Scores & Stats

High school results - October 30

Updated: 2013-10-31T04:27:26Z

Football

Today’s games

Atchison County at Pleasant Ridge

Basehor-Linwood at Tonganoxie

Bonner Springs at Spring Hill

Eudora at Baldwin

Olathe East at SM South

Oskaloosa at Valley Heights

Paola at Louisburg

Piper at Bishop Ward

Prairie View at Osawatomie

St. James Academy at De Soto

Missouri districts

CLASS 5, DISTRICT 6

Springfield Central at Belton

CLASS 5, DISTRICT 7

Truman at Raytown

CLASS 5, DISTRICT 8

Park Hill South at Park Hill

Oak Park at St. Joseph Central

CLASS 4, DISTRICT 7

Warrensburg at Bolivar

Nevada at Grandview

Grain Valley at Pleasant Hill

Raytown South at Harrisonville

CLASS 4, DISTRICT 8

St. Joseph Benton at Liberty North

Smithville at Platte County

Excelsior Springs at Van Horn, at William Chrisman HS

CLASS 3, DISTRICT 7

Southwest ECC at Oak Grove

O’Hara at Pembroke Hill

Clinton at Hogan Prep (at O’Hara)

Odessa at Center

CLASS 3, DISTRICT 8

East at Maryville

Lincoln Prep at St. Pius X

Central at Cameron

CLASS 2, DISTRICT 8

Carrollton at Lawson

Plattsburg at Lathrop

CLASS 1, DISTRICT 3

Archie at Midway

Adrian at Drexel

CLASS 1, DISTRICT 7

Wentworth at Wellington-Napoleon

Orrick at Lone Jack

North Platte at West Platte

Friday’s games

Atchison at Sumner Academy

Bishop Miege at St. Thomas Aquinas

Blue Valley North at Blue Valley Northwest

Blue Valley Southwest at Pittsburg

Blue Valley West at Blue Valley

Gardner Edgerton at Olathe Northwest

Harmon at Turner

Lawrence at Lawrence Free State

Leavenworth at Wyandotte

McLouth at Immaculata

Mill Valley at Lansing

Olathe South at Olathe North

Schlagle at Washington

SM East at SM North

SM Northwest at SM West

Missouri districts

CLASS 6, DISTRICT 4

Lee’s Summit North at Blue Springs

Blue Springs South at Rockhurst

Joplin at Lee’s Summit

Raymore-Peculiar at Liberty

CLASS 5, DISTRICT 6

Ruskin at Springfield Parkview

CLASS 5, DISTRICT 7

William Chrisman at North Kansas City

CLASS 3, DISTRICT 8

Northeast at Richmond

CLASS 2, DISTRICT 7

African Centered at University Academy (at Center), 6 p.m.

* Game times 7 p.m. unless noted.

Cross Country

INTERSCHOLASTIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS

At Swope Park

BOYS, 5K

Teams: 1. Central, 35; 2. Lincoln Prep, 46; 3. Southwest, 59; 4. Northeast, 91.

Top individuals: 1. Harris, Central, 19:29; 2. Anderson, Southwest, 19:50; 3. Tucker, Southwest, 20:56; 4. Call, Central, 21:03; 5. Rushing, Central, 21:04.

GIRLS, 1.5 miles

Teams: 1. Lincoln Prep, 19 (4 runners); 2. Central, 29 (4 runners); 3. Northeast, 39 (3 runners); 4. Southwest, 22 (2 runners); 5. East, 14 (2 runners).

Top individuals: 1. Bowden, Lincoln Prep, 13:15; 2. Wigfall, Lincoln Prep, 13:47; 3. Ramirez, Lincoln Prep, 13:48; 4. A. Taylor, Central, 13:59; 5. Sanchez, East, 14:24.

Boys soccer

Lincoln Prep 10, Southwest 0. LP ((Eckwall 5, Rivas 2, Regan 1, Rowe 1, Raddant 1; shutout by Martinez).

KANSAS REGIONALS

CLASS 6A

Northeast Regional 1

Today’s final

Olathe East vs. Gardner-Edgerton, 5 p.m.

Northeast Regional 2

Today’s final

BV Northwest vs. BV West, 6 p.m.

Northeast Regional 3

Today’s final

SM South vs. SM Northwest, 6 p.m.

Northeast Regional 4

Today’s final

Blue Valley vs. SM East, 6:30 p.m.

CLASS 5A

Northeast Regional 3

Friday’s final

Mill Valley vs. BV Southwest, 6 p.m.

Northeast Regional 4

Today’s final

Pittsburg\Pittsburg St. Marys Colgan vs. St. James Academy, 5 p.m.

CLASS 4-1A

East Regional 1

Today’s final

Baldwin vs. Ottawa, 3:45 p.m.

East Regional 2

Today’s final

Independence vs. Spring Hill, 4 p.m.

Northeast Regional 1

Friday’s final

De Soto vs. Bishop Miege, 6 p.m.

Northeast Regional 2

Today’s final

Piper vs. Kansas City Christian, 5 p.m.

Northeast Regional 3

Today’s final

Tonganoxie vs. Sumner Academy/Bishop Ward winner, 6 p.m.

Volleyball

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 4, DISTRICT 16

Wednesday’s semifinals

Liberty 2, Platte County 0

(27-25, 25-23)

Kearney 2, Staley 0

(25-10, 25-16)

Wednesday’s final

Liberty 2, Kearney 0

(25-22, 25-21)

CLASS 4, DISTRICT 15

Wednesday's final

Park Hill South 2, St. Teresa’s Academy 1

(25-22, 29-31, 25-23)

CLASS 4, DISTRICT 14

Wednesday's final

Blue Springs 2, LS North 1

(22-25, 25-21, 25-22)

CLASS 4, DISTRICT 13

Wednesday’s final

LS West 2, Ray-Pec 0

(25-11, 25-12)

CLASS 3, DISTRICT 15

Wednesday’s semifinals

St. Pius 2, Lincoln Prep 0

(25-5, 25-14)

Smithville 2, Van Horn 0

(25-16, 25-18)

Wednesday’s final

St. Pius 2, Smithville 0

(27-25, 25-8)

CLASS 3, DISTRICT 14

Wednesday’s semifinals

Grain Valley 2 Oak Grove 0

(25-17 25-16)

Excelsior Springs 2 Marshall 0

(25-14 25-23)

Wednesday’s final

Grain Valley 2 Excelsior Springs 0

(25-14 25-9)

CLASS 3, DISTRICT 13

Wednesday’s final

O’Hara 2, Pembroke Hill 1

(21-25, 25-17, 25-13)

CLASS 3, DISTRICT 12

Wednesday’s final

Carl Junction 2, Pleasant Hill 1

(21-25, 25-22, 25-17)

CLASS 1, DISTRICT 15

Wednesday’s final

Orrick 2, Wellington-Napoleon 1

(25-22, 15-25, 25-20)

CLASS 1, DISTRICT 13

Wednesday’s final

Midway 2, Lutheran 0

(25-13, 25-20)

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here