High schools

High school results - Jan. 22

Updated: 2014-01-23T05:28:04Z

Boys basketball

Wednesday’s summaries

Belton 71

Oak Park 60

Belton: Johnson 2, Winn 15, McKamey 14, Wilkins 20, Washington 7, Ross 4, Mullins 1, Taylor 8. Totals 27 8-12 71.

Oak Park: Walker 4, Davenport 19, Burns 6, Allen 8, Joseph 6, McQuillor 8, Head 4, Thompson 5. Totals 21 15-20 60.

BEL1913221771
OP612182460

Three-point goals: Wilkins 4, Winn 3, Washington; Allen, McQuillor, Thompson.

Blue Springs South 77

Wyandotte 40

Blue Springs South: Abarca 10, Robinson 18, Blanton 3, Kilgore 11, Rose 4, Pace 3, Puryear 15, Towler 8, Province 5-1. Totals 27 15-26 77.

Wyandotte: Dale 0, Bass 15, Roark 4, Nunally 4, Henderson 0, Kennedy 0, Tatum 3, Boyd 4, Kirby 0, Hall 10, Walters 0. Totals 13 11-16 40.

BLSS1533111877
WYAN512101340

Three-point goals: Abarca 3, Robinson 3, Kilgore; Bass, Boyd, Roark.

Blue Valley North 76

Harmon 52

Blue Valley North: Bullock 1, Perkins 2, Morrow 8, Schroeder 5, Helmker 7, Hunter 0, Masterson 3, Valentine 2, Williams 6, Blake 2, Cook 11, Emory 21, Matthews 2, Shank 6. Totals 28 16-23 76.

Harmon: Coleman 13, Bell 0, Branden 0, Garner 0, Johnson 5, F. Carson 6, Holiday 2, Cheatem 0, Allen 2, E. Carson 0, Watson 0, Richardson 24. Totals 17 12-23 52.

BVN1815241976
HAR613112252

Three-point goals: Emory, Helmker, Masterson, Schroeder; Richardson 3, Coleman 2, Johnson.

Lee's Summit North 57

Southwest ECC 37

Southwest ECC: Sterling 10, Gant 9, Mekie 8, Jones 5, Payne 5, Moore 0, Ward 0. Totals 13 9-14 37.

Lee's Summit North: Berry 13, Ford 9, Z. Lamb 9, Lupardus 8, N. Lamb 6, Debacker 4, Briscoe 4, Spriggs 2, Costello 2, Lovelace 0. Totals 23 9-10 57.

ECC8911937
LSN91792357

Three-point goals: Sterling 2; Z. Lamb 2.

Lee's Summit West 72

Columbia Hickman 55

Lee's Summit West: Williams 0, Harrison 25, Dixon 21, Davis 9, Brown 9, Dunn 2, Ganadan 6. Totals 27, 12-26, 72.

Columbia Hickman: Murray 1, Bader 0, Johnson 4, Dutton 0, Clark 17, Dudley 0, Jones 3, Crum 0, Whitt 30, Blair 0, Keevins 0. Totals 22, 11-16, 55.

LSW2512191672
CH916161455

Three-point goals: Dixon 2.

Park Hill 70

Pembroke Hill 48

Pembroke Hill: Lewis 6, Kiersznowski 6, Mueller 11, Cobb 0, Threatt 2, Mitchell 0, Burcham 2, Larsen 9, Keane 10, Cartmell 0, Esrey 0, Kagwanja 0, Mian 2. Totals 16 13-21 48.

Park Hill: Anchors 0, Lee 10, Henry 0, Townsell 4, Wilson 14, Shamet 0, Hendrix 7, Brazil 0, Reinmiller 15, Trammell 16, Zeil 0, McConnell 0. Totals 24 17-21 70.

PEM1310151048
PAR1426141670

Three-point goals: Kiersznowski 2, Mueller; Reinmiller 2, Trammell 2, Hendrix.

Park Hill South 69

Truman 39

Park Hill South: Fortuna 5, Henderson 3, Meek 11, R. Welty 13, Hines 24, Hyatt 6, H. Welty 7. Totals 23 16-19 69.

Truman: Thornton 6, Titus 14, Warren 2, Hernandez 9, Ritchell 3, Fletcher 2, Jackson 1, Cue 2. Totals 13 7-10 39.

PHS1219142469
TRU3821739

Three-point goals: Meek 3, R Welty 3, Fortuna; Titus 4, Hernandez 2.

Platte County 78

Benton 57

Benton: Reynolds 2, Stevens 4, Bower 2, Thuston 2, Beaver 21, Smith 9, Flowers 17, Mapil 0, Harris 0. Totals 16 19-23 57.

Platte County: Upton 8, Martin 0, McKenny 4, Zimmerman 13, Brown 0, Houpe 10, Thomas 0, Fitts 0, Eggers 18, Ja. Eastman 5, Kunels 0, Jo. Eastman 18, Stewart 2, Carter 0. Totals 26 20-26 78.

BEN1216151457
PC2121162078

Three-point goals: Flowers 5, Beaver; Jo. Eastman 2, Houpe 2, Ja. Eastman.

Raymore-Peculiar 58

Winnetonka 46

Raymore-Peculiar: Suppington 9, Ni. Janssen 10, Wilson 7, Na. Janssen 7, Hill 2, Harris 11. Totals 18 5-10 58.

Winnetonka: Roy 3, Rivera-Wright 16, Bradshaw 8, Harbison 7, Sabastiano 8, Roup 14, Doherty 2. Totals 19 15-22 46.

RAY1313101058
WIN111782246

Three-point goals: Ni. Janssen 2, Na. Janssen, Suppington, Wilson; Bradshaw 2, Sabastiano.

Raytown South 55

Ruskin 53

Raytown South: Hunt 2, Goodwin 0, Sigars 3, Trimble 11, Childs 18, Johnson 6, Cox 6, Gibbs 9. Totals 22 5-8 55.

Ruskin: Chalmers 21, Washington 15, Harper 2, Tibbs 4, Lattimer 3, Beard 0, Williams 8, Crowbarker 0, Swopes 0. Totals 18 11-15 53.

RS1416121355
RUS1115111653

Three-point goals: Trimble 2; Washington 2.

Rock Bridge 66

Lee's Summit 57

Lee's Summit: Spellman 16, Larkin 0, Bennett 11, Lock 9, Robbins 7, Edwards 3, Wilson 0, Bias 11. Totals 14 2-4 57.

Rock Bridge: Wohlbold 0, Kreklow 25, Dubinski 16, Carroll 10, Broadus 11, England 0, Pardolos 4. Totals 17 14-19 66.

LS191019957
RB1914171666

Three-point goals: Spellman 4, Robbins 2, Bennett, Edwards, Lock; Kreklow 4, Dubinski 2.

SM North 82

North Kansas City 52

North Kansas City: Powell 9, Finley 20, Gage 2, Robinson 2, Garcia 8, Reed 3, Uhl 6, McCormick 2. Totals 16 10-14 52.

Shawnee Mission North: Rivers 2, Shields 10, Ma. Weathers 18, Sloan 2, Mi. Weathers 15, McKinley 2, Johnson 27, Hinton 7. Totals 33 9-13 52.

NKC1516111052
SMN2027171882

Three-point goals: Finley 4, Garcia 2, Uhl 2, Reed; Ma. Weathers, Mi. Weathers, Shields.

St. Pius X 48

University Academy 47

St. Pius X: DeMaggio 8, Thompson 2, Mason 17, Schneider 4, McCoy 4, Hoambrecker 2, Lee 0, Deters 11, Brady 0. Totals 19 8-11 48.

University Academy: Winfrey 16, Eke 4, Summers 3, Hill 10, V. Smith 0, Jackson 0, B. Smith 5, Goods 2, Davis 0, Blaie 0, Redmond 7, Portee 0. Totals 20 1-6 47.

SPX1113111348
UA15206647

Three-point goals: DeMaggio 2; Hill 2, Redmond, B. Smith, Summers.

Tuesday’s summaries

Lutheran 58

Lamont 48

Lamont: Arnett 3, Johnson 25, Barajas 4, Rieckhoff 8, Martin 4, Hackworth 0, Ulm 0, Thompson 4. Totals 18 9-13 48.

Lutheran: Aspegren 23, Butterfield 0, Richardson 0, Schneider 16, Kane 14, Vogt 0, Hays 0, Kasselman 4, Schultz 1. Totals 18 16-23 58.

LAM149121348
LUT1715151158

Three-point goals: Johnson 2, Arnett; Aspegren 3, Schneider 2, Kane.

Ottawa 62

Pembroke Hill 48

Ottawa: Smith 15, T. Jung 2, D. Jung 4, Bunce 7, A. Stepp 2, Blaue 7, Matney 2, C. Stepp 0, McCullough 23, Rich 0, Silvey 0. Totals 22 11-14 62.

Pembroke Hill: Lewis 17, Kiersznowski 0, Mueller 12, Threatt 0, Mitchell 0, Burcham 0, Larsen 2, Keane 7, Cartmell 0, Esrey 0, Mian 10. Totals 18 7-14 48.

OTT2013141562
PH61620648

Three-point goals: Smith 3, Blaue, Bunce; Lewis 3, Mueller 2.

Topeka Hayden 69

Park Hill 51

Park Hill: Anchors 0, Lee 2, Henry 0, Townsell 4, Wilson 15, Hendrix 3, Reinmiller 14, Trammell 14, McConnell 4. Totals 18 10-17 51.

Topeka Hayden: Head 18, McGreevy 6, Anderson 0, Smith 5, Hutley 5, Roush 5, Hammes 5, Heiner 19, Meiner 16. Totals 22 18-24 69.

PH911121951
HAY2121141369

Three-point goals: Reinmiller 3, Hendrix, Trammell, Wilson; Head 3, Heiner 2, McGreevy, Smith.

Girls basketball

Wednesday’s summaries

Blue Springs 47

St. Teresa's 33

St. Teresa's Academy: Allard 2, Kitts 9, Lankford 0, Lueke 10, Herrington 0, Fiorella 0, Rellihan 1, Wilkens 5, Bullington 0, Woodbury 0, Herrington 2, Saunders 0, Le 0, Cutter 4. Totals 13 5-16 33.

Blue Springs: B. Tauai 6, Wendell 2, Hensley 11, Lee 9, Sykes 0, Lysinger 0, Panuco 8, Davis 0, McMahan 8, J. Tauai 3, Hall 0, Clary 0. Totals 17 11-22 47.

STA6139533
BLSP128101747

Three-point goals: Lueke 2; Panuco 2.

Blue Valley North 66

Staley 54

Blue Valley North: Collier 20, Delagarza 6, Coffee 6, Sobek 0, Cokington 0, Apuzzo 8, Hendershot 6, Pierce 0, Fritz 0 Klug 20, Merritt 0, Hewlett 0. Totals 23 16-29 66.

Staley: Harvey 2, Wilkes 0, Kiser 2, Buck 9, Ferrara 9, Townson 28, Klein 4, Mitchell 0. Totals 19 11-12 54.

BVN2214131766
STA1113111954

Three-point goals: Apuzzo 2, Klug 2; Buck 3, Ferrara, Townsend.

Holton 40

Pembroke Hill 29

Pembroke Hill: Miller 0, Kivett 0, Loboda 5, Foote 0, Lisbon 16, Tinoco 2, Wall 0, Ervin 4, Garza 2, Hendricks 0. Totals 14 0-2 29.

Holton: T. Weilhert 3, A. Weilhert 12, Boyett 0, McManigal 0, Uhl 0, Hamlin 0, Sweet 0, Snepp 2, Boswell 2, Holaday 0, Moore 4, Degerhardt 0, Haverhamp 0, Miller 8, Thompson 9. Totals 18 2-3 40.

PH6129229
HOLT91510640

Three-point goals: Loboda; A. Weilhert, T. Weilhert.

Leavenworth 76

Lawrence 38

Lawrence: Lemus 3, Drum 3, Sumonja 5, Bell 9, Bishop 9, Pope 3, Coleman 6. Totals 13 6-6 38.

Leavenworth: Thomas 4, Moore 8, Zeck 10, Brown 0, Jones 26, Robinson 5, Allen 2, Blackburn 5, Johnson 16. Totals 28 16-16 76.

LAW1687738
LEA2319142076

Three-point goals: Bishop 3, Drum, Lemus, Sumonja; Zeck 2, Jones, Robinson.

Louisburg 57

Spring Hill 44

Louisburg: Simpson 0, Dvorak 0, Lemke 2, Moore 24, Dunn 2, Lowry 5, Geiman 2, Sigg 3, Hopkins 3, O'Keefe 7, DeStrazernt 7. Totals 16 23-42 57.

Spring Hill: Smith 14, Davids 4, Cluck 7, Jones 2, Nevins 0, Hoffman 0, Weaver 2, Mikesell 8, Baker 7. Totals 15 8-19 44.

LOU1913111457
SH411111844

Three-point goals: Lowry; Cluck.

Park Hill 53

Platte County 41

Platte County: Hoover 3, Trimble 0, Zerner 7, Robinson 0, Laures 0, Warren 0, Bogart 8, Minor 0, Fine 9, Holden 14, White 0. Totals 13 11-20 41.

Park Hill: Hopkins 0, Alexander 10, Crowl 2, Berger 11, Jones 0, McWhirter 0, Dorrell 0, Magee 9, Gibbs 3, Smith 12, Richert 6, Bolin 0. Totals 22 5-11 53.

PC91311841
PH171316753

Three-point goals: Bogart 2, Minor, Zerner; Smith 2, Berger, Gibbs, Magee.

St. James Academy 65

Sumner Academy 45

St. James Academy (6-3): J. Smith 6-1, Birk 3-2, Kubicki 2, Kerner 13-2, Pikus 0, Sommerholder 0, H. Smith 5, Young 0, Dwyer 17, Webb 0, Jones 2, Staley 7, Holthauf 0. Totals 21 10-17 65.

Sumner Academy (6-3): Overton 11-1, Dowie 0, Cope 4, Roark 8, Dickens 5, Patton 15-3, Black 0, South 0, Brown 2. Totals 15 11-15 45.

SJA151913865
SA81481545

Three-point goals: Birk 2, Kerner 2, J. Smith; Patton 3, Overton.

St. Thomas Aquinas 47

BV Northwest 37

St. Thomas Aquinas: Dierks 3, Klimas 0, Koster 6, Loughman 0, Sweeney 10, Schmidt 0, Lane 0, Zych 0, Weledii 16, Fischer 2, Young 0, Ferguson 10. Totals 13 17-27 47.

Blue Valley Northwest: Fugate 0, D. Burgerinovic 5, Phillips 0, Hull 2, Adepoju 3, Watson 13, Coffin 0, S. Burgerinovic 0, Hunt 3, Mertz 5. Totals 14 5-14 37.

STA117121747
BVNW7581737

Three-point goals: Koster 2, Sweeney 2; Mertz 2, Watson 2.

Tuesday’s summaries

Piper 50, Mill Valley 34

Mill Valley: Rudicel 6, Lewis 3, L. Myers 4, Hazlett 0, Carlson 2, Leggett 1, Eaton 4, Kaifes 10, La. Myers 0, Knust 4, Smith 0, Watts 0, Bartlow 0, Sunderman 0, Hopkins 0, Hendrix 0. Totals 14 5-12 34.

Piper: White 15, Peterson 0, L. Owens 6, Morrow 1, Woolley 3, Wing 0, Wayne 0, Zwart 5, Webb 20, J. Wagner 0, C. Wagner 0, D. Owens 0, Watkins 0. Totals 20 6-14 50.

MV85101134
PIP181561150

Three-point goals: Lewis; Webb 3, Zwart.

Topeka Hayden 67

Platte County 32

Topeka Hayden: Schmidt 17, Hobart 0, Martinek 3, Beck 6, Kinman 3, Triggs 6, lawlor 6, Lenherr 10, Lohse 14, Stringer 2, Otting 0, Van Auken 0. Totals 24 11-19 67.

Platte County: Hoover 0, Trimble 5, Zerner 6, White 0, Laures 2, Warren 0, Bogart 0, Miner 0, Fine 2, Holden 17. Totals 10 9-15 32.

HAY2312122067
PC29111032

Three-point goals: Lohse 2, Lawlor, Lenherr, Triggs; Zerner 2, Trimble.

Today’s boys games

Hogan Prep at Warrensburg

BASEHOR-LINWOOD

INVITATIONAL

Ottawa vs. Topeka Hayden, 4:30 p.m.

Basehor-Linwood vs. Blue Valley, 7:30 p.m.

CARL JUNCTION SHOOTOUT

Pittsburg vs. Blue Springs, 5:30 p.m.

CHANUTE CLASSIC

Olathe North vs. Andover Central, 3 p.m.

SM South vs. Goddard, 6:15 p.m.

COFFEYVILLE CLASSIC

Ulysses vs. Mill Valley, 8:45 p.m.

CW STESSMAN INVITATIONAL

At Liberty High School

Liberty North vs. Raytown, 5:30 p.m.

Liberty vs. Center, 7 p.m.

DODGE CITY TOURNAMENT

Wichita East vs. Leavenworth, 7 p.m.

IMMACULATA CLASSIC

Bishop Seabury vs. Heritage Christian, 5:30 p.m.

East Christian vs. Immaculata, 8:30 p.m.

MCPHERSON INVITATIONAL

Derby vs. Blue Valley West, 3 p.m.

SM East vs. Bishop Carroll, 4:45 p.m.

Buhler vs. Lawrence Free State, 6:30 p.m.

McPherson vs. Wichita North, 8:15 p.m.

NORTH KANSAS CITY

INVITATIONAL

Seventh: Belton-Oak Park loser vs. North KC-SM North loser, 5:30 p.m.

Fifth: Belton-Oak Park winner vs. North KC-SM North winner, 7 p.m.

ROYAL VALLEY CLASSIC

Chapman vs. Pleasant Ridge, 5 p.m.

SAINTS CLASSIC

At St. Thomas Aquinas

Grandview vs. St. James Academy, 3 p.m.

Olathe East vs. Bishop Miege, 4:45 p.m.

ST Aquinas vs. Washburn Rural, 6:30 p.m.

Barstow vs. SM Northwest, 8 p.m.

SPRING HILL INVITATIONAL

Metro Academy vs. Sumner Academy, 3 p.m.

Spring Hill vs. Osawatomie, 4:45 p.m.

Gardner Edgerton vs. Piper, 6:30 p.m.

Eisenhower vs. Louisburg, 8:15 p.m.

TOPEKA INVITATIONAL

Topeka West vs. Washington, 3:15 p.m.

Lawrence vs. Wichita South, 5 p.m.

Olathe South vs. Topeka, 6:45 p.m.

Highland Park vs. Wichita NW, 8:30 p.m.

VALLEY CENTER

INVITATIONAL

Junction City vs. Olathe Northwest, 3:15 p.m.

Blue Valley Northwest vs. Topeka Seaman, 5 p.m.

Wichita Southeast vs. Turner, 6:45 p.m.

Garden City vs. Valley Center, 8:30 p.m.

Today’s girls games

African Centered at Lincoln Prep

Blue Valley Southwest at Paola

Excelsior Springs at Grain Valley

Kansas City Christian at Jefferson County North

Kearney at Raytown South

McLouth at Maranatha Christian

North Kansas City at Belton

Oak Grove at Pleasant Hill

Odessa at Harrisonville

William Chrisman at Central

Wyandotte at Olathe South

BASEHOR-LINWOOD

INVITATIONAL

Topeka Hayden vs. Ottawa, 3 p.m.

Basehor-Linwood vs. SJ Benton, 6 p.m.

IMMACULATA CLASSIC

Christ Prep vs. Heritage Christian, 4 p.m.

East Christian vs. Immaculata, 7 p.m.

ROYAL VALLEY CLASSIC

Chapman vs. Pleasant Ridge, 3:30 p.m.

SMITH-COTTON CLASSIC

Columbia Hickman vs. Southwest ECC, 4:30 p.m.

Rolla vs. Center, 6 p.m.

Nixa vs. Columbia Battle, 7:30 p.m.

Parkview vs. Smith-Cotton, 9 p.m.

TONGANOXIE INVITATIONAL

De Soto vs. Jefferson West, 3 p.m.

Lansing vs. Chanute, 4:30 p.m.

Eudora vs. Atchison, 6 p.m.

Tonganoxie vs. Silver Lake, 7:30 p.m.

TRUMAN TOURNAMENT

SM Northwest vs. Lee's Summit North, 5:30 p.m.

Liberty vs. Truman, 7 p.m.

WASHINGTON TOURNAMENT

Barstow-Bishop Ward loser vs. Heritage Christian-University Acad loser, 3:30 p.m.

Turner-Van Horn loser vs. East-Washington loser, 5 p.m.

Turner-Van Horn winner vs. East-Washington winner, 6:30 p.m.

Barstow-Bishop Ward winner vs. Heritage Christian-University Acad winner, 8 p.m.

Bowling

Boys

1. Olathe East, 2,680; 2. St. Thomas Aquinas, 2,3711; 3. Sumner Academy, 2,156. High series: Yuratovich, OE, 686. At Olathe Lanes East.

Girls

1. Olathe East 1,888; 2. Sumner Academy, 1,661; 3. St. Thomas Aquinas, 1,565. High series: Brachrenbach, OE, 681. At Olathe Lanes East.

Wrestling

Tuesday’s result

Odessa 65, Knob Noster 9

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here