High schools

High school results - January 9

Updated: 2014-01-10T05:13:07Z

Boys basketball

Thursday’s summaries

Barstow 87

University Academy 70

University Academy (4-6): Winfrey 14, Eke 5, Hill 13, Smith 5, Goods 3, Davis 10, Gault 5, Redmond 15. Totals 25 13-20 70.

Barstow (7-1): Horne 26, Walsworth 9, Gilyard 15, Penn 6, Jar. Gillen 0, Rush 15, Adkins 6, Jay Gillen 5, Acuff 2, Kessler 2, Felton 1, Walz 0. Totals 31 16-24 87.

UA1211182970
BAR2318172987

Three-point goals: Davis 2, Hill 2, Gault, Goods, Smith; Gilyard 4, Adkins 2, Walsworth 2, Horne.

East Christian 54

African Centered Prep 41

East Christian: Calvert 17, Morrison 8, Burkurt 3, Aldy 4, Dye 3, Routh 8, Yount 11. Totals 15 24-35 54.

African Centered Prep: Oliver 4, Brown 0, Verge 1, Marshall 4, Johnson 7, Franklin 3, Burns 2, Flowers 20. Totals 14 10-25 41.

EC1119101454
ACP101310841

Three-point goals: Flowers 2, Johnson.

Jefferson City 79

William Chrisman 60

William Chrisman (4-4): Ball 7, Ogle 5, R. Horn 8, Pendergist 14, C. Horn 23, Manor 0, M. Horn 2, Dickerson 1, Henderson 0, Isbell 0, LaRoche 0. Totals 18 18-24 60.

Jefferson City (6-5): Anunoby 27, Theroff 17, White 15, Jones 2, Robertson 8, Roling 3, Gourley 0, Brooks 0, Beckley 1, Buress 0, Stegeman 2, Nahach 4. Totals 14 7-12 37.

WC72321960
JC2018142779

Three-point goals: C. Horn 4, Ball, Ogle; Anunoby 4, Theroff 2, Robertson, Roling, White.

Kearney 65, Park Hill 55

Kearney: Thorne 3, Morning 10, Gasmann 2, Frizzell 13, Allen 0, Starzel 23, Hinck 0, Owen 12, Prewitt 2. Totals 19 24-37 65.

Park Hill: Anchors 0, Lee 4, Wilson 19, Shamet 14, Hendrix 2, Reinmiller 10, Trammell 3, McConnell 3. Totals 24 0-5 55.

KEA1814161765
PH181491455

Three-point goals: Morning, Thorne; Reinmiller 2, Shamet 2, McConnell, Trammell, Wilson.

Platte County 53

Pembroke Hill 43

Platte County: Lipton 6, Martin 0, Kilkenny 2, Zimmerman 16, Brown 0, Fitts 0, Eggers 22 Jo. Eastman 2, Ja. Eastman 3, Stewart 2. Totals: 18 14-25 53.

Pembroke Hill: Lewis 15, Kiersznowski 0, Mueller 7, Cobb 0, Mitchell 3, Larsen 8, Keane 8, Cartmell 2. Totals: 17 4-13 43.

PC1012171453
PH151161143

Three-point goals: Zimmerman 2, Ja. Eastman ; Lewis 3, Mitchell, Keane.

Shawnee Mission East 66

Harrisonville 31

Harrisonville: Renner 6, Gangrow 5, Gonzalez 4, Koch 4, Haver 3, Knox 2, Teal 2, Kilewer 2, Hern 2, Hartzler 1. Totals 14 2-8 31.

SM East: Wentz 15, L. Jones 14, Burns 12, Guastello 12, Haverty 4, Sears 4, Englund 2, Vermillion 2, Sullivan 1, Nestler 0, Flint 0, C. Jones 0. Totals 24 11-19 66.

HAR4126931
SME2414171166

Three-point goals: Fangrow; Burns 4, Guastello 2, Wentz.

West Platte 53

Richmond 41

Richmond: Gray 3, Reed 0, Frederick 0, Thonbery 0, Jenkins 0, Kincaid 0, Summers 31, Maxwell 7. Totals: 13 6-9 41.

West Plate: Heili 0, Guthrie 3, Crockett 6, Goodlet 12, Roe 27, Cashman 5, Lintner 0. Totals: 24 4-6 53.

RIC87111541
WP711161953

Three-point goals: Summers 9; Guthrie.

Girls basketball

Thursday’s summaries

African Centered Prep 33

East Christian 31

East Christian: Landwech 4, Roberts 4, Calvert 9, Aldy 2, Sutcliffe 0, Dethrage 4, Columbus 8. Totals 13 5-13 31.

African Centered Prep: Jones 4, Veal 4, Toombs 4, Gunnels 19, McClain 2. Totals 13 6-18 33.

EC6761231
ACP1497333

Three-point goals: Jones.

Bishop Miege 75

BV North 70

Blue Valley North: Collier 21, Delegarza 15, Cuffee 2, Cokington 1, Apuzzo 2, Hendershot 6, Pierce 14, Klug 9. Totals 26 15-23 70.

Bishop Miege: McFeders 13, Hair 0, Wolf 5, Piggie 4, Weber 8, Bentley 16, Villegas 12, Homoly 17. Totals 27 15-18 75.

BVN1416221870
MIE1827102075

Three-point goals: Delegarza 2, Klug; McFeders, Wolf, Piggie, Bentley, Villegas, Homoly.

Blue Valley 45

BV Northwest 34

Blue Valley (6-2): Imber 6, Lynch 2, Ballard 2, Hanson 12, Zimmerman 2, Campbell 7, Newell 10, Gunnerson 2, Retz 2. Totals 15 12-16 45.

Blue Valley Northwest (2-4): Fugate 11, Powell 0, D. Bugarinovic 0, Phillips 1, Hull 3, Adepoju 1, Watson 2, Coffin 2, L. Mertz 0, S. Bugarinovic 0, Hunt 0, M. Mertz 14. Totals 14 5-120 34.

BV118141245
BVNW6155834

Three-point goals: Imber 2, Hanson; Fugate.

Fort Osage 60, Oak Park 43

Fort Osage: R. Bunn 17, Stevens 3, Cole 13, P. Bunn 16, Reyes 6, Ness 0, Daubendiek 0, Samana 0, Glassford 3. Totals: 25 6-12 60.

Oak Park: Burdolski 0, Thompson 0, Israel 10, Hardwell 2, Ballard 11, Hughes 2, Cerv 2, Mann 2, Newton 1, Allen 13. Totals: 16 8-15 43.

FO122381760
OP131261243

Three-point goals: R. Bunn 2, P. Bunn, Glassford; Israel 3.

Harrisonville 42

Oak Grove 33

Oak Grove: Richie 6, Mausbach 0, Craig 3, Groseclose 0, Carpenter 3, Taylor 2, Harmon 2, O'neill 2, Anspach 15. Totals: 13 6-16 33.

Harrisonville: Kittilstad 0, Hartzler 3, Nichols 4, Galeaffi 4, Parker 0, Farren 2, Bundt 4, Kendrick 17, Stackhouse 6, Riffle 2. Totals: 15 11-14 42.

OG11381133
HAR117101442

Three-point goals: Craig; Kendrick

Kearney 60, Staley 34

Kearney(8-0): Yakle 0, Halloway 1, Hess 4, Howard 0, Hartzeller 7, Paul 5, McQueen 2, Gallagher 11, Barrow 8, Weakley 7, Doan 15. Totals: 21 21-28 60.

Staley(5-3): Harvey 6, Kiser 6, Buck 0, Ferrera 9, Townson 8, Klein 5, Mitchell 0. Totals: 11 7-12 34.

KEA1413131260
STA11851034

Three-point goals: Paul, Barrow; Ferrera 3, Townson, Klein.

Lathrop 49, Richmond 38

Richmond: Hamilton 3, Zeller 2, O'Dell 12, Mal. Cole 2, Vantrump 9, Mad. Cole 6, Simpson 4. Totals 16 1-3 38.

Lathrop: Gannon 2, Huitt 3, Jennings 5, Maddick 9, Cordray 27, McGill 3. Totals 20 7-10 49.

RIC6178738
LAT168141149

Three-point goals: Vantrump 3, Mad. Cole 2; Huitt, McGill.

Lee's Summit 54

Ruskin 50, 2OT

Lee's Summit: Gilkey 7, Lestun 10, Mozier 16, Fields 1, Wilburn 2, Braird 6, King 2, Roberts 10. Totals: 15 20-28 54.

Ruskin: Townsend 7, Gant 11, Robinson 7, Taylor 3, Wilson 13, Daniels 9, Woodruff 0, Randle, Gunnels 0. Totals: 17 12-22 50.

LS51813100854
RUS16611130450

Three-point goals: Gilkey, Mozier 3; Townsend, Gant, Wilson 2.

Liberty 48, Ray-Pec 29

Liberty: Franklin 4, O'Leary 1, Wetzel 3, Offield 5, Hull 9, Gentrup 2, Fleming 8, Gerstner 4, Rawie 8, Straws 2, Protzman 2. Totals 15 15-26 48.

Raymore-Peculiar: A. Miller 4, Koper 13, Y. Miller 2, Martin 2, Maher 6, Lottie 2. Totals 8 12-20 29.

LIB1113101448
RP4561429

Three-point goals: Rawie 2, Fleming; Koper.

Liberty North 42

Raytown South 39

Raytown South: Truss 0, Harden 3, Carter 11, Williams 0, Park 0, Wimbush 16, Fountain 9. Totals: 10 4-10 39.

Liberty North: Gascich 5, Knudsen 7, Ekland 2, Barnett 0, Bachman 2, Boan 0, Albon 13, Kroge 13, Choice 0. Totals: 11 20-34 42.

RS124101339
LN77111742

Three-point goals: Harden, Carter, Wimbush 3.

Maranatha Christian 55

McLouth 47

Maranatha: Kroening 8, Adams 0, Manning 12, Schultze 5, Gabbert 8, Goodman 10, Grote 0, crowder 7, Tiffany 5. Totals 20 15-22 55.

McLouth: Dailey 8, Jackson 6, Steffey 22, Brown 3, R. Sparks 0, T. Sparks 0, Moore 0, Turner 0, Tullis 1, Patterson 7, Butler 0, Greene 0. Totals 18 9-18 47.

MAR1210151855
MCL14178847

Three-point goals: Steffey 2.

Raytown 64, Belton 55

Raytown: Yoder 4, Kuehl 10, K. Collins 11, A. Collins 0, Webb 14, Lammers 16, Harvey 9. Totals 22 18-38 64.

Belton: Lewis 34, Bates 2, Smith 1, Hill 6, Price 7, Frasher 5. Totals 18 15-23 55.

RAY1614191564
BEL13992455

Three-point goals: Kuehl 2; Lewis 3, Frasher.

Sumner Academy 30

Pembroke Hill 29

Pembroke Hill: Tinoco 4, Loboda 6, Ervin 8, Lisbon 6, Garza 5. Totals 11 5-8 29.

Sumner Academy: McKoy-Overton 6, Hope 4, Roark 5, Jordan-Dickens 4, Patton 7, Brown 4. Totals 12 3-4 30.

PH889429
SA01461030

Three-point goals: Loboda 2; McKoy-Overton 2, Patton.

University Academy 32

Barstow 21

University Academy: Lee 0, Al. Hunter 15, As. Hunter 2, Jones 0, Bryant 10, Council 2, Black 1, Okonkwo 2, Herron 0. Totals 13 6-17 32.

Barstow: Barnard 0, Fox 0, Dockhorn 0, Gannon 0, Krause 4, Smith 0, Leach 2, McMann 3, Shurn 0, Lentell 6, Blakenship 0, Phillips 6. Totals 7 4-12 21.

UA10611532
BAR833721

Three-point goals: Phillips 2, Krause.

Today’s games

BOYS

Anderson County at Spring Hill

Barstow at Van Horn

Blue Springs South at Ruskin

Blue Valley at Blue Valley Northwest

Blue Valley North at Bishop Miege

Blue Valley Southwest at ST Aquinas

Bonner Springs at Lansing

Central at Northeast

De Soto at Eudora

East at Lincoln Prep

Gardner Edgerton at Blue Valley West

Harrisonville at Oak Grove

Hogan Prep at Southwest ECC

Iola at Osawatomie

Kearney at St. Joseph Central

Lawrence at Olathe South

Lawson at East Buchanan

Lee's Summit at Winnetonka

Lee's Summit North at Lee's Summit West

Louisburg at Baldwin

Maranatha Christian at Summit Christian

Maur Hill at Oskaloosa

Metro Academy at Kansas City Christian

Midway at Adrian

Mill Valley at Bishop Ward (at KCKCC)

North Kansas City at Staley

North Platte at West Platte

Odessa at Grain Valley

Olathe North at Lawrence Free State

Olathe Northwest at Olathe East

Paola at Ottawa

Piper at Turner

Pleasant Hill at Excelsior Springs

Raytown at Belton

Rockhurst at Raymore-Peculiar

SM North at SM East

SM Northwest at Leavenworth

SM West at SM South

Smith-Cotton at Center

Tonganoxie at Basehor-Linwood

Truman at Blue Springs

KAMINSKY CLASSIC

At Joplin High School

Neosho vs. William Chrisman, 4 p.m.

Webster Groves vs. Jefferson City, 7 p.m.

GIRLS

African Centered at St. Pius X

Anderson County at Spring Hill

Barstow at Van Horn

Blue Valley Southwest at ST Aquinas

Bonner Springs at Lansing

De Soto at Eudora

Gardner Edgerton at Blue Valley West

Hogan Prep at Southwest ECC

Iola at Osawatomie

Jefferson City at Notre Dame de Sion

Lawrence at Olathe South

Lawson at East Buchanan

Lee's Summit North at Columbia Battle

Louisburg at Baldwin

Maranatha Christian at Summit Christian

Maur Hill at Oskaloosa

Metro Academy at Kansas City Christian

Midway at Adrian

Mill Valley at Bishop Ward (at KCKCC)

North Kansas City at Liberty

North Platte at West Platte

Odessa at Grain Valley

Olathe North at Lawrence Free State

Olathe Northwest at Olathe East

Paola at Ottawa

Piper at Turner

St. Joseph Benton at Smithville

St. Joseph Central at Lee's Summit West

SM North at SM East

SM Northwest at Leavenworth

SM West at SM South

Smith-Cotton at Center

Tonganoxie at Basehor-Linwood

Truman at St. Teresa's

Winnetonka at Fort Osage

Bowling

Boys

SM East 2161, SM South 2109, SM West 1901. High series: Hasenleder, SM South, 580.

Girls

SMW 1772, SME 1408, SMS 1342. High series: Brewer, SM West, 491.

Wrestling

Oak Grove 58, Harrisonville 9

Odessa 40, Pleasant Hill 30

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here