High School Sports

All-State Baseball: See who swung among the best in Kansas in 2019

Campus clinches regional baseball title for the second straight year

The Campus High School baseball team beat Topeka 10-0 and Junction City 13-12 in its 2019 Kansas regional tournament and championship game.
Up Next
The Campus High School baseball team beat Topeka 10-0 and Junction City 13-12 in its 2019 Kansas regional tournament and championship game.

The honors have started to roll in.

Here are the 2019 Kansas high school baseball all-state selections for all classifications, as picked by the coaches:

Class 6A

campus high school baseball
Campus baseball Hayden Barber The Wichita Eagle

Player of the Year

Tanner Leslie - Campus, Jr.

Pitcher of the Year

Ethan Bradford - Free State, Sr.

Coach of the Year

Bryan Clasen - Campus

First Team

Ethan Bradford - Free State, Pitcher, Sr.

Charlie Bell - Olathe East, Pitcher, Sr.

Tanner Leslie - Campus, Pitcher, Jr.

Quinton Hall - Mill Valley, Pitcher, Sr.

Will Hann - Olathe West, Pitcher, Sr.

Camden Karlin - Free State, Pitcher, Jr.

Hank Dobson - Lawrence, Closer, Sr.

Jake English - Olathe South, Catcher, Jr.

Wyatt Morgan - Olathe Northwest, First base, Sr.

Garrett Romero - Lawrence, Second base, Sr.

Garrett Bennington - Shawnee Mission West, Third base, Sr.

Tyler Kahmann - Campus, Short stop, Sr.

Dayvin Johnson - Gardner-Edgerton, Outfield, Jr.

Tanner Leslie - Campus, Outfield, Jr.

Zach Bass - Shawnee Mission East, Outfield, Sr.

Andrew Couse - Blue Valley West, Outfield, Sr.

Grant Strong - Olathe East, Outfield, So.

Matt Miller - Blue Valley Northwest, Outfield, Jr.

Jack Tinberg - Blue Valley, Designated hitter, So.

Second Team

Jay Long - Blue Valley, Pitcher, Sr.

Mark Adamiak - Shawnee Mission Northwest, Pitcher, Sr.

Grant Strong - Olathe East, Pitcher, So.

Thane McDaniel - Junction City, Pitcher, Sr.

Jackson Hartley - Campus, Pitcher, Jr.

Logan Redeker - Washburn Rural, Closer, Jr.

Walker Kinney - Blue Valley, Catcher, Sr.

Patryk Hernandez - Blue Valley, First base, Sr.

Carter Booe - Hutchinson, Second base, So.

Cole Connor - Mill Valley, Third base, Sr.

Robert Moore - Shawnee Mission East, Short stop, Jr.

Devin Neal - Lawrence, Outfield, So.

Andrew Khoury - Junction City, Outfield, So.

Will Hudler - Blue Valley West, Outfield, Jr.

Shawn Marquis - Washburn Rural, Outfield, Jr.

Sean Kirby - Shawnee Mission South, Utility, Sr.

Zac Cox - Manhattan, Utility, Sr.

Ike Summerlin - Blue Valley West, Designated hitter, Jr.

Payton Smith - Washburn Rural, Designated hitter, Sr.

Class 5A

arkansas city high school baseball garrett vandeventer
Arkansas City’s Garrett Vandeventer Hayden Barber The Wichita Eagle

Player of the Year

Kendall Diggs - St. Thomas Aquinas, So.

Pitcher of the Year

Daniel Trehey - St. James Academy, Sr.

Coach of the Year

Steve Bushnell - Topeka Seaman

First Team

Daniel Trehey - St. James, Pitcher, Sr.

Hunter Hesseltine - Toepka Seaman, Pitcher, Jr.

Trey Riggs - Hays, Pitcher, Sr.

Garrett VanDeventer - Arkansas City, Pitcher, Sr.

Jack Ebright - Bishop Carroll, Pitcher, Sr.

Beau Baumgardner - Emporia, Catcher, Jr.

Mason Lundgrin - Salina South, First base, Sr.

Griffin Stuewe - Topeka Seaman, Second base, Jr.

Kendall Diggs - St. Thomas Aquinas, Third base, So.

Alex Epp - Maize South, Short stop, Sr.

Reece Flax - Bishop Carroll, Outfield, Sr.

Tyce Brown - Shawnee Heights, Outfield, Sr.

Wade Reynolds - Eisenhower, Outfield, Sr.

JJ Mark - St. Thomas Aquinas, Outfield, Sr.

Jordan Ellison - Wichita Heights, Utility, Sr.

Adrian Perez - Maize, Utility, Sr.

Second Team

Chase Torkelson - Basehor-Linwood, Pitcher, Jr.

Jorey Faber - Bishop Carroll, Pitcher, So.

Caden Bressler - Pittsburg, Pitcher, Jr.

Kolby Dougan - Topeka Seaman, Pitcher, Jr.

Hayden Bontrager - Maize South, Pitcher, Sr.

Deriq Doty - Maize, Catcher, Sr.

Koby Burdett - Goddard, First base, Jr.

Blake Anderson - St. Thomas Aquinas, Second base, So.

Cason Long - Salina South, Third base, Jr.

Nick Goodwin - St. Thomas Aquinas, Short stop, Jr.

Dakota Sill - Lansing, Outfield, Sr.

Dylan White - Pittsburg, Outfield, Sr.

Cale Blasi - Bishop Carroll, Outfield, Sr.

Logan Stockemer - Bishop Carroll, Outfield, Sr.

Trenton Austin - Pittsburg, Utility, Sr.

Joe Bryant - St. Thomas Aquinas, Designated hitter, Sr.

Honorable Mention

Max Charlton - St. James Academy, Pitcher, Jr.

Tyler Barkemeyer - De Soto, Pitcher, Sr.

Isaiah Cohens - Goddard, Pitcher, Sr.

Brock Lummus - Hays, Catcher, Jr.

Bentley Boekhout - Pittsburg, First base, Sr.

Luke Millman - De Soto, First base, Jr.

Hunter Cashero - St. James Academy, Second base, Sr.

Brogen Richardson - Salina Central, Third base, Sr.

Chase Terrell - Bonner Springs, Short stop, Sr.

Chandler Miller - Basehor-Linwood, Outfield, So.

Palmer Hutchinson - Hays, Utility, Sr.

Mason Baalman - Bishop Carroll, Designated hitter, Sr.

Class 4A

trinity academy high school baseball nate adler
Trinity Academy’s Nate Adler Hayden Barber The Wichita Eagle

Player of the Year

Carson Cornelius - Nickerson, Sr.

Pitcher of the Year

Derek Bycroft - Iola, Sr.

Coach of the Year

Josh Regan - Fort Scott

First Team

Derek Bycroft - Iola, Pitcher, Sr.

Carson Cornelius - Nickerson, Pitcher, Sr.

Drake LaRoche - Fort Scott, Pitcher, Jr.

Bradley Neill - Buhler, Pitcher, Fr.

Kaden Evert - Pratt, Pitcher, Sr.

Ivan Witt - Fort Scott, Catcher, So.

Matt Campbell - Fort Scott, First base, Sr.

Porter Richards - Anderson County, Second base, Jr.

Connor Quick - Baldwin, Third base, Jr.

Brody Bowles - Fort Scott, Third base, Jr.

Tanner Schrag - Nickerson, Short stop, Sr.

Travis Theis - Pratt, Outfield, Sr.

Caden Marcum - Paola, Outfield, Fr.

Calvin Delich - Iola, Outfield, Jr.

Alec Michaud - Fort Scott, Outfield, Sr.

Chad Bones - Ottawa, Utility, Sr.

Luke Wolmagott - Parsons, Designated hitter, Sr.

Second Team

Nate Adler - Trinity Academy, Pitcher, Sr.

Conner Woods - Winfield, Pitcher, Jr.

Taiden Hawkinson - Buhler, Pitcher, So.

Seth Bugner - Andale/Garden Plain, Pitcher, Sr.

Dylan Hahn - Andale/Garden Plain, Pitcher, Sr.

Chandler Eaton - Nickerson, Catcher, Sr.

Brandon Walker - KC Piper, First base, Sr.

Carson Cornelius - Nickerson, Second base, Sr.

Ryan Henderson - Buhler, Third base, So.

Tanner Spencer - Anderson County, Short stop, Jr.

Daidrien Aho - Ottawa, Outfield, Jr.

Briggam McCurdy - Buhler, Outfield, Jr.

Ethan Basler - Tonganoxie, Outfield, Sr.

Austin Adams - Anderson County, Outfield, Sr.

Ty Bennett - Baldwin, Utility, Sr.

Colton Goans - Buhler, Designated hitter, Sr.

Honorable Mention

Garrett Williams - Paola, Pitcher, So.

Easton Unruh - Circle, Pitcher, Sr.

Johnny Huggard - Nickerson, Pitcher, Sr.

Austin Fisher - Tonganoxie, Catcher, Sr.

Brady Wiggin - Iola, First base, Jr.

Creigh Markovich - Paola, Second base, Jr.

KC Crandall - Winfield, Short stop, Jr.

Brilynn Stults - Osawatomie, Short stop, Sr.

Brayden Ketley - Circle, Outfield, Sr.

Hunter Vondemkamp - Topeka Hayden, Outfield, So.

Kaleb Jackson - Nickerson, Outfield, Sr.

Austin Spann - Buhler, Outfield, So.

Nate Adler - Trinity, Utility, Sr.

Brandon Terrones - Circle, Designated hitter, Sr.

Class 3A

cheney high school baseball kauy kuhn
Cheney’s Kauy Kuhn Hayden Barber The Wichita Eagle

Player of the Year

Joseph Gruber - Sabetha, Sr.

Pitcher of the Year

Jace Kaminska - Caney Valley, Jr.

Coach of the Year

Aaron Frey - Sabetha

First Team

Jace Kaminska - Caney Valley, Pitcher, Jr.

Braden Argabright - Sabetha, Pitcher, Jr.

Toby Becker - Rock Creek, Pitcher, Sr.

Grant Thompson - Jefferson West, Pitcher, Sr.

Storm Slupianek - Marysville, Pitcher, Jr.

Tucker Branum - Colby, Catcher, Sr.

Cooper Cleland - Frontenac, First base, Sr.

Kobe Channel - Wellsville, Second base, Sr.

Brant Morris - Baxter Springs, Third base, So.

Joseph Gruber - Sabetha, Short stop, Sr.

Chas Carlgren - Concordia, Outfield, So.

Gabe Garber - Sabetha, Outfield, Jr.

Tristan Kulp - Riley County, Outfield, Sr.

Brooks Whaley - Rock Creek, Outfield, So.

Dawson Winter - Cheney, Utility, Sr.

Garrett Harmison - Riley County, Designated hitter, Jr.

Second Team

Mason Wright - Colby, Pitcher, jr.

Abe Siebenmorgen - Maur Hill, Pitcher, Jr.

Kauy Kuhn - Cheney, Pitcher, Sr.

Colton Williams - Osage City, Pitcher, Sr.

Landon Abbott - Baxter Springs, Pitcher, Sr.

Cade Allis - Cherryvale, Catcher, Sr.

Connor Allen - Collegiate, Catcher, Jr.

Brendan McBeth - Kingman, First base, Sr.

Cameron Minihan - Rock Creek, Second base, Sr.

Parker Meats - Burlington, Third base, Jr.

Mason Sturdy - Rock Creek, Short stop, So.

Hunter Hein - Hillsboro, Outfield, Jr.

Trenton Reitmayer - Cheney, Outfield, Fr.

Gavin Cullor - Prairie View, Outfield, Sr.

Karter Carlson - Rock Creek, Outfield, Sr.

Gage Winger - Colby, Utility, Sr.

Brendan Boles - Hesston, Designated hitter, Sr.

Honorable Mention

Derek Boxberger - Hoisington, Pitcher, Sr.

Dylan Harrison - Cimmaron, Pitcher, Sr.

Connor Holle - Riley County, Pitcher, So.

Jake Lindstrom - Silver Lake, Pitcher, Sr.

JT Zerr - Colby, Pitcher, Sr.

Derek Roever - Marysville, Catcher, Sr.

Gustavo Cabrera - Cimmaron, First base, So.

Trent Moekel - Minneapolis, Second base, So.

Carter Hegwald - Burlington, Second base, jr.

Jaden Schmidt - Fredonia, Third base, Sr.

Kade Chastain - Frontenac, Short stop, Sr.

Caleb Arnall - Baxter Springs, Short stop, Jr.

AJ Holmes - Galena, Outfield, So.

Paxton Meares - Collegiate, Outfield, Sr.

Bryan Chavez - Cimarron, Outfield, Jr.

Zach Vance - Wellsville, Outfield, Sr.

Chase Parker - Concordia, Utility, So.

Johnny Molina - Prairie View, Designated hitter, Sr.

Class 2-1A

Player of the Year

Lane Whisennand - Elkhart, Sr.

Pitcher of the Year

Sam Zinn - Marion, Sr.

Coach of the Year

Roger Schroeder - Marion

First Team

Sam Zinn - Marion, Pitcher, Sr.

CJ Peacock - Southeast of Saline, Pitcher, Sr.

Dylan Steinhauer - Flinthills, Pitcher, Sr.

Andrew Hoffsommer - Sedgwick, Pitcher, Sr.

Tegan Cain - Ellis, Pitcher, So.

Javier Gomez - Elkhart, Catcher, Sr.

Evann Heidebrecht - Marion, First base, Sr.

Hooper Schroeder - Sedgwick, Second base, Sr.

Elian Prieto - Elkhart, Third base, Sr.

Hunter Reed - Oskaloosa, Short stop, Sr.

Lane Whisennand - Elkhart, Outfield, Sr.

Tuck Lang - Minneola, Outfield, Jr.

Colton Smith - Sedgwick, Outfield, Sr.

Connor Brown - Inman, Outfield, Jr.

Layton Sears - Sedan, Utility, Sr.

Kolby Stein - Spearville, Designated hitter, Sr.

Second Team

Devin Catlin - Cedar Vale, Pitcher, Jr.

Nolan Crumrine - Sedgwick, Pitcher, So.

Jayden Garrison - Little River, Pitcher, So.

Chase Stringer - Marion, Pitcher, Sr.

Garrett hall - Elkhart, Pitcher, Jr.

Carter Brown - Inman, Catcher, Sr.

Parker Wydick - St. Mary’s Colgan, First base, Sr.

Jack Donner - Flinthills, Second base, Jr.

Carter Bolig - Ellis, Third base, Jr.

Graham Stephens - Little River, Short stop, So.

Tanner Craddock - Southeast of Saline, Outfield, Sr.

Kedyrn Morse - Flinthills, Outfield, Jr.

Eli Campbell - Sedan, Outfield, So.

Brady Snyder - Cedar Vale, Outfield, Sr.

Kale Schroeder - Sedgwick, Outfield, Jr.

Clemente Rojo - Satanta/Moscow, Utility, Jr.

Talon Talon - Ellis, Designated hitter, Sr.

Honorable Mention

Matt Cashero - Arma, Pitcher, Jr.

Elian Prieto - Elkhart, Pitcher, Sr.

Zach Chrisman - Sedan, Pitcher, Jr.

JJ Gonzalez - Satanta/Moscow, Pitcher, Sr.

Jaxton Tracy - Marion, Pitcher, Jr.

Gerardo Garcia - Satanta/Moscow, Catcher, So.

Tejay Cleland - Arma, First base, Sr.

Cooper Carpenter - Marion, Second base, Jr.

Hunter Groh - Chase County, Third base, Sr.

Elian Prieto - Elkhart, Short stop, Sr.

Chad Chambers - Wabaunsee, Outfield, Jr.

Trint Rogers - Chase County, Outfield, So.

Tyson Jiminez - Ellis, Outfield, Fr.

Luke Lanning - Marion, Utility, Jr.

Blaine Mermis - Marion, Designated hitter, Sr.

Related stories from Kansas City Star

Wichita Eagle preps reporter Hayden Barber brings the area updates on all high school sports while adding those hard-to-find human-interest stories on Wichita’s student-athletes.
  Comments