High schools

High school results - Feb. 15

Updated: 2014-02-16T15:46:55Z

Wrestling

Missouri districts

CLASS 4, DISTRICT 3

At Waynesville

Team scores: 1. Jefferson City, 154; 2. Waynesville, 151; 3. Columbia Rock Bridge, 150.5; 4. Raymore-Peculiar, 132.5; 5. Nixa, 128; 6. Lee`s Summit West, 126.5; 7. Eureka, 119.5; 8. Northwest Cedar Hill, 105.5; 9. Ozark, 92; 10. Springfield Kickapoo, 56; 11. Joplin, 21; 12. Hickman, 13; 13. Springfield Central, 3.

State qualifiers

106 pounds: First: K. Hagan, EUR, inj. def. Finley, NIX, 0:00. Third: Davis, CRB, d. Barnes, JC, 4-1. 113: First: Kline, CRB, d. A. Hagan, EUR, 3-2. Third: DeWitt, OZA, d. McNeal, WAY, 4-2. 120: First: Johnson, WAY, d. Howard, JC, 3-0. Third: Thevel, NCH, p. Al-Roubaie, NIX, 4:31. 126: First: L. Beckum, LSW, d. Krask, EUR, 3-2. Third: Byrd, NCH, d. Mayberry, JC, 10-3. 132: First: Smith, CRB, d. Eveler, LSW, 7-3. Third: Brune, JC, d. Stahlman, NCH, 5-3. 138: First: Velliquette, NIX, d. Kiehne, CRB, 3-0. Third: Bise, JC. d. Wegener, EUR, 7-3 (SV-1). 145: First: Crane, CRB, d. Moriarity, JC, 4-0. Third: Fassett, LSW, inj. def. Diaz, RP, 0:00. 152: First: Brasfield-Thogerson, LSW, d. Ratermann, CRB, 4-3. Third: Hawk, WAY, d. Schroeder, EUR, 6-0. 160: First: Godfrey, OZA, p. Paddock, RP, 3:45. Third: Angel, WAY, d. Ide, NCH, 11-6. 170: First: Martin, JC, p. McGee, SK, 1:47. Third: Seiler, EUR, p. Porter, OZA, 1:22. 182: First: Maly, CRB, p. Erxleben, NCH, 4:41. Third: Porter, SK, d. Lance, NIX, 6-4 (SV-1). 195: First: Bradford, WAY, d. Nelson, LSW, 7-2. Third: Tabor, RP, p. Canizalez, OZA, 1:36. 220: Mackender, RP, inj. def. Grant, SK, 2:33. Third: Melton, NIX, p. Duncan, WAY, 2:26. 285: First: Semple, WAY, d. Ra, NIX, 8-7. Third: Coil, JC, over Reitz, JOP, forfeit.

CLASS 4, DISTRICT 4

At Blue Springs South HS

Team scores: 1. Park Hill, 195; 2. Lee`s Summit, 160.5; 3. Rockhurst, 146; 4. Blue Springs South, 145; 5. Blue Springs, 125.5; 6. William Chrisman, 90.5; 7. Park Hill South, 89; 8. Lee`s Summit North, 79; 9. Fort Osage, 75.5; 10. Liberty, 59; 11. Truman, 22.5; 12. North Kansas City, 22; 13. St. Joseph Central, 20; 14. Ruskin, 15.

State qualifiers

106 pounds: First: Ca. Valdivez, ROCK, m.d. Harmon, BLSP, 13-4. Third: Findley, BLSS, d. Reid, LS, 4-2. 113: First: Co. Valdivez, ROCK, d. Hanson, LSN, 11-8. Third: Koan, PH, m.d. Foley, LS, 12-1. 120: First: Hosford, PH, p. Broker, LS, 0:20. Third: Je. King, BLSP, d. Divers, FO, 7-6. 126: First: Hayes, PH, t.f. Hampton, BLSS, 3:03 (19-3). 132: Erneste, PH, m.d. Allen, LS, 10-2. Third: Jo. King, BLSP, d. Howerton, NKC, 6-3. 138: First: Barth, PHS, p. Jeffries, FO, 0:37. Third: Jackson, BLSS, d. Jones, LS, 11-6. 145: First: McCormick, LSN, d. Marriott, PH, 4-3. Third: Reser, FO, d. West, WC, 3-0. 152: First: DiBlasi, PH, p. Vaughn, PHS, 0:18. Third: Selemaea, FO, d. Storey, BLSS, 4-3. 160: First: Lewis, BLSP, t.f. C. Lipford, ROCK, 3:30 (18-1). Third: Daniels, LS, d. Propes, PHS, 3-2. 170: First: Castaneda, LS, d. Carptenter, PHS, 3-2. Third: M. Lipford, ROCK, d. Weidner, LSN, 1-0. 182: First: Wallace, WC, d. Parker, BLSS, 7-5. Third: Marion, LIB, d. Allen, BLSP, 9-2. 195: First: Pixley, BLSP, t.f. Peterson, ROCK, 2:20 (16-0). Third: Lancaster, BLSS, d. Gardner, PH, 3-1 (OT). 220: First: Boyles, BLSS, d. Braughton, LIB, 6-0. Third: Loyola, LS, p. Cussen, ROCK, 4:01. 285: First: West, BLSS, d. Enriquez, PH, 6-2. Third: Tuione, WC, p. Karriem, RUS, 2:13.

CLASS 3, DISTRICT 4

At Staley HS

Team scores: 1. Staley, 252; 2. Kearney, 211; 3. Platte County, 133; 4. Grain Valley, 106.5; 5. Warrensburg, 105; T6. Raytown, 85.5; T6. Winnetonka, 85.5; 8. Belton, 84; 9. Oak Park, 47.5; 10. Helias, 36; 11. Raytown South, 35; 12. Sedalia Smith-Cotton, 34; 13. Liberty North, 28.5; 14. Grandview, 28.

State qualifiers

106 pounds: First: Scmitt, PC, t.f. Berryman, STA, 2:10 (18-3). Third: Brown, WAR, m.d. Gaines, HEL, 11-0. 113: First: Clapper, GV, d. Barmann, PC, 5-2. Third: Hamchaoui, RAY, d. Greene, WIN, 3-2. 120: First: Shelton, OP, d. Nelson, STA, 5-1. Third: Bamman, GV, p. Fenzl, BEL, 4:44. 126: First: Brayfield, KEA, d. Alexander, GV, 6-1. Third: Harrison, STA, p. Dockery, PC, 2:44. 132: First: Teaney, OP, d. Melton, STA, 1-0. Third: Karsten, PC, p. Benoit, WIN, 3:24. 138: First: Clevenger, KEA, m.d. Crabtree, PC, 12-2. Third: Bastarche, STA, d. Schulte, HEL, 1-0. 145: First: Culp, WAR, d. Baker, STA, 5-1. Third: Borden, KEA, d. Blankenship, PC, 8-2. 152: Leeth, KEA, p. Steward, STA, 0:20. Third: Chevalier, BEL, p. Baker, WIN, 1:48. 160: First: Bears, STA, d. Buckley, KEA, 2-0. Third: Best, RAY, p. Hunter, WAR, 2:36. 170: First: Lewis, KEA, p. Drake, RAY, 4:55. Third: Seely, STA, d. Richner, WAR, 2-1. 182: First: Fluker, WIN, d. Genisio, STA, 5-2. Third: Sodano, GV, d. Muehlebach, PC, 11-4. 195: First: Adams, KEA, d. Quador, STA, 3-1 (OT). Third: Jons, Gv, d. Clayborn, BEL, 7-3 (OT). 220: First: Horton, KEA, d. Ramos, BEL, 2-1. Third: Shinneman, STA, p. Purtee, RS, 5:27. 285: First: Sutko, STA, d. Braun, WAR, 3-1. Third: Gorman, BEL, d. Grieme, KEA, 2-1 (SV-1).

CLASS 2, DISTRICT 3

At Bolivar

Team scores: 1. Pleasant Hill, 178; 2. Monett, 160.5; 3. Owensville, 121.5; 4. Harrisonville, 119.5; 5. Bolivar, 107; 6. Reeds Springs, 105; 7. Nevada, 99; 8. Logan-Rogersville, 98; 9. Clinton, 73.5; 10. Boonville, 57; 11. Marshall, 54.5; 12. Osage, 53; 13. Buffalo, 36; 14. St. James Academy, 21; 15. Eldon, 14.

State qualifiers

106 pounds: First: Schaub, HAR, d. Kiger, PH, 7-0. Third: Kahnert, RS, p. Carlson, OSA, 1:57. 113: First: Miller, NEV, p. Jastal, MON, 5:34. Third: Reaves, LR, d. Ballard, MAR, 11-8. 120: First: Brennan, MON, d. Harris, HAR, 4-1. Third: Myers-Webb, BOL, p. Ladd, CLI, 3:29. 126: First: Cochran, HAR, p. Brink, MON, 2:50. Third: Hiestand, NEV, Bayless, CLI, 7-5. 132: First: Stine, LR, m.d. Johnson, OSA, 22-10. Third: Pohlmann, OWE, d. Sullivan, PH, 2-1 (UTB). 138: First: Brattin, PH, d. Carlberg, LR, 7-3. Third: Bradley, MON, d. Sims, MAR, 3-1 (OT). 145: First: Franklin, PH, d. Taylor, CLI, 7-4. Third: Howard, MON, d. Williams, BOL, 10-4. 152: First: Bristow, CLI, d. Meyer, MON, 7-5 (OT). Third: Russell, OSA, m.d. Francaviglia, LR, 12-3. 160: First: LeMaster, RS, p. Rogers, PH, 3:15. Third: Bombach, OWE, d. Lentz, BOL, 7-0. 170: Abramovitz, MON, d. Broyhill, BOON, 3-1. Third: Dolles, OWE, p. Moreland, HAR, 2:50. 182: First: Gorman, BUF, d. Plocinski, OWE, 8-6. Third: Rusmisel-Swink, NEV, p. Martin, LR, 2:19. 195: First: Harrell, OWE, p. Reeves, PH, 5:08. Third: Barsch, RS, d. Ridge, BOL, 4-2. 220: First: Kearney, RS, p. Toomsen, BOON, 0:49. Third: Creech, BOL, p. Williams PH, 1:39. 285: First: Taala, PH, d. Beeson, MON, 6-3. Third: Haddock, RS, p. Brummell, BOL, 0:12.

CLASS 2, DISTRICT 4

At Excelsior Springs HS

Team scores: 1. Oak Grove, 204.5; 2. Smithville, 190; 3. Cameron, 136.5; 4. Odessa, 124; 5. Savannah, 121.5; 6. St. Joseph Benton, 101; 7. Excelsior Springs, 94.5; 8. Van Horn, 57.5; 9. Center, 43; 10. Chillicothe, 41; 11. St. Joseph Lafayette 36; T12. Hogan Prep, 8; T12. St. Pius X, 8; 14. Pembroke Hill, 4.

State qualifiers

106 pounds: First: C. Brown, OG, d. Smith, SAV, 9-4. Third: Felkins, ES, p. Pratt, CAM, 0:41. 113: First: Gans, CAM, d. Sparrow, SMI, 9-4 (SV-1). Third: Hummer, SAV, d. Shull, ODE, 5-1. 120: First: Miller, ODE, p. White, CEN, 0:48. Third: Bro. Mercer, OG, d. Lamb, SMI, 5-3. 126: First: Kavadas, OG, d. Bollinger, SMI, 10-5. Third: Burkhart, CAM, m.d. Dennis, ES, 12-3. 132: First: T. Brown, OG, d. Baker, CHI, 6-4. Third: Shanks, CAM, d. Purtle, SMI, 8-7. 138: First: Jackson, OG, m.d. Airrington, ODE, 11-1. Third: Garza, SJB, d. Newman, VH, 14-13. 145: First: Bry. Mercer, OG, inj. def. Hogue, SAv, 0:00. Third: Bartow, ODE, d. Anderson, CAM, 5-1. 152: First: Tipton, SMI, p. Cairer, OG, 1:42. Third: Neal, CAM, d. Weygandt, ODE, 7-1. 160: First: Hummer, SAV, d. Todd, ES, 5-2. Third: Colson, CAM, d. Boyd, SMI, 4-1. 170: First: Ty. McNutt, SJB, m.d. Brinegar, OG, 10-1. Third: Wilson, SMI, m.d. Glise, SAV, 13-5. 182: First: Turley, ODE, d. Sachs, SMI, 4-0. Third: Cubas, VH, p. Barnes, SJB, 1:48. 195: First: Bohlken, SMI, d. Airington, OG, 5-3 (SV-1). Third: Ezzell, SJL, p. Ta. McNutt, SJB, 1:45. 220: First: O’Callaghan, SAV, p. Simpson, ES, 5:05. Third: Brown, SMI, d. Gerber, CAM, 5-1. 285: First: Diaz, SJB, p. Banks, CAM, 3:13. Third: Thomas, SMI, d. Jones, CEN, 3-0 (SV-1).

CLASS 1, DISTRICT 3

At Richmond HS

Team scores: 1. Plattsburg, 177.5; 2. Lawson, 167; 3. Lathrop, 140; 4. Richmond, 103; 5. O’Hara, 99; 6. Mid-Buchanan, 91.5; 7. Lexington, 71; 8. Polo, 68; 9. Lafayette County, 64; 10. Carrollton, 62; 11. West Platte, 52.5; 12. Lone Jack, 44; 13. Wentworth Military Academy, 21; 14. Liberty (Wentzville), 7; 15. Orchard Farm, 3.5.

State qualifiers

106 pounds: First: O’Connor, PLA, m.d. Hachman, LAW, 12-0. Third: Wahn, LC, d. Ford, RIC, 11-8. 113: First: Hollingsworth, LEX, d. Schlie, PLA, 10-4. Third: Kistner, LAT, p. Aldrich, CAR, 2:18. 120: First: Osborn, LAT, d. Guyer, PLA, 8-3. Third: Caldwell, RIC, d. Dietz, LAW, 3-0. 126: First: Menke, LAW, p. Nobile, RIC, 1:39. Third: Kennedy, PLA, d. Dalinghaus, LAT, 6-4 (SV-1). 132: First: Rhodes, WP, m.d. Williams, LAW, 12-4. Third: Cooper, OH, d. McGee, PLA, 10-4. 138: First: Sanders, RIC, d. Broock, LAT, 3-2. Third: Costanza, LJ, d. Bertz, LEX, 6-2. 145: First: Anderson, MB, d. D. Smidt, LAW, 4-2 (SV-1). Third: Harker, OH, d. Scobee, LAT, 6-2. 152: First: Schottel, MB, p. Frank, CAR, 3:25. Third: Matthews, OH, inj. def. P. Smidt, LAW, 0:00. 160: First: Griffin, OH, d. Hartman, PLA, 14-9. Third: Beane, LAT, d. Lamphier, LC, 4-3. 170: First: Hartzell, LAT, d. Hicks, POL, 13-9. Third: Ad. Eskew, LAW, d. Bulk, RIC, 5-3. 182: First: Black, LJ, d. Garrett, LAW, 7-3. Third: Griffing, PLA, p. Martin, POL, 4:30. 195: First: McClain, PLA, d. Gash, LC, 6-0. Third: Schneader, LEX, d. Conway, OH, 4-0. 220: First: Au. Eskew, LAW, inj. def. Martin, POL, 0:00. Third: Heber, RIC, d. Martin, OH, 4-1. 285: First: Lawson, MB, inj. def. Graham, PLA, 0:00. Third: Attema, WP, d. Boggs, CAR, 4-1.

EKL Championships

At Blue Valley HS

Team scores: 1. BV Northwest, 211.5; 2. Gardner Edgerton, 204.5; 3. BV Southwest, 194.5; 4. Blue Valley, 123; 5. St Thomas Aquinas, 108; 6. BV North, 93; 7. BV West, 90; 8. Bishop Miege, 37.5.

Championship match results

106 pounds: Thakur, BVNW, d. Ewbank, GE, 5-3. 113: Bonham, GE, d. Verhaeghe, BVSW, 8-5. 120: Elliott, BVNW, p. McLaughlin, BVSW, 3:05. 126: Pelfrey, BVSW, d. Laramore, BVNW, 5-3. 132: Like, BVSW, p. Hills, GE, 2:47. 138: Elbrader, STA, t.f. Grandon, BVW, 2:28 (17-2). 145: Stone, BVNW, m.d. Hoskins, STA, 15-4. 152: Henes, STa, m.d. M. Tierney, BVNW, 10-0. 160: Dulgarian, STA, p. Charpentier, BVNW, 1:27. 170: Williams, GE, p. Totta, BV, 2:00. 182: Fowler, GE, d. Macourbrie, BV, 5-4. 195: Pesek, Ge, d. Jacobs, BVNW, 3-2. 220: Qarini, BVW, d. C, Tierney, BVNW, 2-1. 285: Lawrence, BVSW, d. Mulligan, BV, 3-2 (UTB).

Sunflower League tournament

Team scores: 1. Olathe North, 259.5; 2. Olathe Northwest, 160.5; 3. Olathe East, 154; 4. Shawnee Mission South, 136.5; 5. Lawrence, 133; 6. Leavenworth, 131.5; 7. Shawnee Mission East, 130; 7. Shawnee Mission Northwest, 130; 9. Olathe South, 106.5; 10. Lawrence Free State, 84; 11. Shawnee Mission North, 82; 12. Shawnee Mission West, 71.

Championship match results

106 pounds: Whitaker, ONW, m.d. Bailey, OS, 8-0. 113: Deaton, OS, inj. def. over Jokerst, ONW, 0:00. 120: Wilson, LEAV, m.d. McFarland, OE, 15-3. 126: Newcomb, ONW, d. Hollingsworth, SME, 3-1. 132: Sultani, OE, d. Kenny, ON, 6-4. 138: Schafer, ON, m.d. Bradley, OE, 12-4. 145: Haug, ON, d. Taylor, SMW, 4-3. 152: Jaso, ON, d. Butler, LEAV, 1-0. 160: Moulden, ON, d. Siegel, SME, 5-4. 170: Bellinger, LAW, d. Skwarlo, LFS, 2-1 (TB-1). 182: Clotheir, LAW m.d. McKinnis, SMNW, 18-6. 195: Brady, SMS, p. McGaha, ON, 0:45. 220: Galvan, SMNW, d. Sparks, OE, 7-3. 285: Miller, ON, p. Sampson, LFS, 4:49.

Frontier League duals

Team results: 1. Baldwin; 2. Spring Hill; 3. Paola; 4. Ottawa; 5. Louisburg; 6. De Soto; 7. Eudora.

Round 1

Baldwin 72, Eudora 12

Spring Hill 53, Louisburg 18

Paola 42, Ottawa 21

Round 2

Baldwin 66, Louisburg 6

Ottawa 66, Eudora 15

De Soto 38, Paola 35.

Round 3

Baldwin 53, Ottawa 21

De Soto 54, Eudora 20

Spring Hill 56, Paola 15

Round 4

Ottawa 42, De Soto 35

Paola 43, Louisburg 27

Spring Hill 67, Eudora 12

Round 5

Baldwin 65, De Soto 17

Spring Hill 61, Ottawa 18

Louisburg 60, Eudora 18

Round 6

Baldwin 50, Paola 16

Spring Hill 42, De Soto 24

Ottawa 48, Louisburg 33

Round 7

Baldwin 39, Spring Hill 27

Paola 66, Eudora 18

Louisburg 42, Desoto 39

Weight class champions

106 pounds: Flood, Paola. 113: Morgenstern, Baldwin. 120: Enruquez, Eudora. 126: Lisher, Baldwin. 132: Miller, DeSoto. 138: Clark, Baldwin. 145: Pratt, Baldwin. 152: Patton, Paola. 160: Tuckfield, Baldwin. 170: Hampton, Spring Hill. 182: Katzer, Baldwin. 195: Weidl, Ottawa. 220: Garcia, Baldwin. 285: Clark, Spring Hill.

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here