High School Sports

December 14, 2013

High school results - December 13

Sweet Springs 46, Lone Jack 43
Boys basketball

Thursday’s result

Sweet Springs 46, Lone Jack 43

Friday’s summaries

Bishop McGuiness (Ok.) 64

St. James Academy 59

Bishop McGuiness:

Fletcher 4, Cornelison 6, Canfield 4, Waters 10, Amalong 19, Webb 7, Krous 2, Lienhard 12, West 0. Total 19 17-27 64.

St. James Academy:

Ebbel 3, D. McKee 22, Frank 4, C. McKee 2, Pikus 2, Dekraai 9, Phornhill 8, Zubradt 9. Totals 22 7-10 59.

McGuiness 11 17 20 16 64
St. James 11 8 19 21 59

Three-point goals:

Amalong 5, Waters 2, Cornelison, Webb; D. McKee 2, Phornhill 2, Dekraai, Ebbel, Frank, Zubradt.

Blue Valley North 58

St. Thomas Aquinas 54, OT

Blue Valley North:

Perkins 0, Morrow 17, Schraeder 9, Helker 5, Hunter 0, Masterson 0, Valentine 0, Williams 0, Cook 8, Emery 13, Mathews 0, Shank 6. Totals 15 23-32 58.

St. Thomas Aquinas:

Ernst 0, Fridman 0, Kruse 3, Bullig 0, Kutney 13, Kohnle 10, Pint 13, Pyle 15, Huhges 0. Totals 12 23-28 54.

North 6 15 14 13 10 58
St. Thomas 4 15 12 17 6 54

Three-point goals:

Schraeder 2, Emery, Morrow; Pint 3, Pyle 3, Kohnle.

Blue Valley West 58

Blue Valley Southwest 53

BV West:

Curtis 1, Martin 5, Roy 11, Kaiser 13, Ralston 14, Hailes 0, Gammon 14, Birzer 0. Totals 22 10-16 58

BV Southwest:

Lester 10, Steffy 17, Randall 6, Wilkinson 10, D. Morgan 3, J. Morgan 0, Farrell 0, McCafferty 3, Bostwick 4, Thomas 0. Totals 17 9-12 53.

West 15 6 15 22 58
Southwest 15 7 10 21 53

Three-point goals:

Roy 3, Martin; Steffy 3, Lester 2, Wilkinson 2, Randall, D. Morgan, McCafferty.

Kearney 52, Oak Park 44

Oak Park:

Walker 3, Davenport 7, Allen 10, Joseph 3, McQuiller 1, Head 0, Jackson 11, Thompson 9. Totals 15 8-17 44.

Kearney:

Thorne 2, Molling 13, Gassman 4, Frizzell 11, Starzl 10, Hinck 4, Owen 3, Pruitt 5. Totals 9 31-44 52.

Oak Park 10 11 12 11 44
Kearney 14 11 8 19 52

Three-point goals:

Davenport 3, Walker, Jackson, Thompson; Molling, Gassman.

Lansing 58

Topeka Seaman 44

Lansing

: Abbott 4, Jackson 17, Banks 0, Schneider 12, Gibson 4, Carlson 0, Bailey 17, Lendway 2, Johnson 2. Totals 20 12-21 58

Seaman

: Clancy 0, Haggim 1, Fehr 2, Mueller 17, Frye 2, Morgart 13, Poort 9. Totals 17 9-23 44.

Lansing 16 9 15 18 58
Seaman 12 9 8 15 44

Three-point goals:

None.

Lawrence 69

Blue Valley 61

Lawrence

: Roberts 17, Henricks 3, Morgan 6, Rajewski 4, Bonner 30, Brou 3, Barbee 4, Riley 2, Shorter 0, Harvey 0, Espinoza 0, Hogan 0. Totals 23 17-28 69.

Blue Valley:

Peterson 0, Brennan 7, Geiman 2, Fulce 7, Nunnally 7, Brady 7, King 10, Heider 4, Quinn 17. Totals 22 15-17 61.

Lawrence 15 23 18 13 69
Blue Valley 8 14 16 23 61

Three-point goals:

Bonner 3, Roberts 2, Rajewski; Brennan, Fulce.

Leavenworth 71

Washington 55

Washington

: Hord 6, Harris 12, Down 9, Love 1, Eggars 1, Johnson 2, Bennett 14, Smith 4, Jackson 6. Totals 20 9-15 55

Leavenworth

: Randall 6, Wiggins 26, Anderson 2, Lang 4, Boyce 2, Simmons 14, Miller 17. Totals 20 25-35 71.

Wash. 16 17 14 8 55
Leaven. 16 23 14 18 71

Three-point goals:

Harris 3, Down 2, Bennett; Simmons 4, Wiggins, Miller.

Liberty 78

Fort Osage 56

Liberty (2-0):

Straws 0, Fordice 2, Moultrie 12, Newland 6, Cambry 6, Carter 5, Kinder 0, Stritz 4, Turner 22, Griffin 8, Alvey 3, Tender 10. Totals 29 15-26 78.

Fort Osage (3-1):

Starr 7, Will Penemon 6, Holt 12, Willie Penemon 3, Thompson 10, Greer 2, Williamson 5, hepner 0, Solberg 2, Harris 0, Haugmo 9, Russ 0. Totals 18 16-22 56.

Liberty 17 21 15 25 78
Ft. Osage 10 22 9 15 56

Three-point goals:

Turner 4, Carter; Holt 2, Haugmo, Starr.

Liberty North 40

Park Hill South 38

Park Hill South (4-1):

Meek 13, R.Welty 3, Hines 7, Hyatt 0, H.Welty 9, Byrd 2, Lane 4, Henderson 0. Totals 137-16 38.

Liberty North (4-2):

Richards 5, Sharp 4, Hughes 8, Sanderford 10, Jolly 7, Hanson 6, Barry 0, Wansing 0. Totals 15 6-13 40.

South 10 10 13 5 - 38
North 10 7 9 14 - 40

Three-point goals:

None.

Olathe North 65

Grandview 57

Olathe North:

Winton 15, Burke 8, Williams 5, Brown 3, Moore 22, Smith 7, Hughes 6. Totals 17 29-35 65.

Grandview:

Ting 8, Nweke 8, Scott 23, Peterson 2, Taylor 13, Johnson 1, Nosakhare 2. Totals 20 13-24 57.

North 10 19 9 27 65
Grandview 11 17 11 18 57

Three-point goals:

Winton, Burke; Ting 2, Taylor 2.

Olathe Northwest 50

Sumner Academy 30

Olathe Northwest:

Koch 15, Reid 4, Hoover 3, Ward 7, Anctil 5, Kelly 2, Funk 10, Selby 4. Totals 13 19-33 50.

Sumner Academy:

Taylor 2, Young 8, Falson 5, Marshall 3, Dem. Sykes 6, Der. Sykes 6. Totals 13 3-7 30.

Northwest 12 17 11 10 50
Sumner 8 6 8 8 30

Three-point goals:

Cook 3, Hoover, Ward; Der. Sykes.

Pembroke Hill 61

Cameron 33

Cameron (2-4):

Thompson 6, Franke 1, Hahn 5, Ray 4, Tr. Naylor 9, Tr. Smith 2, To. Smith 6, Fish 0. Totals 11 11-14 61.

Pembroke Hill (3-3):

Lewis 18, Kiersznowski 5, Mueller 12, Mitchell 8, Burcham 3, Larsen 9, Cartmell 3, Mian 3. Totals 23 8-17 61.

Cameron 13 4 6 10 33
Pembroke 15 4 17 25 61

Three-point goals:

Mitchell 2; Lewis, Kiersznowski, Mueller, Burcham, Cartmell.

Shawnee Mission East 75

Center 53

Center

: Wilson 6, Starr 0, Currell 8, Canty 18, Butler 13, Nelson 6, Williams 2, Kamgain 0, Gillum 0, Ragsdale-Colbert 0, Hayes 0, Franks 0. 22 2-3 53.

Shawnee Mission East:

Wentz 18, Jones 29, Haverty 6, Burns 6, Englund 5, Sears 3, Flint 2, Guastello 3, Nestler 3. 21 30-33 75.

Center 11 20 6 16 53
East 19 12 17 27 75

Three-point goals:

Canty 4, Nelson 2, Butler 1; Burns, Sears, Guastello.

Shawnee Mission North 74

Shawnee Mission West 63

SM North:

Rivers 0, Gibson 0, Ma. Weathers 11, Sloane 0, Tolbert 7, Mi. Weathers 23, mcGinley 6, Johnson 20, Henton 7. Totals 17 37-46 74.

SM West:

Gunnels 9, Watson 3, Rollins 10, Fetzer 8, Dobson 2, Wade 11, Wilkins 11, Banmen 9. Totals 22 18-24 63.

North 14 21 13 26 74
West 9 18 14 22 63

Three-point goals:

Ma. Weathers, Mi. Weathers, Tolbert; Wilkins.

Shawnee Mission South 75

De Soto 49

SM South:

Brewster 23, Swoope 19, McCoy 4, Newsome 9, Harness 12, Okiver 2, Hill 6. Totals 28 11-12 75

De Soto:

Taulbee 5, Stenzel 8, D. Verhulst 16, Q. Verhulst 20, Williams 0. Totals 18 4-7 49.

South 17 23 17 18 75
De Soto `18 5 15 11 49

Three-point goals:

Swoope 3, Newsome 3, Brewster 2; D. Verhulst 4, Q. Verhulst, Stenzel, Taulbee.

St. Joseph Central 52

St. Pius X 48

St. Joseph Central:

Stillman 2, Curtin 8, Stagner 4, Gray 19, Tremain 2, Schlimme 6, Fox 9, Bristol 2. Totals 21 10-14 52

St. Pius X:

Dimaggio 6, Thompson 2, Mason 8, Schnieder 7, McCoy 6, Hoambrecker 1, Deters 16, Brady 2. Totals 16 12-21 48.

Central 15 17 9 11 52
St. Pius X 15 7 17 9 48

Three-point goals:

Dimaggio 2, Mason, Schnieder.

St. Joseph Lafayette 47

Platte County 34

Platte County:

Upton 3, Kilkenny 8, Zimmerman 2, Houpe 14, Eggers 5, J. Eastman 2. Totals 10 5-10 34.

SJ Lafayette:

Goudeau 17, Wilkerson 5, Kurth 6, Massey 5, Bennett 4, Layman 2, Hubbard 5, Cook 3. Totals 17 1-4 47.

Lafayette 15 7 15 10 47
Platte Co. 12 11 6 5 34

Three-point goals:

Houpe 2, Kilkenny; Cook, Goudeau, Massey, Wilkerson.

St. Louis Univ. High 58

Lee's Summit North 37

Lee's Summit North:

Brisco 2, Berry 5, Lupardus 3, Conrow 4, Lamb 4, Ford 11, DeBacker 4, Costello 4. Totals 14 7-10 37.

St. Louis University High:

McKissic 2, M. Nester 5, C. Nester 5, Booker 5, Sotille 26, Klipsel 3, Schmidt 5, Tettamble 2, Wilson 2, Schmelter 3. Totals 22 9-19 58.

North 13 8 6 10 37
SLUH 21 10 15 12 58

Three-point goals:

Berry, Lupardus; Sotille 5.

Topeka 52

Hogan Prep 45

Topeka

: Parker 1, Sanders 14, Barber 8, Jackson-Corbin 8, Carter 3, Whitlock 13, Denney 5.Totals 14 19-27 52.

Hogan Prep:

Berry 5, Thomas 9, Strickland 2, Declue 2, DeJaun 5, Domonick 4, Franklin 2, Franks 16. Totals 19 5-10 45.

Topeka 12 7 14 19 52
Hogan 8 5 16 16 45

Three-point goals:

Sanders 2, Barber 2, Denney; DeJuan, Thomas.

Topeka Highland Park 55

Lee's Summit 39

Lee's Summit:

Gillkey 2, Bennett 6, Lock 14, Edwards 6, Wilson 2, Bias 8, Propst 1. Totals 14 9-13 39.

Highland Park:

McMurray 18, Keith 1, Hunt 6, Osby 3, Kingcannon 6, Carr 19, Box 2. Totals 22 4-13 55.

Lee’s Summit 9 6 10 14 39
Highland 14 15 17 9 55

Three-point goals:

Lock 2; McMurray 4, Kingcannon 2, Osby.

Wichita Word Of Life 68

North Kansas City 58

Wichita Word:

Rahming 21, Johnson 8, Crawford 3, Williams 6, Radosevic 17, Kuzeljevic 6, Dixon 7. Totals 21 19-30 68.

North Kansas City:

Powell 9, Finley 24, Thompson 8, Garcia 6, Leinin 1, McCormick 10. Totals 19 12-15 58.

Word 17 19 18 14 68
North KC 13 18 6 21 58

Three-point goals:

Rahming 4, Radosevic 2, Williams; Finley 4.

Winnetonka 57

Staley 54

Winnetonka

: Rivera 6, Harbison 10, Williams 4, Sabastian 20, Roup 15, Washington 2, Paige 0, Bradshaw 0, Schutz 0. Totals 23 11-20 57.

Staley

: Carter 11, Covington 7, Lamb 8, Wilcox 11, Baker 8, McCullough 5, Earley 4, Lloyd 0. Totals 21 9-11 54.

Winnetonka 11 21 8 17 57
Staley 17 11 10 16 54

Three-point goals:

Covington, Wilcox, McCullough.

Thursday’s summaries

Bishop McGuiness 43

Shawnee Mission West 41

Bishop McGuiness (Okla.):

Fletcher 1, Cornelison 3, Canfield 4, Waters 4, Amalong 13, Webb 3, Krous 0, Lienhard 15. Totals 16 8-16 43

SM West:

Gunnels 10, Rollins 12, Fetzer 3, Dobson 0, Wade 1, Wilkins 6, Banman 5, Chambers 4. Totals 12 13-19 41.

McGuiness 7 10 12 14 43
West 9 12 9 11 41

Three-point goals:

Amalong 2, Cornelison; Rollins 3, Wilkins

Blue Springs South 73

Rockhurst 67, 2OT

Rockhurst:

Marquardt 9, Bazzle 9, Dean 11, Geha 5, Bowers 16, Seabaugh 5, Decker 4, Spencer 8, Heinemann 2, Hess 0. Totals 25 12-20 67.

Blue Springs South:

Abarca 8, Moore-McKinley 2, Robinson 25, Blanton 8, Kilgore 14, Puryear 7, Towler 9. Totals 26 15-24 73.

Rockhurst 14 16 18 11 2 6 67
South 15 13 12 19 2 12 73

Three-point goals:

Bowers 4, Bazzle, Geha, Seabaugh, Robinson 3, Abarca 2, Kilgore.

Liberty North 53

Oak Park 45, OT

Oak Park (2-3):

Walker 8, Davenport 4, Allen 3, Joseph 6, McQuillen 3, Head 4, Jackson 13, Thompson 4. 15 10-15 45

Liberty North (3-2):

Richards 5, Sharp 6, Wasing 2, Hughes 6, Sanderford 14, Barry 2, Hanson 5, Jolly 13. 17 16-23 53.

Oak Park 8 9 15 9 4 45
North 8 10 14 9 12 53

Three point goals:

Walker 2, Allen, McQuillen, Jackson; Richards, Sharp, Hanson.

Shawnee Mission East 70

Helias 43

Helias

: Sukes 14, Bax 8, Husting 1, Porter 9, Barton 0, Tannehill 2, McCollum 0, Koelling 2, Hentges 7. Totals 14 9-15 43

SM East:

Haverty 4, Flint 0, Sullivan 2, Burns 14, England 8, Guastello 8, Ward 1, Jones 12, Wentz 17, Nester 4. Totals 23 19-23 70.

Helias 9 8 11 15 43
East 21 15 15 19 70

Three-point goals:

Porter 3, Bax 2, Sujes; Burns 3, Haverty, Jones.

St. James Academy 64

Shawnee Mission North 55

St. James Academy:

Ebel 9, D. McKee 13, Wagner 0, Frank 11, Feiden 1, C. McKee 9, Pikus 0, Welding 2, Dekraai 11, Thornhill 3, Zubradt 5. Totals 21 13-19 64

SM North:

Rivers 2, Ma. Weathers 12, Sloan 5, Tolbert 2, Mi. Weathers 8, McGinley 9, Johnson 17, Hinton 0. Totals 17 19-28 55.

St. James 9 23 13 19 64
North 11 11 17 16 55

Three-point goals:

Ebel 3, Frank 3, C. McKee, Dekraai, Thornhill; Ma. Weathers, McGinley.

Washington 73

Wichita Word Of Life 62

Wichita Word:

Jovie 0, Williams 2, Crawford 16, Kuzeljeuie 4, Radosevic 12, Telemaca 1, Dixon 2, Johnson 14, Rohming 11. Totals 21 17-29 62.

Washington

: Hard 6, Harris 17, Dawn 11, Love 0, Egans 0, Johnson 5, Metoyer 2, Bennett 21, Smith 5, Jackson 6, Betts 0. Totals 26 18-28 73.

Word 13 22 11 16 62
Wash 13 15 23 22 73

Three-point goals:

Crawford 3; Bennet 2, Dawn.

Girls basketball

Friday’s results

Barstow 63, Heritage Christian Academy 49

Topeka Highland Park 49, Turner 14

Friday’s summaries

Cameron 39

Pembroke Hill 35

Cameron

: Richardson 14, Newsome 2, Lykins 16, Hughes 3, Hamilton 4. Totals 16 5-13 39.

Pembroke

Hill: Lobodta 2, Foot 0, Lisbon 16, Tinoco 11, Wall 2, Ervin 4, Garza 0. Totals 15 3-7 35.

Cameron 18 9 5 7 39
Pembroke 11 6 10 8 35

Three-point goals:

Lykins; Wall 2.

Fort Osage 79

Platte County 52

Fort Osage

: R. Bunn 14, Stevens 5, Cole 20, Glasford 12, P. Bunn 1, Jungmyer 3, Reyes 3, Neff 16, Daubendick 1, Samana 2. Totals 28 16-26 79.

Platte County:

Hoover 0, Trimble 8, Zenner 3, Robinson 9, Lauries 5, Warren 2, Fine 25. Totals 19 8-12 52.

Ft. Osage 28 18 24 9 79
Platte County 12 12 17 11 52

Three-point goals:

Glasford 3, Jungmyer, Neff; Fine 5, Zenner.

Horton 60

Immaculata 29

Horton

: Coversup 29, Hisle 22, Wilhelm 4, Rodbelt 4, Cowley 1. Totals 23 14-24 60

Immaculata

: Parker 9, Vardiman 7, Cannon 6, Wolk 4, Wolken 2, Sachse 1. Totals 11 5-10 29.

Horton 23 5 15 17 60
Imm 6 9 12 2 29

Three-point goals:

Vardiman, Cannon.

Kearney 52

St. Joseph Central 38

SJ Central:

Pfliederer 7, Haggert 2, Moelac 0, Rodney 13, Williams 10, Shields 6. Totals 13 11-15 38.

Kearney

: Hess 17, Hartzler 2, Paul 14, Gallagher 6, Borrow 6, Weakley 5, Doan 2. Totals 19 6-10 52.

Central 6 12 12 8 38
Kearney 13 13 15 11 52

Three-point goals:

Williams; Paul 4, Borrow, Weakley.

Liberty 45

Liberty North 27

Liberty

: Miller 5, Franklyn 2, Wetzel 7, Offield 9, Hull 3, Fleming 13, Gertstner 6, Gentrugo 0, Rawie 0. Totals 14 16-24 45.

Liberty North

: Gascich 6, Knudsen 0, Eklund 1, Barnett 1, Bachman 10, Boan 4, Albon 2, Kroge 3. Totals 8 8-11 27.

Liberty 12 17 10 16 45
North 3 12 4 8 27

Three-point goals

: Fleming; Bachman 2, Kroge.

Olathe Northwest 49

Blue Valley 44

Blue Valley

: Imber 8, Lynch 0, Ballard 0, Hartman 0, Hanson 11, Zimmerman 0, Campbell 2, Newill 15, Gunnerson 4, Retz 4. Totals 15 10-19 44

Olathe Northwest:

Jamison 12, Stohr 2, Rennell 0, Sy. Mortensen 7, Marks 0, Heller 0, Boeh 5, Kinkade 2, Burg 4, Si. Mortensen 2, Shipman 15. Totals 18 7-10 49.

Blue Valley 7 15 12 10 44
Northwest 11 11 8 19 49

Three-point goals:

Imber 2, Hanson 2; Shipman 3, Boeh, Sy. Mortensen, Jamison.

Pleasant Ridge 31

Maur Hill 22

Pleasant Ridge:

Lingenfelser 4, Crook 0, Zule 7, Simonis 2, Reed 0, Ewert 0, Swinford 0, Worthington 0 Heim 3, Johnson 0, Carpenter 7, Widdice 0. Totals 11 9-16 31.

Maur Hill Academy:

Mague 0, Seibert 0, Dulac 0, Funk 3, Falk 0, Lewman 2, Harris 2, Ronnebaurn 0, Brull 2, Webee 5, Taylor 0, Miller 8, Colwell 0, Griffin 0. Totals 9 3-18 22.

Pleasant 8 10 5 8 31
Maur Hill 6 8 6 2 22

Three-point goals:

Funk.

St. James Academy 38

Bonner Springs 35

Bonner Springs (3-1):

Hernandez 0, Reed 6, Sims 5, bennett 0, Taylor 9, Lawrence 0, Bizzell 2. Totals 8 13-19 35

St. James Academy (3-1):

J. Smith 3, Burke 5, Kubicki 0, Kerner 6, Tikus 0, Somerhalder 0, H. Smith 4, Young 0, Dwyer 11, Webb 0, Jones 1, Staley 8. Totals 10 15-29 38.

Bonner 8 10 6 11 35
St. James 5 6 15 12 38

Three-point goals:

Reed, Sims; J. Smith.

St. Thomas Aquinas 55

Blue Valley North 41

BV North:

Collier 19, Delegarza 3, Tokington 0, Apuzzo 4, Pierce 7, Hendershut 1, Fritz 0, Klug 7. Totals 12 14-16 41.

St. Thomas Aquinas:

Dierks 7, Klimas 0, Koster 0, Loughman 5, Sweeney 9, Schmidt 0, Zych 0, Weledgi 12, Fisher 4, Young 5, Ferguson 13. Totals 19 13-18 55.

North 8 10 9 14 41
Aquinas 17 16 18 4 55

Three-point goals:

Apuzzo; Dierks, Sweeney, Weledgi, Young.

Topeka Seaman 65

Lansing 36

Lansing

: Moya 9, Bohannon 6, Zielinski 5, Meyer 5, Bosworth 4, Cammock 3, Babcock 2, Cooper 2. Totals 13 9-16 36.

Topeka Seaman

: Legette 16, Heald 15, Seavey 12, McMillin 12, Smith 5, Thomas 2, Henry 2, Hiegert 1. Totals 27 9-18 65.

Lansing 4 10 12 10 36
Seaman 22 17 20 6 65

Three-point goals:

Zielinski; Smith, McMillin.

Thursday’s summaries

Hogan Prep 89

Washington 65

Hogan Prep

: Anthony 0, Isiah 16, Mallone 2, Trigg 2, Ervin 14, Watson 4, Patterson 26, Williams 2, Herrifod 23. Totals 35 19-36 89.

Washington

: Sykes 2, Bradley 8, Payne 9, Cotter 2, Clayborne 0, Womack 30, Cheffen 7, Ashley 0, Giuilawd 7, Barnett 0, Jones 0. Totals 23 4-14 65.

Hogan 28 19 18 24 89
Wash 13 13 20 21 65

Three-point goals:

Womack 2, Cheffen, Giuilawd, Payne.

SM Northwest 71

SM East 40

SM East:

Haverty 9, Dodd 2, Schneider 8, Nick 3, McGinley 10, Ross 8. Totals 9 19-30 40.

SM Northwest:

Wagler 19, Jackson 11, Thompson 1, Mclain 5, Hoelting 2, Graves 2, Rose 23, Monahan 8. Totals 25 15-23 71.

East 13 11 11 5 40
Northwest 15 28 15 13 71

Three-point goals:

Haverty 2, Nick; Rose 3, Jackson 2, Mclain.

Today’s games

Boys

Blue Valley Northwest at Springfield Kickapoo

Lansing at Lawrence Free State

SM Northwest at Blue Valley North

BLUE VALLEY SHOOTOUT

Seventh

: Sumner Academy vs. Grandview, 1 p.m.

Fifth

: Olathe Northwest vs. Olathe North, 2:45 p.m.

Third

: Lee's Summit vs. Blue Valley, 4:30 p.m.

Champ

: Highland Park vs. Lawrence, 6:15 p.m.

CENTRAL HEIGHTS

TOURNAMENT

Seventh

: KC Christian vs. Metro Academy, 2 p.m.

Fifth

: Osage City vs. Osawatomie, 3:30 p.m.

Third

: Central Heights vs. Spring Hill, 5 p.m.

Champ

: Independence vs. Coffeyville, 6:30 p.m.

I-70 TOURNAMENT

At Orrick

Fifth

: Orrick vs. Concordia, 1:30 p.m.

Third

: Lone Jack vs. Wellington-Napoleon, 4:30 p.m.

Champ

: Sweet Springs vs. St. Paul, 9 p.m.

KCI TOURNAMENT

At North Platte

Third

: Mid Buchanan vs. East Buchanan, 5 p.m.

Champ

: West Platte vs. Lawson, 8 p.m.

LAFAYETTE COUNTY

CLASSIC

Oak Grove vs. Richmond, 2:30 p.m.

Lexington vs. Windsor, 2:30 p.m.

Lafayette County vs. Odessa, 5:30 p.m.

LEAVENWORTH

INVITATIONAL

Raytown South vs. Wyandotte, 11 a.m.

Seventh

: North KC vs. Hogan Prep, noon

Fifth

: Word of Life vs. Topeka, 1:45 p.m.

Third

: Washington vs. Raytown South-Wyandotte loser, 3:30 p.m.

Champ

: Leavenworth vs. Raytown South-Wyandotte winner, 5:15 p.m.

MCDONALD’S TOURNAMENT

At Blue Springs

Third

: Jefferson City vs. Truman, 3:45 p.m.

Champ

: Columbia Hickman vs. Park Hill, 7 p.m.

RAYMORE-PECULIAR

SHOOTOUT

Seventh

: Belton vs. Ruskin, 1:30 p.m.

Fifth

: Olathe East vs. Raytown, 3 p.m.

Third

: Barstow vs. Raymore-Peculiar, 4:30 p.m.

Champ

: Lee's Summit West vs. Olathe South, 6 p.m.

SM EAST/SM NORTH

TOURNAMENT

Seventh

: Bishop Kelley-Helias loser vs. SM West, noon

Fifth

: Bishop Kelley-Helias winner vs. SM North, 1:30 p.m.

Third

: Center vs. St. James, 3 p.m.

Champ

: SM East vs. Bishop McGuiness, 5 p.m.

Girls

Lansing at Lawrence Free State

I-70 TOURNAMENT

At Orrick

Fifth

: Lone Jack vs. Sweet Springs, 3 p.m.

Third

: Crest Ridge vs. Santa Fe, 6 p.m.

Champ

: Orrick vs. St. Paul, 7:30 p.m.

JOPLIN CLASSIC

Seventh

: Blue Valley West-Harrison loser vs. Joplin-Har-Ber loser, 2 p.m.

Fifth

: Blue Valley West-Harrison winner vs. Joplin-Har-Ber winner, 3:30 p.m.

Third

: Olathe South-Marshfield loser vs. Webb City-Neosho loser, 5 p.m.

Champ

: Olathe South-Marshfield winner vs. Webb City-Neosho winner, 6:30 p.m.

KCI TOURNAMENT

At North Platte

Champ

: Lathrop vs. Lawson, 6:30 p.m.

LAFAYETTE COUNTY

CLASSIC

Richmond vs. Higginsville, 1 p.m.

Lexington vs. Oak Grove, 1 p.m.

Brookfield vs. St. Pius X, 4 p.m.

KICKAPOO CLASSIC

Third:

Crane-Rogers loser vs. Olathe East-Kickapoo loser, 3:30 p.m.

Champ

: Crane-Rogers winner vs. Olathe East-Kickapoo winner, 5 p.m.

MCDONALD’S TOURNAMENT

At Blue Springs

Third

: Pleasant Hill vs. Blue Springs, 2 p.m.

Champ: Blue Springs South vs. Columbia Hickman, 5:15 p.m.

Related content

Comments

Videos

Sports Videos