High School Sports

High school stats: Dec. 4

Boys basketball Wednesday’s results SAVANNAH INVITATIONAL

Chillicothe 59, Hogan Prep 55

Lafayette 59, Platte County 44

Staley 58, Savannah 47

Tuesday’s late summaries

BARSTOW 71 ST. PIUS X 52 Barstow (1-0):

Mirabile 6, DiMaggio 12, Thompson 6, Mason 7, Cipolla 0, Cuezze 0, Schneider 0, McCoy 7, Hoambrecker 5, Deters 5, Brady 4. Totals 26 15-27 71.

St. Pius X (0-1):

Adkins 2, Jay Gillen 8, Acuff 6, Penn 4, Jar. Gillen 10, Walsworth 5, Rush 8, Gilyard 8, Horne 16, Felton 0, Walz 0, Kessler 4. Totals 18 9-23 52.

Barstow1619122471
St. Pius X109141952
Three-point goals:

Gilyard 2, Jar. Gillen, Penn; DiMaggio 4, Mirabile 2, Hoambrecker.

WEST PLATTE 79 ORRICK 27 Orrick (0-1):

Salmom 0, Moore 4, Wyse 6, Werle 0, Karnes 15, Nail 0, Harris 0, Jennings 2, Crow 0, Sparks 0. Totals 13 1-10 27.

West Platte (1-0):

Heili 1, Guthrie 6, Crockett 9, Hollingsworth 2, Horseman 2, Baber 2, Goodlet 11, Cogan 0, Hill 3, Lintner 7, Roe 14, Cashman 17, Shipman 2, Solmons 3. Totals 32 12-17 79.

Orrick865827
West Platte222820979
Three-point goals:

Roe 2, Hill.

Girls basketball Wednesday’s results LEE’S SUMMIT NORTH INVITATIONAL

Lincoln Prep 46, Lee’s Summit 42

Wednesday’s summaries

FORT OSAGE 56 LIBERTY NORTH 46 Fort Osage:

O’Neill 3, Naudet 0, R. Bunn 12, Stevens 5, Cole 17, Glassford 8, P. Bunn 10, Reyes 0, Danvendiek 0, Samara 4. Totals 20 7-8 56.

Liberty North:

Kroge 14, Albon 11, Gascich 10, Knudsen 9, Choice 2, Eklund 0, Barnett 0, Bachman 0, Boan 0, Stark 0. Totals 12 16-19 46.

Ft. Osage181651756
Lib. North912111446
Three-point goals:

Glassford 2, P. Bunn, Stevens; Gascich 2.

GRAIN VALLEY 70 MARSHALL 37 Grain Valley:

Turner 10, Parker 1, Barr 2, Sibert 8, Scharfenkamp 11, Travers 1, Carson 16, Rose 2, Squirs 8, Bailey 11. Totals 24 17-25 70.

Marshall:

Evans 5, Beeler 13, Hare 3, Heying 6, Bellamy 2, Haper 2, Colbert 4, Wansing 2. Totals 12 12-18 37.

G. Valley1922171770
Marshall118141137
Three-point goals:

Bailey 2, Sibert 2, Turner; Hare.

LEE’S SUMMIT NORTH 75 NOTRE DAME DE SION 47 Lee’s Summit North:

Nelson 21, Creason 4, Parks 6, Bryan 0, A. Johnson 2, I. Johnson 17, Jordan 5, Anderson 11, Powell 9, Mann 0. Totals 29 12-15 75.

Notre Dame de Sion:

Murphy 22, Bolton 9, Durcher 1, Heide 0, Stingley 5, Beck 0, Keone 10, Andrews 0. Totals 16 7-9 47.

LS North1922171775
Notre Dame917111047
Three-point goals:

Parks 2, Anderson, Jordan, Nelson; Bolton 3, Keone 2, Murphy 2, Stingley.

METRO ACADEMY 40 SUMMIT CHRISTIAN 28 Metro Academy:

Spani 9, Walden 2, Palmer 19, Mercer 3, Davis 4, Ream 3, Schlesener 0, Carlton 0, Hunter 0. Totals 16 5-9 40.

Summit Christian Academy:

Bacon 2, Jacobson 10, Kliewer 4, Golden 8, Stratton 4, Fields 0. Totals 10 6-10 28.

Metro51116840
S. Christian947828
Three-point goals:

Palmer 2, Mercer; Jacobson 2.

SHERWOOD 61 VAN HORN 42 Van Horn:

Chacon 2, Tomas 0, Pujols 2, Sua 2, Bishop 9, Ortiz 14, Harris 6, Wasleski 4, Davis 3. Totals 16 10-23 42.

Sherwood:

Graef 13, Winter 17, Crusha 1, Cumpton 0, Adams 16, Connor 7, Mainade 2, Smith 5. Totals 21 18-38 61.

Van Horn88121442
Sherwood523161761
Three-point goals:

Winter.

STALEY 59 WILLIAM CHRISMAN 47 William Chrisman (0-2):

Rodriguez 10, Bell, 7 Losch 6, Rolend 6, A. Young 6, D. Young 3, Erikson 2, Hochee 2, Thomas 0. Totals 14 18-24 47.

Staley (1-1):

Townson 22, Buck 11, Kiser 8, Mitchell 6, Ferrara 5, Klein 4, Harvey 1, DeFarraris 0. Totals 22 11-17 59.

Chrisman711141547
Staley2013141259
Three-point goals:

D. Young; Buck 3, Townson 2, Ferrara.

TRUMAN 52 LEE’S SUMMIT WEST 32 Truman:

Hart 5, Harrell 7, Quarles 2, McKinney 0, Hix 11, Jonas 17, Paialii 5, Savidge 5. Totals 16 15-20 52.

Lee’s Summit West:

Jackson 18, Sanbothe 1, Richardson 0, West 4, Belanger 2, Calloway 7. Totals 12 4-7 32.

Truman1911101252
LS West6513832
Three-point goals:

Hix 3, Harrell, Paialii; Jackson 4.

UNIVERSITY ACADEMY 46 EAST 23 East:

Roberts 7, Calvert 11, Aldy 2, Columbus 3, Landwehr 0, Stahr 0, Sato 0, Sutcliff 0, Linder 0, Deatherage 0. Totals 7 8-17 23.

University Academy:

Turner 2, Al. Hunter 17, As. Hunter 4, Jones 3, Bryant 12, Council 4, Black 2, Okonkwo 2, Hernon 0, Riley 0. Totals 17 11-26 46.

East8103223
Uni Acad111611846
Three-point goals:

Roberts; Al. Hunter.

Tuesday’s late summaries

BISHOP LEBLOND 54 PLATTE COUNTY 50 Bishop LeBlond (1-0):

Browning 5, Dickens 4, Holder 2, Bullmore 3, Danbury 0, Madden 11, Dawkins 9, Lierz 0, Reid 18. Totals 15 21-32 54.

Platte County (0-1):

Hoover 5, Trimble 0, Zienner 3, Robinson 15, Laures 0, Warren 5, Bogart 6, Miner 1, Fine 11, Holden 4. Totals 17 14-26 50.

B. LeBlond148161654
P. County121781350
Three-point goals:

Reid 2, Browning; Fine, Zienner.

O’HARA 47 LUTHERAN 40 Lutheran (2-1):

Klatt 3, Grimm 8, Kunkel 4, Gloe 15, Wagner 2, Jewell 8, Ward 0, Gambiano 0, Hunt 0. Totals 13 12-22 40.

O’Hara (2-1):

Podschwit 3, Cook 7, Hull 17, Mitchell 9, Ryan 3, Gavoli 7, Seck 1, Champion 0, White 0. Totals 16 13-21 47.

Lutheran121310540
O’Hara121191547
Three-point goals:

Grimm, Klatt; Gavoli, Michell.

ORRICK 65 WEST PLATTE 36 Orrick (1-0):

O’Dell 2, Cook 0, Waters 0, Parker 0, Winters 24, Swartz 0, Cobb 2, M. Fulte 0, Well 0, S. Fulte 14, McGlothlin 11, Cole 0, Endgley 10, Thurman 2. Totals 28 8-10 65.

West Platte (0-1):

Binkley 2, Moose 3, Vandel 19, Hiatt 0, Miller 4, Niemeier 4, Linter 0, Klemen 4, Meyer 0, Robinson 0, Kottman 0, Raney 0. Totals 15 3-3 36.

Orrick2017141465
West Platte9216936
Three-point goals:

Winters; Vandel 3.

RICHMOND 50 OAK GROVE 34 Oak Grove (0-1):

Groseclose 2, Carpenter 4, Taylor 2, Harmon 7, O’Neill 4, Anspach 15. Totals 13 6-9 34.

Richmond (1-0):

O’Dell 9, Cole 8, Sowder 2, Vantrump 13, Cole 12, Simpson 6. Totals 21 3-4 50.

Oak Grove4165934
Richmond171811450
Three-point goals:

Vantrump 3, Cole 2.

Today’s games Note:

All games 7 p.m. unless noted

Boys

Eudora at Spring Hill

Excelsior Springs at Plattsburg

Heritage Christian at Mid-Buchanan

Lafayette County at Lawson

Lawrence Free State at Central

Orrick at East Buchanan

FAYETTEVILLE CLASSIC

Liberty vs. Fayetteville, 5:30 p.m.

HAYS SHOOTOUT

De Soto vs. Newton, 4:45 p.m.

SACRED HEART INVITATIONAL

Marshall vs. Grain Valley, 5:30 p.m.

SUMMIT CHRISTIAN INVITATIONAL

Lutheran vs. Van Horn, 3:30 p.m.

East vs. Sherwood, 5 p.m.

O'Hara vs. University Academy, 6:30 p.m.

Summit Christian vs. Metro, 8 p.m.

Girls

Blue Valley Northwest at SM South

Eudora at Spring Hill

Harmon at Southwest ECC

Heritage Christian at Mid-Buchanan

Kearney at Blue Springs

Lawson at Lafayette County

Orrick at East Buchanan

St. Teresa's at Blue Valley North

St. Thomas Aquinas at Blue Valley West

SM East at SM North

Washington at Blue Valley Southwest

BELTON TOURNAMENT

Harrisonville vs. Center, 5 p.m.

Belton vs. Hogan Prep, 5 p.m.

Raytown South vs. Park Hill, 6:30 p.m.

Ruskin vs. Grandview, 6:30 p.m.

HAYS SHOOTOUT

De Soto vs. Newton, 3 p.m.

SAVANNAH INVITATIONAL

Maryville vs. Platte County, 5 p.m.

SJ Lafayette vs. Chillicothe, 6:30 p.m.

SJ LeBlond vs. Savannah, 8 p.m.

WINNETONKA INVITATIONAL Gold Division

Smithville vs. Olathe Northwest, 4 p.m.

North Kansas City vs. Park Hill South, 5:30 p.m.

Leavenworth vs. Raymore-Peculiar, 7 p.m.

Cardinal Division

Winnetonka vs. African Centered, 5:30 p.m.

Central vs. Oak Park, 7 p.m.

Wrestling

Platte County 58, Liberty 18

Platte County 53, Oak Park 24

  Comments