High schools

High school results - Jan. 24

Updated: 2014-01-25T05:49:58Z

Boys basketball

Friday’s summaries

Baldwin 72

Bonner Springs 60

Baldwin: Brown 14, Craig 8, Berg 9, Fursman 13, Barth 6, Burton 14, Twombly 8. Totals 31 9-15 72.

Bonner Springs: A. McGee 16, Z. Dotson 6, B. Dotson 8, Dooley 4, Jackson 3, D. McGee 12, Freese 2, Byers 2, Roark 5, Adams 2. Totals 21 11-14 60.

BALD1520181972
BONN1111172160

Three-point goals: Fursman; B. Dotson 2, A. McGee 2, D. McGee 2, Dooley.

Barstow 70

Washburn Rural 64

Washburn Rural: Kassiw 0, Edwards 18, White 3, Peterson 17, Michalski 0, Moutney 6, Funkhouser 1, Lutz 7, Hansen 10, Jenner 2. Totals: 21 16-22 64.

Barstow: Horne 33, Gilyard 18, Rush 6, Walsworth 9, Penn 0, Jar. Gillen 2, Adkins 0, Acuff 0, Jay Gillen 2. Totals: 27 10-12 70.

WR1617112064
BAR1913182070

Three-point goals: Edwards 4, White, Peterson; Gilyard 4, Walsworth 2.

Bishop Miege 45

St. James Academy 44

St. James Academy: D. McKee 11, Wagner 2, Feiden 2, C. McKee 18, Welding 2, Zubradt 9. Totals 14 15-18 44.

Bishop Miege: Franco 2, Byers 8, Ray 4, Johnson 12, Churchman 9, Benbow 2, Meurer 6, Gleason 2. Totals 20 4-6 45.

SJA99161044
MIE121510845

Three-point goals: C. McKee; Churchman.

Blue Springs 71, Seneca 30

Blue Springs (8-5): Vaughn 9, Miller 0, Hall 4, Finley 5, Goodwin 4, Hayslett 2, King 15, Harris 11, Armstrong 2, McMahan 4, Isabel 15. Totals 31 2-4 71.

Seneca (6-7): Jumper 0, Gayer 0, Raelfsema 8, Hembree 15, Harris 5, Brattin 2, Yust 0. Totals 7 12-16 30.

BLSP1421171971
SEN5671230

Three-point goals: King 3, Harris 2, Finley, Vaughn; Hembree 3, Harris.

Blue Springs South 79

Blue Valley North 68

Blue Spring South: Abarca 6, Robinson 22, Blanton 8, Kilgore 7, Pace 2, Puryear 27, Cowler 7. Totals: 29 16-24 79.

Blue Valley North: Perkins 6, Schroeder 10, Helmker 8, Masterson 5, Valentine 2, Cook 15, Emery 20, Shank 2. Totals: 26 14-25 68.

BLSS1425202079
BVN1517142268

Three-point goals: Abarca 2, Robinson 2, Kilgore; Cook, Emery.

Center 79

Summit Christian 65

Summit Christian: Hughes 22, Johnson 12, Parke 2, Nicoll 14, Lambert 4, Kim 5, Shearer 6. Totals 24 12-14 65.

Center: Nelson 0, Burrell 11, Williams 0, Kamgain 12, Canty 19, Gillam 5, Butler 23, Starr 0, Hayes 1, Franks 8. Totals 33 7-11 79.

SC2014102165
CEN2320251179

Three-point goals: Shearer 2, Hughes, Johnson, Kim; Butler 2, Kamgain 2, Canty, Burrell.

Columbia Hickman 63

Lee's Summit 50

Lee's Summit: Larkin 1, Spellman 2, Gilkey 0, Bennett 4, Lock 25, Robbins 0, Edwards 4, Wilson 2, Bias 12. Totals 17 13-21 50.

Columbia Hickman: Bader 3, Murray 0, Jonson 19, Canty 0, Clark 18, Canty 0, Jones 7, Dudley 0, Whitt 16. Totals 22 13-25 63.

LS159151150
CH1711211463

Three-point goals: Lock; Jonson 2.

Grain Valley 62

Excelsior Springs 44

Grain Valley: Ziegler 19, J. Mahurin 13, Alvarado 6, Ramirez 9, Domsch 2, D. Mahurin 13, Ehlen 0. Totals 23 14-21 62.

Excelsior Springs: McCant 10, Corum 0, Turner 4, Wilton 0, Anderson 12, Creason 12, Hatch 6, Mawby 0. Totals 16 7-10 44.

GV1312152262
EXS18156544

Three-point goals: D. Mahurin; Anderson 4, Turner.

Harmon 52, Wyandotte 46

Wyandotte: Dale 7, Bass 14, Nunnally 12, Boyd 5, Hall 8. Totals 14 15-29 46.

Harmon: Coleman 7, Brandon 2, Garner 3, Johnson 11, Carson 6, Allen 2, Richardson 21. Totals 17 17-28 52.

WYA9862346
HAR1112131652

Three-point gaols: Dale, Bass, Nunnally; Richardson.

Harrisonville 62

Odessa 36

Odessa (7-7): Hillbrenner 0, J. Bennett 4, Wilson 4, Palmer 4, Making 0, C. Bennett 2, Behrman 10, Weber 2, Nickels 10. Totals 12 10-17 36.

Harrisonville (7-6): Saffels 10, Knox 0, Royal 0, Cooper 17, Fangrow 0, Prindle 8, Teal 0, Gonzalez 3, Hern 2, Koch 9, Kliewer 5, England 0, Hofer 0, Renner 8. Totals 22 13-17 62.

ODE9147636
HAR172121362

Three-point goals: Behrman, Nickels; Koch 3, Cooper 2.

Lansing 62, Rockhurst 41

Rockhurst: Marquardt 4, Boehm 2, Winterman 2, Bazzle 6, Dean 5, Geha 6, Bowers 3, Seabaugh 4, Decker 6, Spencer 3. Totals 15 7-8 41.

Lansing: Abbott 7, Jackson 13, Schneider 9, Gibson 9, Bailey 12, Lendway 12. Totals 22 14-22 62.

ROCK116141041
LAN1414191562

Three-point goals: Geha 2, Dean, Spencer; Schneider 2, Abbott, Jackson.

Lawson 73, Plattsburg 37

Plattsburg: Price 7, Sims 4, Cruz 2, Hartman 7, Kremer 6, Riche 2, Davis 4, Cain 5. Totals 15 3-8 37.

Lawson: Shobe 8, Wood 18, Edwards 11, Cox 4, Petty 6, Titus 8, Smith 12, Schmitz 2, Hartman 2, Gunther 2. Totals 29 9-16 73.

PLAT61611437
LAW2016251273

Three-point goals: Kremer 2, Hartman, Price; Edwards 3, Wood 2, Smith.

Lee’s Summit West 70

Columbia Rock Bridge 47

Rock Bridge: Wohlbold 0, Kreklow 15, Dubinski 7, Carroll 3, Linder 0, Brohdus 20, Reuter 2, England 0, Paradolos 0. Totals 19 4-6 47.

LS West: Williams 10, Harrison 19, Holland 2, J. Ganaden 0, Dixon 14, Davis 5, Brown 2, Dunn 0, T. Ganaden 18. Totals 28 11-19 70.

RB1310131147
LSW1524131870

Three-point goals: Brohdus 3, Carroll, Dubinski; Williams 2, Dixon.

Liberty 53

Raytown 52, OT

Raytown; Walker 6, Donnell 11, Burton 7, Saxton 5, Gill 6, Johnson 2, Sublett 14, Wilmore 1. Totals 20 7-13 52.

Liberty: Fordyce 4, Moultrie 13, Newland 6, Cambric 3, Cardiff 10, Turner 13, Griffin 4, Kinder 0, Alvey 0. Totals 20 8-17 53.

RAY1081118552
LIB1214156653

Three-point goals: Sublett 2, Donnell 2, Burton; Newland 2, Moultrie, Cardiff, Turner.

Liberty North 52

St. Joseph Central 50

Liberty North: Fragola 3, Richards 7, Sharp 2, Wansing 0, Crisman 2, Hughes 14, Hanson 8, Jolly 16. Totals 23 2-6 52.

St. Joseph Central: Stillman 3, Curtain 4, Hill 5, Austin 10, Gray 17, Olson 2, Fox 9. Totals 19 8-9 50.

LN121816652
SJC1412121250

Three-point goals: Hanson 2, Richards, Fragola; Gray 2, Fox, Austin.

Lincoln Prep 72, AC Prep 28

African Centered Prep: Oliver 4, Bell 2, Roberson 3, Johnson 2, Franklin 3, Burns 2, Flowers 10, Hompkuh 2. Totals: 10 6-21 28.

Lincoln Prep: Rucker 2, Smith 13, Collins 4, Davis 5, Triplett 13, Dixon 4, Reese 13, Duley 10, Brown 8. Totals: 24 17-23 72.

ACP579728
LP2818131372

Three-point goals: Flowers, Oliver; Smith 3, Davis, Duley, Triplett.

Mill Valley 67

Coffeyville 50

Mill Valley (6-4): Koch 21, Cantwell 2, Friesner 8, Boatwright 19, Carroll 5, Conklin 1, Perkins 0, Holmberg 11. Totals: 20 19-27 67.

Coffeyville (8-3): J.C. Colbert 3, H. Thompson 11, T. Thompson 9, Newton 15, Deffebaugh 8, J.J. Colbert 3, J. Thompson 1. Totals: 20 6-9 50.

MV1517191667
COFF17717950

Three-point goals: Boatwright 3, Friesner 2, Koch 2, Carroll; Newton 2, J.C. Colbert.

Olathe East 67

Grandview 53

Grandview: Walker 1, King 7, Sorrells 4, Nweke 12, Scott 3, Taylor 16, Akinmoladua 8, Nosakhare 2. Totals 17 16-24 53.

Olathe East: Neal 26, Matthews 4, Kaemmer 3, Hunter 2, E. Talbert 23, J. Talbert 0, Roland 6, Donnelly 3. Totals 20 21-29 67.

GV1013102053
OE1415152367

Three-point goals: Taylor 2, King; E. Talbert 4, Matthews, Neal.

Osawatomie 54

Metro Academy 39

Osawatomie: Mames 3, England 15, Soucie 11, Richardson 1, Rayl 8, Booe 16. Totals 20 8-17 54.

Metro Academy: Goertz 9, Knight 4, Hardage 6, Unruh 7, Rector 2, Z. Hill 2, J. Hill 0, McCullough 7, Zitter 2. Totals 14 8-11 39.

OSAW1512141354
MA61581039

Three-point goals: England 3, England; Hardage 2, Goertz.

Park Hill South 59

Winnetonka 22

Park Hill South: Henderson 6, Kaltenfleier 2, Meek 12, Lane 9, R. Welty 7, Hines 11, Hyatt 6, H. Welty 6. Totals 22 13-17 59.

Winnetonka: Roy 4, Paige 1, Schutz 0, Harbison 6, Sabastiano 2, Roup 7, Washington 2. Totals 10 2-6 22.

PHS1019181259
WINN2611322

Three-point goals: Meek, R. Welty.

Pembroke Hill 57

St. Joseph Benton 50

St. Joseph Benton: Holly 0, Johnson 0, Reynolds 0, Stevens 2, Bowen 2, Thuston 3, Beaver 10, Smith 18, Flowers 8, Mapel 2, Harris 5, Hensley 0. Totals 17 12-17 50.

Pembroke Hill: Lewis 19, Kiersznowski 0, Mueller 5, Cobb 0, Threatt 9, Mitchell 0, Burcham 3, Larsen 9, Keane 6, Cartmell 0, Esrey 0, Kagwanja 0, Mian 6. Totals 21 12-19 57.

BEN711171550
PH1517111457

Three-point goals: Flowers 2, Harris, Smith; Lewis 2, Threatt.

Piper 76, Louisburg 51

Piper: Harper 4, Drew 2, Eskina 7, Walker 6, Williams 2, Owens 9, Rogers 7, Jennings 15, Long 18, Beebe 6. Totals 25 14-23 76.

Louisburg: Garza 2, Lambeth 3, Wertz 27, Dunn 1, Sander 9, Ribordy 8, Carder 1. Totals 19 12-24 51.

PIP1528181576
LOU1313151051

Three-point goals: Long 6, Walker 2, Owens 2, Eskina, Rogers; Lambeth.

Platte County 67

Park Hill 60

Platte County: Upton 10, Martin 0, Kilkenny 14, Zimmerman 18, Brown 0, Houpe 10, Thomas 0, Fitts 0, Eggers 9, Ja. Eastman 2, Kunels 0, Jo. Eastman 4, Stewart 0, Carver 0. Totals 20 19-36 67.

Park Hill: Anchors 14, Lee 4, Henry 0, Townsend 3, Wilson 23, Shamet 0, Hendrix 3, Brazil 0, Reinmiller 3, Trammell 9, Zeil 0, McConnell 1. Totals 21 14-24 60.

PC1116182267
PH814162260

Three-point goals: Kilkenny 3, Houpe 2, Zimmerman 2, Upton; Hendrix, Townsend, Trammell, Wilson.

Raytown South 60

Lee's Summit North 54

Raytown South: Hunt 3, Hyler 0, Trimble 10, Goodwin 0, Sigars 0, Childs 8, Johnson 13, Cox 2, Gibbs 24. Totals 21 6-12 60.

Lee’s Summit North: Spriggs 0, Z. Lamb 5, Briscoe 0, Berry 24, Lupardes 12, Lovelace 7, N. Lamb 0, Ford 4, Debacker 2. Totals 17 5-10 54.

LSN189161154
RS1613102160

Three-point goals: Trimble 3, Berry 2, Lupardes 2, Z. Lamb, Gibbs.

Ruskin 84

Southwest ECC 58

Southwest ECC: Sterling 8, Payne 7, Mekie 26, Pennington 4, Jones 2, Todd 5, Rice 4, Grant 2. Totals 20 16-23 58.

Ruskin: Chalmers 27, Washington 6, Harper 9, Tibbs 4, Latimer 6, Beard 4, Williams 13, Crowbarker 15. Totals 34 15-23 84.

ECC617201558
RUS2119232184

Three-point goals: Mekie, Pennington; Dercher 2, Harper.

SM Northwest 64

St. Thomas Aquinas 47

Shawnee Mission Northwest: Horner 6, Cross 19, Skeems 20, Specht 13, Medis 6. Totals 21 20-28 64.

St. Thomas Aquinas: Ernst 4, Friedman 2, Kruse 3, Bollig 4, Kohnle 11, Pint 9, Pyle 5, Kutney 9. Totals 18 7-11 47.

SMNW1718171264
STA141214747

Three-point goals: Specht 2; Pint 2, Kohnle, Kruse.

SM South 59

Shawnee Heights 47

Shawnee Mission South (9-2): Kaplan 3, Abdul 2, Bruster 12, Swoope 17, Newsome 10, Harness 8, Oliver 4, Hill 3, Ahrens 0, McCoy 0. Totals 16 23-26 59.

Shawnee Heights (6-5): Sester 10, T. Barksdale 5, Stanley 4, Downey 4, J. Barksdale 13, Goudreau 3, Scroggins 6, Grabauskas 2. Totals 16 12-16 47.

SMS819151759
SH108171247

Three-point goals: Swoope 2, Kaplan, Newsome; T. Barksdale, J. Barksdale, Goudreau.

SM West 61, Schlagle 32

Shawnee Mission West: Gunnels 15, Rollins 8, Kinkelaar 2, Witters 10, Fetezer 9, Wade 9, Banman 4, Chambers 4, Brewer 0, Goldston 0, Wilkens 0, Watson 0. Totals: 24 11-16 61

Schlagle: McCullough 10, Brooks 4, Conner 9, Henderson 4, Saunders 4, Hunter 1, Johnosn 0. Totals: 14 4-12 32.

SMW615211961
SCH1058932

Three-point goals: Gunnels, Witters.

Spring Hill 77

Sumner Academy 65

Sumner Academy: Parker 0, Singleton 0, Byers 0, Taylor 0, Rainey 0, Young 12, Sanders 0, Faison 9, Marshall 9, Da. Billberry 9, Do. Sykes 10, Do. Billberry 0, Perkins 0, De. Sykes 16. Totals 23 18-30 65.

Spring Hill: Ty. Heinrich 0, Hodge 17, Hughes 2, Bybee 26, Cygan 14, Reynolds 11, Hollern 2, Tr. Heinrich 3, Johnson 2, Cluck 0. Totals 26 20-30 77.

SA2114111965
SH1712212777

Three-point goals: Faison; Bybee 2, Tr. Heinrich, Hodge, Reynolds.

St. Pius X 56, Clinton 36

Clinton: McWilliams 1, Adams 9, Jones 6, Babcock 5, Ford 2, Miller 5, Bellamy 3, McCoy 2, Mills 3. Totals: 9 15-22 36

St. Pius X: Waters 0, Mirabile 0, Dimaggio 3, Thompson 2, Mason 6, Schneider 10, McCoy 7, Hoambrecker 4, Deters 20, Brady 4. Totals: 18 17-27 56.

CLIN7991136
SPX1313141656

Three-point goals: Jones 2, Adams; Mason 2, Dimaggio.

Staley 67, Smithville 56

Staley: Carter 4, Smith 6, Covington 4, Fowler 0, Lamb 32, Wilcox 3, Baltavoune 0, Baker 8, McCullough 4, Early 6, Seiffert 0. Totals 25 8-15 67.

Smithville: Cummings 14, Lakatos 4, Orr 0, Mick 21, Walters 0, Reinoso 0, Gessling 3, Krull 14. Totals 21 14-22 56.

STA1621171367
SMI1313102056

Three-point goals: Lamb 6, Smith 2, Wilcox.

Truman 78

Raymore-Peculiar 74

Truman: Young 15, Thornton 24, Titus 16, Hernandez 11, Jones 9, Cole 3. Totals 24 26-37 78.

Raymore-Peculiar: Suppington 7, Chambers 16, Ni Janssen 16, Wilson 19, Na Janssen 6, Harris 10. Totals 28 11-13 74.

TRU239232378
RP2016102874

Three-point goals: Hernandez 3, Titus; Ni. Janssen 4, Wilson 3.

Wabaunsee 70

Pleasant Ridge 53

Wabaunsee: Kilian 5, Terrapin 8, Mayer 1, Flach 25, Miller 8, Frank 3, Wertzberger 7, Johnson 2, Carrol 6, Schmitz 5. Totals 22 20-30 70.

Pleasant Ridge: Hollinger 3, Darrow 3, Spurlock 12, Watkins 1, Lansing 4, DeMaranville 14, Haack 4, Holmes 6, Jones 6. Totals 16 15-30 53.

WAB1216172570
PR913151653

Three-point goals: Flach 5, Miller; Holmes 2, Jones 2, Darrow, Spurlock.

West Platte 53

Lathrop 33

West Platte (9-0): Guthrie 13, Crockett 7, Goodlet 6, Hill 2, Roe 12, Cashman 11, Salmons 2. Totals 22 7-10 53.

Lathrop (6-11): Kipp 8, Defries 2, Vanderkooi 15, Thompson 2, Askren 6. Totals 12 5-7 33.

WP129221053
LAT3791433

Three-point goals: Crockett, Roe; Kipp 2, Vanderkooi 2.

William Chrisman 61

Van Horn 47

William Chrisman (7-7): Manor 0, K. Horn 0, Dickerson 0, R. Horn 8, Pendergist 10, Ball 12, C. Horn 29, Ogle 0, Henderson 2, Isbell 0, LaRoche 0. Totals: 20 15-19 61.

Van Horn (5-8): Gotsis 19, Spencer 7, Payne 0, Winningham 17, Fode 0, Sua 0, Collins 3, Roberts 0. Totals: 19 4-8 47.

WC811172561
VH611191147

Three-point goals: C. Horn 6; Gotsis 2, Winningham 2, Collins.

Thursday’s summary

Richmond 54

Lexington 45

Richmond: Gray 5, Frederick 1, Thornberry 3, Kincaid 5, Summers 27, Maxwell 13. Totals 18 14-22 54.

Lexington: Williams 20, Smith 2, Conely 10, Backs 2, Lynn 2, G. Sanders 2, I. Sanders 2, Thompson 5. Totals 18 4-7 45.

RICH1214141454
LEX111541545

Three-point goals: Summers 3, Kincaid; Williams 3, Conley 2.

Girls basketball

Friday’s summaries

Grandview 60

Raytown South 30

Raytown South: Carter 10, Smith 2, Wimbush 11, Fountain 7, Williams 0. Totals 12 5-7 30.

Grandview: Dobbins 18, Reynolds 9, Bidondo 3, McCree 8, Ha. Dixon 1, Partee 7, Lesure 9, Jordan 5, Ho. Dixon 0. Totals 20 18-28 60.

RS26111130
GRA161823360

Three-point goals: Wimbush; Reynolds, Lesure.

Heritage Christian 66

Turner 59

Heritage Christian: Thomas 2, Crook 3, Jones 21, Barr 2, Earnshaw 5, Kalm 0, Hamm 22, Cowan 5, Bishop 6. Totals 19 24-36 66.

Turner: Aros 4, A. Navarez 20, M. Navarez 13, Leger 9, Haygood 3, Edwards 10. Totals 24 11-19 59.

HER1919181066
TUR425102059

Three-point goals: Jones 2, Hamm 2.

Holton 54, Park Hill 40

Park Hill: Hopkins 0, Alexander 1, Crowl 6, Berger 2, Jones 0, McWhirter ), Dorrell 0, Magee 3, Gibbs 9, Smith 7, Reichert 12, Bolin 0. Total 15 2-8 40.

Holton: T. Weilert 3, A. Weilert 12, Boyett 0, McManiqal 0, Uhl 0, Hamlin 0, Sweet 0, Snepp 2, Boswell 3, Holiday 0, Moore 4, Deqenhardt 0, Haverhamp 0, Miller 20, Thompson 10. Totals 17 14-25 54.

PH61512740
HOLT151291854

Three-point goals: Reichert 2, Gibbs, Magee; Haverhamp 4, A. Weilert 2, Boswell.

Lathrop 61

West Platte 28

West Platte: Binkley 3, Moore 1, Hiatt 7, Vandel 13, Niemeier 4. Totals 9 8-16 28.

Lathrop: Gannon 9, Jennings 3, Ziegler 2, Maddick 29, Cordray 18. Totals 23 10-17 61.

WP4129328
LAT1610161961

Three-point goals: Vandel 2; Gannon 2, Maddick 2, Jennings.

Lawson 50

Plattsburg 26

Plattsburg (5-9): Kelley 12, Adam 0, Masters 2, Cross 2, Williams 8, Graham 4. Totals: 11 4-11 26.

Lawson (10-6): H. Rash 1, Huffman 6, Pettz 7, Greathouse 0, Jacobsen 4, Chanceolor 13, Greene 0, McNeely 15, Petty 0, E. Rash 0, M. Rash 2, Simmons 2. Totals: 15 17-25 50.

PLAT926926
LAW1110121750

Three-point goals: McNeely 3.

Leavenworth 53

Topeka 24

Topeka: Lee 5, Cross 3, Henderson 6, Smith 2, Madden 8, Maples 0, Ndindi 0. Totals 5 11-13 24.

Leavenworth: Wilkerson 0, Thomas , Moore 4, Heyward 1, Brown 8, Jones 5, Robinson 9, Harris 2, Allen 2, Johnson 12, Zeck 8. Totals 15 14-21 53.

TOP2411724
LEA1213121653

Three-point goals: Cross; Robinson 3.

Liberty North 59

Winnetonka 41

Liberty North: Gascich 3, Knudsen 22, Eklund 0, Barnett 3, Boan 0, Albon 23, Kroge 2, Barbour 2, Stark 4, Choice 0. Totals 22 9-18 59.

Winnetonka: Davis 0, Thompson 0, Bayless 4, White 0, Talley 0, Williams 0, Thomas 2, McGhee 0, Mends 22, McMiller 13. Totals 16 7-16 41.

LN1812191059
WIN111014641

Three-point goals: Albon 3, Barnett, Gascich, Knudsen; Mends 2.

Lincoln Prep 52

African Centered Prep 14

African Centered Prep: Ford 0, Veal 2, Gunnels 8, Mcclain 4, Totals: 5 4-8 14

Lincoln Prep: Smith 2, Levington 7, Chiney 6, Hudson 4, Navy 10, Morris 19, Moore 4, Mccay 2. Totals: 25 3-4 52.

ACP215614
LP161516752

Three-point goals: Levington.

Mill Valley 36

Shawnee Mission South 28

Shawnee Mission South: Stollsteimer 4, Roberts 14, Kilzer 4, Holmes 0, Cossairt 2, Hines 2, Fischer 2. Totals 10 4-8 28.

Mill Valley: Rudicel 0, Lewis 5, Lexi Myers 0, Hazlett 6, Carlson 0, Leggett 4, Eaton 11, Kaifes 10, Lacie Myers 0, Knust 0. Totals 12 11-21 36.

SMS5721428
MV96101136

Three-point goals: Roberts 4; Lewis.

Notre Dame de Sion 44

St. Teresa’s 40

Notre Dame de Sion: Murphy 20, Bolton 0, Dercher 15, Heide 7, Stingley 0, Beck 0, Wilcox 2. Totals 14 11-16 44.

St. Teresa's: Kitts 2, Lankford 0, Lueke 7, K. Harrington 0, Fiorella 2, Rellihan 4, Wilkins 11, Woodberry 4, M. Harrington 6, Cutter 4. Totals 13 4-7 40.

NDS77161444
STA131210540

Three-point goals: Dercher 4, Murphy; Lueke, Woodberry.

Oak Park 53, Ruskin 32

Ruskin: Townsend 3, Gant 9, Robinson 1, Young 0, Winter 1, Johnson 3, Randall 0, Wilson 7, Woodruff 0, Daniels 6, Gunnels 2. Totals 11 7-10 32.

Oak Park: Burdolski 0, Thompson 0, Orange 1, Israel 0, Hardwell 4, Ballard 25, Hughes 4, Mann 3, Whitley 2, Newton 4, Allen 10. Totals 20 11-17 53.

RUS10810432
OP1217131153

Three-point goals: Townsend, Gant, Johnson; Ballard, Mann.

Park Hill South 61

Metro Academy 51

Park Hill South: Roy 21, Stout 10, Yager 4, Baska 2, Gray 0, Krug 14, Keesee 10, DeClue 0. Totals 17 20-36 61.

Metro Academy: Spani 7, Walden 5, Palmer 26, Davis 4, Schlessner 3, Ream 6, Hunter 0. Totals 17 11-16 51.

PHS1911121961
MA159111651

Three-point goals: Krug 4, Stout 2, Roy; Palmer 2, Davis, Schlessner, Spani, Walden.

Pembroke Hill 61

Platte County 50

Platte County: Hoover 3, Trimble 8, Zenner 5, Robinson 1, Laures 4, Warren 2, Bogart 10, Minor 0, Fine 15, Holden 2, White 0. Totals 19 4-9 50.

Pembroke Hill: Miller 0, Kivett 0, Loboda 16, Foote 0, Lisbon 17, Tinoco 7, Wall 0, Ervin 13, Garza 6, Hendricks 2. Totals 19 21-36 61.

PC916151050
PH1012162361

Three-point goals: Fine 3, Trimble 2, Bogart, Hoover, Zenner; Loboda 2.

St. Pius X 53, Clinton 43

Clinton: Wetzel 13, Cook 9, Sisk 7, Dehn 7, Swope 4, Huffmaster 2, Wilkerson 1. Totals 11 16-28 43.

St. Pius X: Hipp 13, Denzer 12, Brockman 0, G. Monachino 0, Gengler 0, Hayes 2, T. Monachino 2, Everidge 24. Totals 17 17-28 53.

CLI47161643
SPX81392353

Three-point goals: Wetzel 3, Sisk 2; Everidge 2.

Wabaunsee 56

Pleasant Ridge 36

Wabaunsee: Diepenbrock 6, Falk 3, C Flach 23, Nikkel 4, Terrapin 2, Channel 7, J. Flach 4, A. Flach 7. Totals 20 16-23 56.

Pleasant Ridge: Zule 9, Simonis 5, Reed 2, Ewetrt 10, Carpenter 10. Totals 14 4-8 . Totals 14 4-8 36.

WAB1114191256
PR9614736

Three-point goals: Ewert 2, Simonis, Carpenter.

Today’s boys games

BALDWIN INVITATIONAL

Seventh: Anderson County-Perry Lecompton loser vs. Bishop Ward-KC Christian loser, 1 p.m.

Fifth: Anderson County-Perry Lecompton winner vs. Bishop Ward-KC Christian winner, 2:30 p.m.

Third: Baldwin-Bonner Springs loser vs. Wellsville-Augusta loser, 4 p.m.

Champ: Baldwin-Bonner Springs winner vs. Wellsville-Augusta winner, 5:30 p.m.

BASEHOR-LINWOOD INV.

Third: Blue Valley vs. Topeka Hayden, 4:30 p.m.

Champ: Basehor-Linwood vs. Ottawa, 7:30 p.m.

BURLINGTON INVITATIONAL

Third: Sabetha-Burlington loser vs. Labette County-Paola loser, 1:35 p.m.

Champ: Sabetha-Burlington winner vs. Labette County-Paola winner, 4:45 p.m.

CARL JUNCTION SHOOTOUT

Carl Junction vs. Blue Springs, 1:30 p.m.

CHANUTE CLASSIC

Third: Shawnee Heights vs. Olathe North-Chanute loser, 5:15 p.m.

Champ: SM South vs. Olathe North-Chanute winner, 7 p.m.

COFFEYVILLE CLASSIC

Third: Wichita Defenders-Save Our Youth loser vs. Coffeyville, 3:15 p.m.

Champ: Wichita Defenders-Save Our Youth winner vs. Mill Valley, 7 p.m.

DODGE CITY TOURNAMENT

Seventh: Dodge City-Leavenworth loser vs. Hutchinson-Wich Heights loser, 1 p.m.

Fifth: Dodge City-Leavenworth winner vs. Hutchinson-Wich Heights winner, 2:30 p.m.

IMMACULATA CLASSIC

Bishop Seabury vs. East Christian, 5:30 p.m.

Heritage Christian vs. Immaculata, 8:30 p.m.

MCLOUTH INVITATIONAL

Seventh: Atchison County-Jeff County North loser vs. Oskaloosa-Maranatha Christian loser, 4 p.m.

Fifth: Atchison County-Jeff County North winnre vs. Oskaloosa-Maranatha Christian winner, 4 p.m.

Third: Valley Falls-Riverside loser vs. Heritage Christian-McLouth loser, 5:30 p.m.

Champ: Valley Falls-Riverside winner vs. Heritage Christian-McLouth winner, 7 p.m.

MCPHERSON INVITATIONAL

Seventh: McPherson-Buher loser vs. Bish Carroll-BV West loser, 1:30 p.m.

Fifth: McPherson-Buher winner vs. Bish Carroll-BV West winner, 3:30 p.m.

Third: Wich North-Lawr Free State loser vs. SM East-Derby loser, 5:30 p.m.

Champ: Wich North-Lawr Free State winner vs. SM East-Derby winner, 7:30 p.m.

ROYAL VALLEY CLASSIC

Royal Valley vs. Pleasant Ridge, 4:30 p.m.

SAINTS CLASSIC

At St. Thomas Aquinas

Seventh: Washburn Rural vs. St. James Academy, 11 a.m.

Fifth: Barstow vs. Bishop Miege, 12:30 p.m.

Third: St. Thomas Aquinas vs. Grandview, 2:15 p.m.

Champ: SM Northwest vs. Olathe East, 4 p.m.

SM WEST CLASSIC

Seventh: Schlagle vs. Wyandotte, noon

Fifth: Shawnee Mission West vs. Harmon, 1:30 p.m.

Third: Rockhurst vs. Blue Valley North, 3:15 p.m.

Champ: Lansing vs. Blue Springs South, 4:45 p.m.

SPRING HILL INVITATIONAL

Seventh: Osawatomie vs. Metro Academy, 3 p.m.

Fifth: Spring Hill vs. Sumner Academy, 4:45 p.m.

Third: Piper vs. Louisburg, 6:30 p.m.

Champ: Gardner Edgerton vs. Eisenhower, 8:15 p.m.

TOPEKA INVITATIONAL

Third: Washington-Lawrence loser vs. Olathe South-Highland Park loser, 3:30 p.m.

Champ: Washington-Lawrence winner vs. Olathe South-Highland Park winner, 5:15 p.m.

VALLEY CENTER INV.

Seventh: Turner-Garden City loser vs. Topeka Seaman-Junction City loser, 2 p.m.

Fifth: Turner-Garden City winner vs. Topeka Seaman-Junction City winner, 3:45 p.m.

Third: Wichita SE-Valley Center loser vs. Blue Valley NW-Olathe NW loser, 5:30 p.m.

Champ: Wichita SE-Valley Center winner vs. Blue Valley NW-Olathe NW winner, 7:15 p.m.

Today’s girls games

BASEHOR-LINWOOD INV.

Third: Ottawa vs. Basehor-Linwood, 3 p.m.

Champ: Topeka Hayden vs. SJ Benton, 6 p.m.

BURLINGTON INVITATIONAL

Third: Santa Fe Trail-Burlington loser vs. Paola-Sabetha loser, noon

Champ: Santa Fe Trail-Burlington winner vs. Paola-Sabetha winner, 3:10 p.m.

IMMACULATA CLASSIC

Christ Prep vs. East Christian, 4 p.m.

Heritage Christian vs. Immaculata, 7 p.m.

ROYAL VALLEY CLASSIC

Royal Valley vs. Pleasant Ridge, 3 p.m.

SMITH-COTTON CLASSIC

Seventh: Southwest ECC-Center loser vs. Battle-Smith Cotton loser, noon

Fifth: Southwest ECC-Center winner vs. Battle-Smith Cotton winner, 1:30 p.m.

TONGANOXIE INVITATIONAL

Seventh: Eudora vs. Jefferson West, 9 a.m.

Fifth: Atchison vs. De Soto, 10:30 a.m.

Third: Tonganoxie vs. Lansing, 1:30 p.m.

Champ: Silver Lake vs. Chanute, 4:30 p.m.

TRUMAN TOURNAMENT

Seventh: Raytown vs. Lee's Summit, noon

Fifth: Smithville vs. Blue Valley, noon

Third: Lee Summit North vs. Liberty, 1:30 p.m.

Champ: SM Northwest vs. Truman, 3 p.m.

Wrestling

Odessa 31, Grain Valley 29

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here