Scores & Stats

High school results - October 29

Updated: 2013-10-30T04:45:13Z

Football

Thursday’s games

Atchison County at Pleasant Ridge

Basehor-Linwood at Tonganoxie

Bonner Springs at Spring Hill

Eudora at Baldwin

Olathe East at SM South

Oskaloosa at Valley Heights

Paola at Louisburg

Piper at Bishop Ward

Prairie View at Osawatomie

St. James Academy at De Soto

Missouri districts

CLASS 5, DISTRICT 6

Springfield Central at Belton

CLASS 5, DISTRICT 7

Truman at Raytown

CLASS 5, DISTRICT 8

Park Hill South at Park Hill

Oak Park at St. Joseph Central

CLASS 4, DISTRICT 7

Warrensburg at Bolivar

Nevada at Grandview

Grain Valley at Pleasant Hill

Raytown South at Harrisonville

CLASS 4, DISTRICT 8

St. Joseph Benton at Liberty North

Smithville at Platte County

Excelsior Springs at Van Horn

CLASS 3, DISTRICT 7

Southwest ECC at Oak Grove

O’Hara at Pembroke Hill

Clinton at Hogan Prep (at O’Hara)

Odessa at Center

CLASS 3, DISTRICT 8

East at Maryville

Lincoln Prep at St. Pius X

Central at Cameron

CLASS 2, DISTRICT 8

Carrollton at Lawson

Plattsburg at Lathrop

CLASS 1, DISTRICT 3

Archie at Midway

Adrian at Drexel

CLASS 1, DISTRICT 7

Wentworth at Wellington-Napoleon

Orrick at Lone Jack

North Platte at West Platte

Friday’s games

Atchison at Sumner Academy

Bishop Miege at St. Thomas Aquinas

Blue Valley North at Blue Valley Northwest

Blue Valley Southwest at Pittsburg

Blue Valley West at Blue Valley

Gardner Edgerton at Olathe Northwest

Harmon at Turner

Lawrence at Lawrence Free State

Leavenworth at Wyandotte

McLouth at Immaculata

Mill Valley at Lansing

Olathe South at Olathe North

Schlagle at Washington

SM East at SM North

SM Northwest at SM West

Missouri districts

CLASS 6, DISTRICT 4

Lee’s Summit North at Blue Springs

Blue Springs South at Rockhurst

Joplin at Lee’s Summit

Raymore-Peculiar at Liberty

CLASS 5, DISTRICT 6

Ruskin at Springfield Parkview

CLASS 5, DISTRICT 7

William Chrisman at North Kansas City

CLASS 3, DISTRICT 8

Northeast at Richmond

CLASS 2, DISTRICT 7

African Centered at University Academy (at Center), 6 p.m.

* Game times 7 p.m. unless noted.

Boys soccer

St. Pius X 3, Clinton 0. STP (Cissell 2, Rizek; shutout by Schneider). Records: STP 13-6-1, CLI 13-10.

Grain Valley 2, Van Horn 1. GV (Weingartner, Desselle); VH (Payne). Records: GV 15-3, VH 9-10.

Oak Park 2, William Chrisman 1. OP (Dyer, Loffelmann); WC (Najera). Records: OP 10-11-1, WC 4-13.

Raytown 2, St. Joe Central 1, OT. RAY (Colin, Ude); SJC (Lin). Records: RHS 9-11-1; SHC 11-10

Smithville 3, St. Joseph LeBlond 1. SV (Bollinger, Williams, own goal); STJ (Fusion).

Staley 1, Fort Osage 0. STA (Taylor; shutout by Nolting). Records: STA 11-11, FO 14-6.

Winnetonka 6, Ruskin 0. WINN (Brown, Harbison, Nelson, Padilla, Bautista, Ehovuon; shutout by Brown). Records: WINN 8-8-2, RUS 0-17.

KANSAS REGIONALS

CLASS 6A

Northeast Regional 1 final

Thursday’s game

Olathe East vs. Gardner-Edgerton, 5 p.m.

Northeast Regional 2 final

Thursday’s game

BV Northwest vs. BV West, 6 p.m.

Northeast Regional 3 final

Thursday’s game

SM South vs. SM Northwest, 6 p.m.

Northeast Regional 4 final

Thursday’s game

Blue Valley vs. SM East, 6:30 p.m.

CLASS 5A

Northeast Regional 1

Tuesday’s result

Harmon vs. Highland Park, late

Northeast Regional 2

Tuesday’s result

Topeka Seaman 8, Washington 1

CLASS 4-1A

Northeast Regional 1

Tuesday’s results

Bishop Miege 3, Bonner Springs 1. Miege (Mohler, Baldivia, Ramirez-Cordero); BON (Barker). Records: MIEGE 10-7, BON 9-8.

DeSoto 3, Maranatha 1. DES (Mitchell, Diaz, Leininger). MAR (Moon). Records: DES 12-4-1, MAR 3-13.

Northeast Regional 2

Tuesday’s result

Piper 2, Basehor-Linwood 1

Northeast Regional 3

Tuesday’s results

Tonganoxie 3, Immaculata 1. TON (Finkbiner 2, Richert); IMMAC (M. Hernandez). Records: TON 7-10, IMMAC 10-6-1.

Sumner Academy vs. Bishop Ward, late

Volleyball

MISSOURI DISTRICTS

CLASS 4, DISTRICT 16

Today’s games

Liberty vs. Platte County, 5 p.m.

Kearney vs. Staley, 6:30 p.m.

CLASS 4, DISTRICT 15

Tuesday’s results

PH South 2, North Kansas City 0

(25-12, 25-19)

St. Teresa's 2, Oak Park 0 (25-20, 25-15)

Today's game

Park Hill South vs. St. Teresa's Academy, 7 p.m.

CLASS 4, DISTRICT 14

Tuesday’s results

Blue Springs 2, Truman 1

(25-27, 25-15, 25-20)

LS North 2, Blue Springs South 1

(25-23, 14-25, 25-16)

Today's game

Blue Springs vs. LS North, 6:30 p.m.

CLASS 4, DISTRICT 13

Tuesday’s results

LS West 2, Lee’s Summit 0

(25-19, 25-16)

Raymore-Peculiar 2, Notre Dame de Sion 0 (26-24, 25-15)

Today’s game

LS West vs. Raymore-Peculiar, 6 p.m.

CLASS 3, DISTRICT 15

Today’s games

St. Piux vs. Lincoln Prep, 4:30 p.m.

Smithville vs. Van Horn, 6 p.m.

CLASS 3, DISTRICT 14

Today’s games

Grain Valley vs. Oak Grove, 4:30 p.m.

Excelsior Springs vs. Marshall, 6 p.m.

CLASS 3, DISTRICT 13

Tuesday’s results

O’Hara 2, Cristo Rey 0

(25-11, 25-9)

Pembroke Hill 2, Center 0

(25-20, 25-8)

CLASS 1, DISTRICT 15

Tuesday’s results

Orrick 2, North Platte 0

Wellington-Napoleon 2, West Platte 0

Today’s final

Orrick vs. Wellington-Napoleon, 6 p.m.

CLASS 1, DISTRICT 13

Today’s final

Lutheran vs. Drexel, 7 p.m.

Deal Saver Subscribe today!

Comments

The Kansas City Star is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere on the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

The Kansas City Star uses Facebook's commenting system. You need to log in with a Facebook account in order to comment. If you have questions about commenting with your Facebook account, click here