, D. Robinson 3, Allen 5, Blackburn 12, T. Johnson 9. Totals 17 16-28 52

Smithville:

Mosby 3, Pierce 7, Goluski 2, Migletz 2, Piemoff 12. Totals 5 16-25 26

LEA199121252
SMI3851026

Three-point goals:

Jones, Robinson; Pierce.

Today’s games

Boys

Northland Christian at Heritage Christian

Osceola at Midway

Wyandotte at Lincoln Prep

CENTRAL HEIGHTS

TOURNAMENT

Spring Hill vs. Metro Academy, 6 p.m.

Osawatomie vs. Coffeyville, 7:30 p.m.

Central Heights vs. KC Christian, 8 p.m.

EUDORA TOURNAMENT

Paola vs. Bishop Ward, 4 p.m.

Harrisonville vs. Harmon, 5:30 p.m.

Eudora vs. Bonner Springs, 7 p.m.

KCI TOURNAMENT

At North Platte

Hamilton vs. North Platte, 6 p.m.

Lathrop vs. Plattsburg, 9 p.m.

LAFAYETTE COUNTY

CLASSIC

Richmond vs. Windsor, 7:30 p.m.

Girls

Blue Valley North at SM East

Grandview at Raymore-Peculiar

Hogan Prep at Belton

Lee's Summit North at Truman

Lee's Summit West at Raytown

Oak Park at Winnetonka

Olathe East at Notre Dame de Sion

Olathe North at Wyandotte

Osceola at Midway

Park Hill at Staley

Park Hill South at North Kansas City

SM South at SM West

William Chrisman at Grain Valley

CENTRAL HEIGHTS

TOURNAMENT

Osawatomie vs. Coffeyville, 6 p.m.

Central Heigthts vs. KC Christian, 6:30 p.m.

Spring Hill vs. Metro Academy, 7:30 p.m.

I-70 TOURNAMENT

At Orrick

Orrick vs. Concordia, 4:30 p.m.

Lone Jack vs. Santa Fe, 6 p.m.

Wellington-Napoleon vs. Crest Ridge, 7:30 p.m.

Concordia St. Paul vs. Sweet Springs, 9 p.m.

KCI TOURNAMENT

At North Platte

Mid-Buchanan vs. Hamilton, 4:30 p.m.

West Platte vs. Plattsburg, 7:30 p.m.

LAFAYETTE COUNTY

CLASSIC

O'Hara vs. Richmond, 6 p.m.

Lafayette County vs. Oak Grove, 6 p.m.

St. Pius X vs. Odessa, 7:30 p.m.

LIBERTY NORTH

INVITATIONAL

SJ Central vs. Platte County, 4 p.m.

Kearney vs. Cameron, 5:30 p.m.

Liberty vs. Fort Osage, 7 p.m.

Liberty North vs. Pembroke Hill, 8:30 p.m.

McDONALD'S TOURNAMENT

At Blue Springs South

Blue Springs South vs. Raytown South, 4 p.m.

Pleasant Hill vs. Columbia Battle, 5:30 p.m.

Columbia Hickman vs. Lee's Summit, 7 p.m.

Blue Springs vs. Schlagle, 8:30 p.m.

PAOLA INVITATIONAL

Bonner Springs vs. Eudora, 3:30 p.m.

Piper vs. Highland Park, 5 p.m.

St. James Academy vs. Bishop Ward, 6:30 p.m.

Turner vs. Paola, 8 p.m.

Wrestling

Saturday’s result

Andover 35, Bonner Springs 32

  Comments