High schools

Nov. 5 high school results

Updated: 2013-11-06T16:32:10Z

Football

KANSAS REGIONALS

Note: All games start at 7 p.m.

CLASS 6A

Friday’s area games

SM Northwest at Lawrence Free State

Olathe North at BV Northwest

Olathe East at Gardner-Edgerton

Leavenworth at SM East

CLASS 5A

Friday’s area games

St. Thomas Aquinas at Mill Valley

Blue Valley at Shawnee Heights

Topeka Seaman vs. BV West, at BVDAC

Lansing at Bishop Miege

CLASS 2A

Friday’s area game

Oskaloos at Centralia

KANSAS BI-DISTRICTS

Note: All games start at 7 p.m.

CLASS 4A

Tuesday’s area results

Piper 28, Jefferson West 24

Spring Hill 33, Ottawa 15

Paola 24, Fort Scott 7

Tonganoxie 52, Bishop Ward 6

Baldwin 19, St. James Academy 0

Chanute 28, Louisburg 14

CLASS 3A

Tuesday’s area result

Rossville 49, Pleasant Ridge 0

MISSOURI SECTIONALS

Note: All game start at 7 p.m.

CLASS 6

Friday’s area games

Blue Springs vs. Blue Springs South

Lee’s Summit vs. Liberty

MISSOURI DISTRICTS

Note: All game start at 7 p.m.

CLASS 5

Today’s area games

Belton at Lee’s Summit West

Kearney vs. Park Hill South

North Kansas City vs. Fort Osage

St. Joseph Central vs. Staley

Winnetonka vs. Raytown

CLASS 4

Today’s area games

Excelsior Springs at St. Joseph Lafayette

Grandview at Bolivar

Liberty North vs. Smithville

Pleasant Hill vs. Raytown South

CLASS 3

Today’s area games

Hogan Prep vs. Center

O’Hara vs. Oak Grove

Richmond at Cameron

St. Pius X vs. Maryville

CLASS 2

Today’s area games

Lawson vs. Brookfield

University Academy vs. Lafayette County

CLASS 1

Today’s area games

Lone Jack vs. West Platte

Midway vs. Drexel

Boys soccer

KANSAS STATE TOURNAMENTS

CLASS 6A

Tuesday’s quarterfinals

Olathe East vs. SM Northwest, late

BV Northwest 1, SM East 0. BVNW (DeJulio; shutout by Glass).

Friday’s semifinals

In Junction City, KS at Junction City Athletic Complex

Olathe East vs. Manhattan, 5 p.m.

Derby vs. BV Northwest, 7 p.m.

CLASS 5A

Tuesday’s quarterfinals

St. Thomas Aquinas 3, Topeka Seaman 0. STA (Hagenkord 2, Geist; shutout by Engel and Denning). Records: STA 11-6-1, TS 14-4-1.

St. James Academy 3, BV Southwest 1. SJA (Enna 2, Jones). BVSW (Hintz). Records: SJA 14-4-1, BVSW 12-6-1.

Friday’s semifinals

In Goddard, KS at Goddard District Athletic Complex

Bishop Carrol vs. St. Thomas Aquinas, 5 p.m.

St. James Academy vs. Wichita Kapaun, 7 p.m.

CLASS 4-1A

Tuesday’s quarterfinal

Baldwin 2, Bishop Ward 1

Friday’s semifinals

In Topeka at 501 Hummer Sports Park

McPherson at Bishop Miege, 5 p.m.

Baldwin vs. Rose Hill, 7 p.m.

MISSOURI DISTRICTS

Tuesday’s results

CLASS 3, DISTRICT 15

Liberty 5, William Chrisman 0. LIB (Pauliot, Miller, Bass, Bennett, Raasch).

Fort Osage 2, North Kansas City 1. FO (Cassiraghi, Forbis), NKC (Hernandez).

Thursday’s game

Liberty vs. Fort Osage, 6 p.m.

CLASS 3, DISTRICT 14

Truman 1, Raytown 0. TRU (C. Villa; shutout by A. Villa).

Today’s games

Lee’s Summit North vs. Truman, 5 p.m.

Lee’s Summit vs. Blue Springs, 7 p.m.

CLASS 3, DISTRICT 13

Lee’s Summit West 7, Belton 0. LSW (Mok 3, Fearon 2, Ostrander, Arcuri; shutout by Gerdes). Records: LSW 22-3, BEL 11-12.

Rockhurst 3, Raymore-Peculiar 0. ROCK (Kelly 2, DeWitt; shutout by Reed). Records: ROCK 17-8, RP 7-18.

Thursday’s game

Lee’s Summit West vs. Rockhurst, 6:30 p.m.

CLASS 2, DISTRICT 16

Smithville 7, Savannah 0. SV (Williams 3, Bollinger, Johnson, Lesser, Richey; shutout by Fuller and Ellwein).

Platte County 2, SJ Benton 1, OT. PC (Stephens, Testorff), SJB (Johnson).

Thursday’s game

Smithville vs. Platte County, 6 p.m.

CLASS 2, DISTRICT 15

Monday’s late result

Excelsior Springs 1, Kearney 0

Thursday’s game

Liberty North vs. Excelsior Springs, 5 p.m.

CLASS 2, DISTRICT 14

Raytown South 2, Center 1. RS (Ortiz, Martinez), CEN (Lathrop).

East 8, Grandview 2. EAST (Myonzima 5, Hintz, Kisner, Thwang), GV (Pryor, Roraces).

Thursday’s game

Raytown South vs. East, 5:30 p.m.

CLASS 2, DISTRICT 13

Harrisonville 2, Pleasant Hill 1, OT

Warrensburg 1, Grain Valley 0

Thursday’s game

Harrisonville vs. Warrensburg, 5:30 p.m.

CLASS 1, DISTRICT 16

St. Pius X 6, Maryville 0

Chillicothe vs. Bishop LeBlond, late

Thursday’s game

St. Pius X vs. Chillicothe/Bishop LeBlond winner, 6 p.m.

CLASS 1, DISTRICT 15

Lincoln College Prep vs. Cristo Rey, late

Pembroke Hill 6, Alta Vista 0. PH (Block 3, An, Washington, Wurster; shutout by Davis). Records: PH 6-14, AV 7-8.

Today’s game

Lincoln College Prep/Cristo Rey winner vs. Pembroke Hill, 6 p.m.

CLASS 1, DISTRICT 14

Today’s game

Barstow vs. O’Hara, 6 p.m.

Volleyball

MISSOURI STATE SEMIFINALS

In Cape Girardeau, MO

Friday’s area games

Times TBA

CLASS 4

Wildwood Lafayette vs. Park Hill South

CLASS 3

Lutheran South vs. St. Pius X

CLASS 2

St. Pius X-Festus vs. Summit Christian Academy

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here